Reklama

Wydawnictwo naukowo-historyczne obchodzi swój jubileusz

Data:

- Reklama -

W piątek, 24 września w Muzeum Okręgowym w Suwałkach odbyła się promocja XX i XXI tomu Rocznika Augustowsko-Suwalskiego. To ważny dzień dla lokalnego środowiska naukowego i osób zaangażowanych w tworzenie cyklicznej publikacji.

„Rocznik Augustowsko-Suwalski” jest drugą próbą wydawania w Suwałkach interdyscyplinarnego periodyku naukowego. Pierwszą podjęła w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku Rada Naukowo-Wydawnicza Suwalskiego Towarzystwa Kultury. Jej staraniem w 1991 roku ukazał się pod redakcją Janusza Kopciała pierwszy i jedyny tom „Rocznika Suwalsko-Mazurskiego”. Jesienią 1999 roku powstało w Suwałkach Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe. Jedną z podstawowych form jego aktywności, akceptowaną i oczekiwaną, jest wydawanie regionalnego czasopisma. W „Roczniku Augustowsko-Suwalskim” będą publikowane oryginalne studia, artykuły i inne rodzaje opracowań naukowych o różnorodnej tematyce dotyczącej obszaru trzech powiatów: augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego. Oddajemy nasze łamy zarówno autorom z naszego regionu, jak i związanych z nim pracami badawczymi. Mamy nadzieję, że czasopismo przyczyni się do ożywienia życia naukowego w tej części kraju, a także wzrostu zainteresowania środowisk naukowych naszą małą ojczyzną. Liczymy także, że uda się nam i to najtrudniejsze zadanie – wydanie następnych tomów „Rocznika Augustowsko-Suwalskiego”. Optymizm czerpiemy z przychylności władz samorządowych Augustowa i Suwałk, okazywanej inicjatywie towarzystwa, a także harmonijnej współpracy z Muzeum Okręgowym w Suwałkach, które jest współwydawcą pisma – tak we wstępie do I tomu Rocznika pisał napisał w 2001 roku Andrzej Matusiewicz.

– Według mnie najważniejszy jest tom XXI, ponieważ zawiera bibliografię wszystkich wcześniejszych dwudziestu tomów oraz informację na temat wszystkich autorów Rocznika i członków Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego – powiedział Andrzej Matusiewicz, wiceprezes ASTN.

Posłuchaj:

Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach o znaczeniu Rocznika dla lokalnego środowiska historyków:

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Konopnicka święci triumfy

Muzeum Okręgowego w Suwałkach odniosło kolejny sukces - zostało...

Fundacja im. Alfreda Wierusz-Kowalskiego rozwija skrzydła

W Suwałkach, miejscu urodzenia wybitnego malarza z kręgu "monachijczyków",...

Co dalej z kulturą sudowską? W suwalskim muzeum konferencja naukowa

Muzeum Okręgowe w Suwałkach w piątek i sobotę będzie...

15 lat Stowarzyszenia „Nad Czarną Hańczą”: Jubileusz z Krzysztofem Daukszewiczem

Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych "Nad Czarną Hańczą" właśnie obchodził swoje...