Poszukujący pracy często zastanawiają się, z jakich metod korzystać, aby szybko i efektywnie znaleźć zatrudnienie? Czy wystarczy pomoc Urzędu Pracy? Czy to zdecydowanie zbyt mało i należy przede wszystkim szukać na własną rękę? A jeśli tak, to gdzie szukać? Jakie sposoby znalezienia pracy w Suwałkach są najbardziej efektywne? Sprawdźmy!

Materiał partnera.

Rynek pracy w Suwałkach – charakterystyka

Sytuacja na rynku pracy w Suwałkach jest całkiem dobra. Z danych statystycznych wynika, że poziom bezrobocia w regionie kształtuje się na dość niskim poziomie. Jest to bardzo dobry trend, ponieważ oznacza, że poszukujący pracy mają duże szanse na znalezienie zatrudnienia. Szukając ofert na GoWork bez trudu dostrzec można, że ofert jest sporo i dotyczą one pracy na różnych stanowiskach, w związku z czym każdy powinien znaleźć interesujące go stanowisko, zgodnie z posiadaną wiedzą i kwalifikacjami.

W regionie funkcjonuje Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna, co daje mieszkańcom wiele możliwości. W wydzielonej strefie działa obecnie wiele podmiotów gospodarczych, które do tej pory stworzyły ponad 13 000 miejsc pracy. Wiele miejsc pracy dotyczy produkcji, ale w SSSE potrzebni są także pracownicy specjalistyczni, administracyjno – biurowi, sprzątający. Zatrudnienie znaleźć można w firmach z kapitałem polskim, a także np. szwedzkim lub duńskim. Zaletą Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest różnorodność, ponieważ w jej obrębie funkcjonują zarówno firmy działające w branży spożywczej (wykorzystujące możliwości stworzone przez ekologiczne właściwości regionu), meblarskiej, narzędziowej, wytwórczej, metalowej, drzewnej, papierniczej, tworzyw sztucznych czy wyrobów tekstylnych. Taka różnorodność sprawia, że zapotrzebowanie na pracowników jest duże.

Poszukiwania pracy w Suwałkach

Możliwości szukania pracy w Suwałkach są bardzo duże. Pracownicy poszukiwani są zarówno przez miejscowe Urzędy Pracy (Powiatowy i Wojewódzki), jak też w innych miejscach. Dużą popularnością cieszą się strony internetowe pośredniczące w poszukiwaniu pracy, gdzie kandydaci mogą poznać oferty bez wychodzenia z domu i aplikować internetowo bądź osobiście. Taka forma poszukiwania jest bardzo ceniona zarówno przez pracowników, jak i pracodawców. Ci drudzy zyskują możliwość przeprowadzenia wstępnej weryfikacji kandydatów, zapraszając na bezpośrednią rozmowę kwalifikacyjną wyłącznie osoby spełniające minimalne oczekiwania pracodawcy. Pozwala to zaplanować proces rekrutacyjny sprawniej i bardziej efektywnie, a jednocześnie oszczędza sporo czasu na rozmowy z kandydatami, którzy nie posiadają wymaganych kwalifikacji.

Nie należy zapominać także o tradycyjnej metodzie poszukiwania pracy, jednak z całą pewnością jest to rozwiązanie bardzo czasochłonne. CV można wysyłać przez Internet, ale można również dostarczać je osobiście do miejsca pracy. Niektórzy pracodawcy mogą docenić trud włożony przez kandydata, do tego osobisty kontakt stwarza możliwość zbudowania pozytywnego pierwszego wrażenia, co czasem może skutkować zaproszeniem na rozmowę.

Gdzie jeszcze można znaleźć pracę w Suwałkach?

Oczywiście region Suwalszczyzny i samego miasta Suwałki to nie tylko Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Poza nią również toczy się życie i także można znaleźć etat. Sklepy – spożywcze, odzieżowe, obuwnicze i wiele, wiele innych, księgarnie, galerie handlowe, biura podróży, biura rachunkowe – możliwości jest naprawdę dużo i jeśli ktoś nie czuje się komfortowo w dużych zakładach pracy, albo nie może pracować w systemie zmianowym, z całą pewnością znajdzie pracę w innych gałęziach gospodarki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj