Z okazji Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – z okazji 100-lecia rocznicy urodzin poety – również w Suwalskim Ośrodku Kultury odbędzie się muzyczna pochwała jego twórczości, prezentacja poezji dedykowanej jego ukochanej żonie, Barbarze. UWAGA! Koncert odbędzie się w styczniu 2022 r.

Planowany na 18 grudnia koncert „Krzysztof kamil Baczyński. Piosenki dla Basi” zostaje przesunięty na 30 stycznia 2022 r. Godzina i miejsce bez zmian – 19.00, Sala im. Andrzeja Wajdy SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5. Zakupione na 18 grudnia br. bilety zachowują ważność i uprawniają do udziału w koncercie w nowym terminie (tak jak i zaproszenie, które można wygrać w naszym konkursie).

W twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ważne miejsce zajmują erotyki – wiersze miłosne, które poeta napisał z myślą o swojej żonie, Barbarze. Małżeństwo Krzysztofa i Basi trwało krótko – oboje zginęli w Powstaniu Warszawskim. Biografowie, powołując się na wspomnienia ich znajomych i przyjaciół, przywołują jednak wielkie uczucie, które ich połączyło niespodziewanie, w tak trudnych i pozbawionych nadziei czasach. Czy była ta miłość idealna? No cóż, tylko Krzysztof i Barbara to wiedzieli. Na pewno nie była to miłość łatwa. Basia i matka Krzysztofa bardzo się nie lubiły. Podczas ceremonii ślubnej matka pana młodego zasłabła od nadmiaru emocji. Najlepsza przyjaciółka Basi, Felicja Sarna, tak scharakteryzowała jej teściową: Była taką klasyczną mamusią żydowską, lwio nadopiekuńczą, potwornie zaborczą. Basia o swoim mężu mówiła, że „jest wyjątkowo rozpieszczonym jedynakiem”, jednak wybaczała mu wszystko z względu na jego olbrzymi talent. Talent, który „wybrzmi” niebawem w Suwałkach wraz z muzyką.

Poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego do muzyki Wiesława Jarmoca wykonają: Agata Gulbierz, Monika Rudowicz („Susz”) i Paweł Bydelski. Będzie to jeden z ostatnich autorskich projektów artystycznych, które usłyszymy w Suwalskim Ośrodku Kultury w tym roku. Jak zaznacza Wiesław Jarmoc – sam pomysł uczczenia w ten sposób obchodów Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego to propozycja Alicji Andrulewicz, byłej już dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury. Autorskie kompozycje w stylu jazzowym, rockowym i bluesowym zaprezentują wraz z solistami również członkowie zespołu: Emil Kulbacki – klawisze, Jerzy Korzun – perkusja, Piotr Bolewski – gitara basowa i Wiesław Jarmoc – gitara. W programie koncertu znajdzie się dziesięć muzycznych interpretacji wierszy, m. in.: „Snów na jawie”, „Z wiatrem”, „Nocy”, „Białej magii”, którym towarzyszyć będą recytacje i ciekawostki (Agnieszka Małka i Włodzimierz Ciborowski). Nie jest to pierwsza próba umuzycznienia poezji Baczyńskiego przez Wiesława Jarmoca. Jak wspomina wieloletni instruktor Suwalskiego Ośrodka Kultury – wiele lat temu, jeszcze w Młodzieżowym Domu Kultury, podjął się podobnego wyzwania, wtedy z młodą wokalistką Anią – dziś doskonale znaną suwalczanom jako Nula Stankiewicz.

Autorem grafiki zdobiącej artystyczny afisz koncertu jest Mieczysław Iwaszko.

W naszym konkursie jeden z Czytelników może wygrać zaproszenie dla 2 osób na ten koncert. Aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy do 12 grudnia do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Co wręczył K. K. Baczyński swojej Basi w prezencie ślubnym? Zaproszenie wygrywa Jędrzej Best.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj