Kolejny obraz autorstwa urodzonego w Suwałkach Alfreda Wierusza-Kowalskiego trafi niebawem do zbiorów Muzeum Okręgowego. „Przymuszony model” powstał w okresie praskim, czyli wczesnym okresie twórczości artysty.

„Przymuszony model” to scena rodzajowa we wnętrzu (olej na desce), datowana na 1873 lub 1874 r. – niewielki obrazek, reprodukowany w ówczesnej prasie, który zawiera wszystkie cechy malarstwa Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, instytucja kultury zakupi pracę z kolekcji prywatnej – przy udziale środków z miejskiej kasy.

O obrazie, programie edukacyjno-informacyjnym oraz o gadżetach związanych z Alfredem Wieruszem-Kowalskim mówi Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach:

Dodatkowo, w listopadzie w Muzeum Okręgowym w Suwałkach zostanie uruchomiony program edukacyjny dla dzieci i młodzieży, dotyczący stałej wystawy Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Będą to karty pracy służące utrwaleniu wiedzy o artyście. Program będzie skierowany nie tylko do grup zorganizowanych, ale do wszystkich odwiedzających wystawę.

Na początku roku w sklepiku muzealnym pojawią się także nowe gadżety z logo AWK – torby, notatniki, ołówki , zakładki, magnesy itp.

Leave a Reply