Aleja Gwiazd – Polskich Olimpijczyków i Mistrzów Sportu przy WOSiR „Szelment” powiększyła się. W piątek, 10 września odsłoniętych zostało tam kolejnych 16 pamiątkowych tablic poświęconych wybitnym postaciom polskiego sportu oraz obelisk Kazimierza Górskiego.

W alei „zaświeciły” dziś kolejne gwiazdy z nazwiskami znamienitych sportowców. Upamiętnieni zostali: Kazimierz Górski (obelisk) – piłka nożna, Kazimierz Deyna – piłka nożna, Adam Musiał – piłka nożna, Marian Ostafiński – piłka nożna, Zbigniew Lubiejewski – piłka siatkowa, Jan Kowalczyk – jeździectwo, Dariusz Goździak – pięciobój nowoczesny, Józef Grudzień – boks, Leszek Błażyński – boks, Krzysztof Kosedowski – boks, Jan Dydak – boks, Kazimierz Adach – boks, Antoni Łaciak – skoki narciarskie, Marek Łbik – kajakarstwo, Michał Łogosz – badminton, Maria Magdalena Andrejczyk – lekkoatletyka. Sportowcy, ich rodziny i przyjaciele w Szelmencie odsłaniają tablice z gwiazdami od 2017 roku. Inicjatorem tej – już teraz kilkuletniej tradycji – jest Wojciech Fortuna, Mistrza Olimpijskiego i Mistrza Świata z Sapporo 1972 r., opiekujący się również ekspozycją sportową w budynku WOSiR „Szelment”. W tym roku, podobnie jak i w latach poprzednich, nie zabrakło wzruszeń, wspomnień i anegdot związanych z upamiętnionymi sportowcami.

Odsłonięcie kolejnych płyt z gwiazdami rozpoczęło trzydniowe święto sportu – 57. centralne obchody Dni Olimpijczyka, które odbywać się będą w WOSiR „Szelment” i w Suwałkach.

O Alei Polskich Olimpijczyków i Mistrzów Sportu mówi Daniel Racis, prezes WOSiR „Szelment”:

O wyróżnieniu Kazimierza Górskiego mówi jego syn – Dariusz Górski:

W imieniu oszczepniczki Marii Andrejczyk tablicę odsłonili jej rodzice – Małgorzata i Tomasz Andrejczyk. O emocjach związanych ze srebrnym medalem w Tokio opowiada Małgorzata Andrejczyk:

Chciałem uhonorować sportowców zapomnianych – tak o początkach Alei Olimpijczyków i Mistrzów Sportu mówi jej pomysłodawca, Wojciech Fortuna:

Odsłonięcie gwiazd to tylko jeden z punktów programu Dni Olimpijczyka. Również w piątek, 10 września o godz. 15.30 w Suwalskim Ośrodku Kultury odbędzie się promocja książki Mirosława Wlekłego pt. „Górski. Wygramy My albo Oni”. Z kolei o godz. 16.00 w tym samym miejscu rozpocznie się konferencja naukowa „Sport polski na wschodnich obszarach Rzeczypospolitej”.

Do „Szelmentu” wrócimy w niedzielę, 12 września o godz. 11.00 na II edycję Międzynarodowego „Pucharu Podlasia” w biegach na nartorolkach. W Suwałkach tego dnia odbędzie się Turniej Badmintona Nadziei Olimpijskich oraz Konkurs kulinarny „Sąsiedzi przy stole”. Sobotni program (11.09) to zmagania sportowe w hali przy ul. Wojska Polskiego 2, na stadionie miejskim oraz stadionie lekkoatletycznym.

Fot. Niebywałe Suwałki

Pod naszym patronatem: Centralne uroczystości Dni Olimpijczyka w Suwałkach i Szelmencie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj