Pompy ciepła są nowoczesnymi rozwiązaniami grzewczymi, które zapewniają mieszkańcom domów optymalną, komfortową temperaturę w pomieszczeniach. Wiele mówi się o zaletach pomp ciepła, nie szczędzi się też słów krytyki. Jakie są zatem plusy i minusy powietrznych pomp ciepła? W jakim domu dobrze się sprawdzą, a kiedy lepiej zainwestować w tradycyjne piece kondensacyjne?

Artykuł partnera.

Jak działają pompy ciepła typu powietrze-woda?

Pompa ciepła jest instalacją grzewczą, która składa się z obiegu chłodniczego, w skład którego wchodzi zewnętrzna jednostka z wentylatorem. Wentylator montuje się w bliskości domu na specjalnym podeście. Nawiewa on powietrze do obiegu, a tam dzięki takim elementom jak sprężarka, skraplacz, parownik czy zawór rozprężny, zamieniane jest ono na energię cieplną. Ta trafia finalnie do paneli grzejnikowych czy instalacji ogrzewania podłogowego. 

Plusy pompy ciepła typu powietrze-woda

1. Łatwy montaż

Ten typ pompy ciepła jest stosunkowo prosty w montażu. Trwa on zwykle nie więcej niż dwa, do trzech dni. Aby zamontować pompę ciepła typu powietrze-woda nie trzeba martwić się o spełnianie warunków, które są wymagane przy instalacji innych typów pomp ciepła. Nie są tutaj konieczne odwierty, jak to ma miejsce w przypadku pomp ciepła typu grunt-woda, nie wchodzi w grę doprowadzenie rur do zbiorników wodnych, jak to dzieje się, kiedy instalujemy wodną pompę ciepła. Montaż sprowadza się do ustawienia pompy w odpowiednim miejscu, przygotowania odpływu kondensatu, podłączenie zasilania, izolacji i innych elementów, które zagwarantują prawidłowe działanie obiegu. 

2. Realne oszczędności

Powietrzna pompa ciepła czerpie energię do ogrzewania z powietrza, które należy do tzw. odnawialnych źródeł energii (OZE). Na zalety OZE składają się trzy fakty: są ekologiczne, darmowe, a ich zasoby w praktyce błyskawicznie się regenerują, więc takie źródła energii nigdy się nie kończą. Powietrza jest zawsze pod dostatkiem, w przeciwieństwie do chociażby węgla kamiennego lub gazu, które najpierw trzeba wydobyć, a następnie za nie zapłacić – czy to za węgiel pod fizyczną postacią, który magazynujemy w kotłowni, czy w postaci wysokich rachunków za ogrzewanie gazowe. 

3. Czerpanie energii z OZE

Paliwa stałe do wytworzenia energii cieplnej wykorzystują reakcje spalania. Ta zaś generuje dym, w którym znajdują się gazy i inne szkodliwe dla środowiska oraz zdrowia substancje. Korzystanie z technologii pomp ciepła, gdzie kluczową rolę, zamiast paliw stałych, odgrywają OZE, to gwarancja niezatruwania powietrza, ponieważ nie emitują do atmosfery żadnych gazów czy substancji ubocznych, np. popiołu. Nie ma też ryzyka wybuchu ani zaczadzenia. Powietrzne pompy ciepła w Białymstoku, leżącym na terenie tzw. Zielonych Płuc Polski, często wybierane są przez osoby świadome ekologicznie. W sposób wymierny przyczyniają się do zmniejszenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

4. Nowoczesny design

Dodatkową zaletą pompy ciepła typu powietrze-woda jest także nowoczesny design jednostki zewnętrznej, która wbrew obawom wielu klientów nie będzie wpływała niekorzystnie na wygląd ogrodu czy tarasu. Nowe modele pomp ciepła prezentują się minimalistycznie i nie rzutują negatywnie na otaczający nas krajobraz, wręcz przeciwnie – mogą dodawać atrakcyjności podwórzu.

Minusy pompy ciepła typu powietrze-woda

1. Koszt

Koszt pompy ciepła jest sporym wydatkiem. Ceny za pompę ciepła typu powietrze-woda zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych, jednak warto wybrać droższą instalację – w pompach ciepła wyższej klasy, a więc i droższych, awaryjność sprężarek jest praktycznie zerowa. W porównaniu zaś do gruntowych pomp ciepła, powietrzne pompy ciepła są jednymi z najtańszych tego typu urządzeń. Z pomocą finansową przychodzi też dofinansowanie, które można uzyskać na wymianę starych instalacji grzewczych. Program, dzięki któremu możemy częściowo sfinansować swoją pompę ciepła, nosi nazwę Czyste Powietrze. 

2. Ograniczony zakres temperatur

Czerpanie energii z powietrza wiąże się z tym, że do pewnego stopnia sprawność działania obiegu uzależniona jest od panującej na zewnątrz temperatury. Jednostka zewnętrzna narażona jest na różne warunki atmosferyczne i zanieczyszczenia, a to z kolei może prowadzić do mniejszej żywotności urządzenia lub częstszych awarii. Sytuacja taka nie występuje np. przy gruntowej pompie ciepła, bo energia zamiast z powietrza pobierana jest spod gruntu, do którego prowadzą specjalne odwierty i poprowadzone w nich rury z czynnikiem chłodniczym, a więc kiedy układ chłodniczy jest w pełni zamknięty, niezależny od pogody. W przypadku pomp powietrze-woda do czynienia mamy jedynie z wentylatorem. Różnica pór roku nie sprzyja stabilności temperatur powietrza – problemem są miesiące zimowe. Ujemna temperatura, którą wytrzymuje dobrej jakości powietrzna pompa ciepła, by działać sprawnie, to -25 stopni Celsjusza. W Polsce tak niskie temperatury zdarzają się niezwykle rzadko, ale warto mieć to na uwadze. 

3. Konieczność corocznego przeglądu

Serwisowy przegląd pompy ciepła jest konieczny nie tylko ze względu na upewnienie się, czy wszystko działa idealnie, ale też jest warunkiem koniecznym, jeśli zależy nam na utrzymaniu ważności posiadanej gwarancji. Przegląd warto przeprowadzić kiedy zbliża się pierwszy rok eksploatacji pompy ciepła.

4. Generowany dźwięk

Zewnętrzna jednostka pompy ciepła generuje dźwięk. Mimo że nie są to urządzenia bardzo hałaśliwe (średni poziom mocy akustycznej oscyluje w okolicach 50-60 dB) to mogą przeszkadzać samym domownikom lub ich sąsiadom w odpoczynku w ogrodzie. Dlatego warto w sąsiedztwie jednostki zewnętrznej usytuować obiekty, które będą pochłaniać fale dźwiękowe, takie jak rośliny czy elementy dekoracyjne.

Zwolennicy pomp ciepła to osoby, które korzystają z tej technologii ogrzewania domu i mają doświadczenie, które pozwala im na wypowiedzenie swojej opinii z autopsji. Przeciwnikami zaś bywają ci, którzy nie są przekonani co do działania pompy ciepła, a ich osądami nierzadko kierują uprzedzenia. Zanim więc zdecydujemy się podjąć ostateczną decyzję, czy montować pompę ciepła czy też nie, porozmawiajmy z ekspertami, którzy ocenią sam dom, jego kubaturę, izolację oraz warunki terenowe i podpowiedzą, czy i jaka pompa sprawdzi się w konkretnym przypadku najlepiej.

1 KOMENTARZ

Leave a Reply