O tym, co robić i dlaczego warto cieszyć się życiem, bez względu na wiek; co daje aktywność i w jaki sposób można wypełniać swój wolny czas; wpłynąć na jakość życia, doświadczyło 30 seniorów w wieku 60+ zamieszkujących miasto Suwałki i jego okolice.

Uczestnicy projektu, realizowanego przez Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT w Suwałkach, pn. „Senioralne drogowskazy” w październiku zakończyli trwający od lipca cykl warsztatów w Szkole Aktywności Międzypokoleniowej. W ramach tych szkoleń uczestniczyli m. in. w warsztatach międzypokoleniowych, literacko – teatralnych, komputerowych, dotyczących bezpieczeństwa osobistego i wolontariatu. Aktualnie seniorzy są już zaangażowani, rozwijają się i podejmują nowe wyzwania, jako wolontariusze 60+.

Przy współpracy PRYZMATU uczestnicy zajęć zaplanowali szereg akcji społecznych dla dzieci i młodzieży oraz z ich udziałem w ramach wolontariatu międzypokoleniowego. Zrealizowali już siedem z nich. Dzieląc się swoim doświadczeniem i umiejętnościami, prowadzili zajęcia w miasteczku drogowym pn. „Autochodzik”, ucząc dzieci poprzez zabawę bezpiecznego poruszania się po drodze. Chcąc pobudzać i wzmacniać świadomość ekologiczną mieszkańców oraz ich odpowiedzialność za środowisko naturalne, odwiedzili Wigierski Park Narodowy, gdzie wspólnie z młodzieżą uprzątnęli szlaki turystyczne. Bawili się wspólnie z grupą Motylków z Przedszkola nr 6 w Suwałkach, gdzie odbyli wspólne niecodzienne zajęcia sportowe. W Przedszkolu nr 3 w Suwałkach w grupie Misie, Motylki oraz Biedronki przeprowadzili zajęcia dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze oraz zabawy integracyjne. Byli na spacerach z psami, podopiecznymi Schroniska „Cyganowo” w Sejnach, dając im chwile radości i możliwości ruchu na świeżym powietrzu. Jak sami mówią, psy potrzebują kontaktu z człowiekiem, dobrej energii, chcą zażyć trochę ruchu. Odwiedzili też koty w suwalskim KOTOZ-ie. Przed 1 listopada zaangażowali się razem z młodzieżą w akcję społeczną #WolontariatPamięci, włączając się w upamiętnienie i porządkowanie miejsc pamięci narodowej, chcieli w ten sposób zwiększać wiedzę o naszej historii i wzmacniać świadomość obywatelską oraz postawy patriotyczne.

Warto wspomnieć, iż część wolontariuszy – seniorów realizuje własne inicjatywy, zapraszając do współpracy uczestników Szkoły Aktywności Międzypokoleniowej lub angażuje się w działania innych senioralnych stowarzyszeń, czy Klubów Seniora – ich inicjatywy to: wieczory poetyckie, spektakle teatralne, występy taneczne, obchody świąt i uroczystości. Są też wolontariusze – seniorzy, którzy opiekują się osobami schorowanymi i samotnymi. Spędzają z nimi czas, wychodzą na spacer, pomagają w zakupach i załatwianiu innych pilnych spraw.

Przed uczestnikami projektu jeszcze kilka akcji społecznych oraz Suwalski Festyn Pokoleń (17 listopada w Hotelu Loft 1898 w Suwałkach). To spotkanie seniorów, dzieci i młodzieży służyć będzie integracji, wymianie doświadczeń, podzieleniu się zdobytymi w trakcie realizacji działań spostrzeżeniami i inspiracjami. Ale już dziś widoczne są zmiany w naszych seniorach. Można zauważyć ich większą aktywność społeczną i fizyczną oraz chęć do życia. Jak sami mówią – „Senioralne drogowskazy” sprawiły, że: „realizują się, spotykają z ludźmi, czują, że życie ma sens, bo działają”. Chcą wykorzystać czas, realizując swoje marzenia i rozwijając pasje.

Projekt dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025” oraz Miasta Suwałki.

Fot. źródło: CAS „Pryzmat”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj