Reklama

Pielęgniarstwo nadal jeden z najpopularniejszych kierunków

Data:

- Reklama -

Swoje wielkie święto mieli we wtorek, 16 listopada studenci pielęgniarstwa Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach. Niemal 25 osób złożyło dziś uroczystą przysięgę i otrzymało białe czepki z czarnym paskiem, które są symbolem pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego.

To studenci III roku, którzy wzięli udział w ceremonii „Czepkowania”. Jest to jedna z najbardziej znanych ceremonii zawodowych (obok rozdania dyplomów i Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki). Czepkowanie jest momentem, który w świadomości studentów powinien wyzwolić refleksję: jak pracować nad sobą, aby opanować umiejętność przeżywania z chorym jego niepokoju, cierpień, nadziei i trosk oraz wyrobić takie cechy jak wyrozumiałość, czułość czy serdeczność.

Studenci podczas uroczystości zapalili świece jako symbol ciepła, miłości i dobroci dla drugiego człowieka, otrzymali białe czepki, złożyli przyrzeczenie i odśpiewali hymn pielęgniarski. O nowych kompetencjach i kwalifikacja w zawodzie mówiła natomiast podczas uroczystości mgr Anna Gryniewicz, Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Pielęgniarstwo jest jednym ze sztandarowych kierunków kształcenia w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach. Absolwenci tego kierunku cieszą się dużą renomą, a samo pielęgniarstwo jest zawodem szczególnym – charakteryzuje go edukacja na najwyższym poziomie, szczególnie odpowiedzialny rodzaj działania, autonomia, wysokie kompetencje i możliwość ich doskonalenia, prowadzenie badań naukowych, posiadanie własnego kodeksu etycznego czy zrzeszanie się w samorządy zawodowe. Zawód przeżywa też swoisty renesans – na pierwszym roku pielęgniarstwa studiuje obecnie ok. 100 osób.

Fot. PUZ w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Ratowali nocą

Nagłe zatrzymanie krążenia, uszkodzenie kręgosłupa, niewydolność wątroby z hipoglikemią...

Ostatnie dni rekrutacji. PUZ w Suwałkach czeka

Kandydaci mają czas do 16 września, aby złożyć dokumenty...

II tura rekrutacji na studia – czyli druga szansa

Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach rozpoczyna II turę rekrutacji!...

PUZ w pierwszej piątce w kraju

Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach znalazła się na 5....