Liczba cudzoziemców legalnie pracujących w województwie podlaskim w ciągu ostatniego roku zwiększyła się o 50 proc. Na koniec września 2020 roku wynosiła 14,2 tys. a już na koniec października tego roku – 21,5 tys. W całej Polsce legalnie pracujących obcokrajowców jest 872 tys., a wzrost w analogicznym okresie wyniósł 26 proc.

– Od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, stale rośnie. Trzy lata temu liczba zgłoszonych do ubezpieczenia w ZUS obcokrajowców wynosiła 587 tys. i była mniejsza o 284 tys. od obecnego stanu. W naszym regionie przyrost jest o wiele bardziej dynamiczny. Od października 2018 roku liczba pracujących osób z zagranicznym paszportem wzrosła z niespełna 10 tys. do obecnej liczby 21,5 tys. czyli o 116 proc. – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W województwie podlaskim najliczniejszą grupa są obywatele Białorusi w liczbie 9 tys. Stanowią oni 13 proc. wszystkich przyjezdnych z tego państwa. Druga bardzo liczna narodowość w liczbie 8,7 tys. osób to Ukraińcy. Oni jednak stanowią jedynie 1,4 proc ogółu, a w całym kraju ich łączna suma sięga 635 tys. i jest to najliczniejsze grono obywateli pracujących w Polsce.

– Mimo tego, że mieszkańcy Ukrainy to dominująca liczebnie grupa w całym kraju, bo wynosząca aż 73 proc., w województwie podlaskim stanowią oni 40 proc. wszystkich pracujących przyjezdnych. Liczniejszą jednak o 2 proc. zbiorowością są Białorusini – dodaje rzeczniczka.

Znaczna większość zgłoszonych w województwie podlaskim do ubezpieczenia obcokrajowców to pracownicy w liczbie 12 tys. W kraju również ponad połowa, bo aż 511 tys. osób jest zatrudniona na umowie o pracę. Na prowadzenie własnej działalności zdecydowało się jedynie 23,5 tys. osób w całej Polsce, a w naszym regionie 653 osoby.

Wśród pracujących w woj. podlaskim cudzoziemców znaleźli się między innymi obywatele Japonii, Korei Południowej czy też Sri Lanki.

Osoby przyjeżdzające do Polski z zagranicy, chcąc podjąć legalne zatrudnienie, nie zawsze muszą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub opłacają składki w KRUS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj