Zastanawiasz się, w jaki sposób zwiększyć wydolność organizmu, poczuć się lepiej, skutecznie się zregenerować? A może cierpisz na migreny, reumatyzm, zwyrodnienia stawów? Komora hiperbaryczna jest rozwiązaniem, którego szukasz. Jak działa?

Materiał partnera.

W Salonie Kosmetyki Estetycznej MANTRA w Suwałkach (ul. Nowomiejska 5A, tel. 536 145 353) można skorzystać z jednoosobowej komory hiperbarycznej, umożliwiającej zastosowanie ciśnienia do 1,6 ATA (1600 hPa). Tlenoterapia nie jest nowością, ale jest bardzo skuteczna – korzystają z niej m.in. zawodowi sportowcy, w celu szybkiej regeneracji organizmu i podniesienia wydolności, a także wojsko – piloci i astronauci.

Komora hiperbaryczna, Salon Kosmetyki Estetycznej Mantra w Suwałkach
Komora hiperbaryczna, Salon Kosmetyki Estetycznej Mantra w Suwałkach

Terapia hiperbaryczna to bezinwazyjna metoda na zwiększenie ilości tlenu w organizmie, ale też metoda leczenia urazów i chorób. Wykorzystuje ona ciśnienie wyższe od atmosferycznego. W trakcie zabiegu chorzy oddychają czystym, 100% tlenem. Początki wykorzystania tlenu hiperbarycznego w terapii chorych sięgają XVII wieku, kiedy to brytyjski lekarz i fizjolog C. Henshaw zaprojektował pierwszą komorę hiperbaryczną. Tlen w warunkach hiperbarycznych jest dostarczany do komórek organizmu nie tylko przez utlenowanie hemoglobiny, ale i w postaci rozpuszczonej w osoczu krwi. Wykazano, że w jednym litrze surowicy krwi znajdują się 3 ml rozpuszczonego fizycznie tlenu. Wiadomym jest, że oddychając 100% tlenem w warunkach normobarii, wysycenie surowicy krwi tlenem wzrasta do 20 ml/l. Pełne zapotrzebowanie organizmu będącego w spoczynku na tlen można zrealizować, oddychając 100% tlenem w warunkach hiperbarii tlenowej, co prowadzi do wzrostu stężenia rozpuszczonego w surowicy tlenu do 50 ml/l (źródło: Jarosław Paprocki, Monika Gackowska, Marta Pawłowska, Alina Woźniak, Aktualne zastosowanie hiperbarii tlenowej, Borgis – Medycyna Rodzinna 4/2016, s. 217-222).

Warto wiedzieć, że terapia tego typu mobilizuje komórki macierzyste do działań naprawczych – szybszego namnażania się. A co za tym idzie – terapia przyspiesza regenerację tkanek, gojenie się ran, spowalnia procesy starzenia, zmniejsza bóle migrenowe, pomaga w leczeniu depresji, niedokrwistości, likwiduje zmęczenie, pomaga alergikom i astmatykom, wspomaga odchudzanie, redukuje uszkodzenia komórek nerwowych, pomaga przy zatruciach tlenkiem węgla.

Aby poczuć różnicę i zauważyć pierwsze efekty, potrzebna jest seria zabiegów (choć i po jednym zabiegu zmiany mogą już być odczuwalne), wykonywanych systematycznie. Zabieg trwa 45 lub 60 minut. Pakiety, z których można skorzystać w Suwałkach, liczą 5 lub 10 zabiegów (45 minut – 145 zł; 5 zabiegów – 675 zł; 10 zabiegów – 1250 zł lub 60 minut – 180 zł; 5 zabiegów – 825 zł; 10 zabiegów – 1500 zł). W trakcie tlenoterapii można korzystać z głosowego systemu komunikacji między pacjentem a osobą prowadzącą zabieg – intercomu. Pacjent w trakcie terapii może się stosunkowo łatwo zrelaksować. Komora posiada wejście przesuwne z szybą, mimo to, zabiegu nie poleca się osobom cierpiącym na klaustrofobię.

Przed skorzystaniem z terapii tlenowej, warto zapoznać się z przeciwwskazaniami bezwzględnymi, takimi jak: nieleczona odma opłucnowa czy stosowanie niektórych leków w chemioterapii oraz przeciwwskazaniami względnymi (takimi, które należy skonsultować z lekarzem), tj.: zakażeniem górnych dróg oddechowych, stanami gorączkowymi, ciążą, padaczką, niewydolnością serca, astmą oskrzelową, rozedmą płuc, POCHP, przebytymi operacjami zatok, ucha i klatki piersiowej, rozsianą chorobą nowotworową, zapaleniem nerwu wzrokowego, klaustrofobią.

Po zabiegu i w trakcie mogą wystąpić reakcje niepożądane, takie jak: ból głowy, nudności i uczucie zmęczenia, ból zębów. W trakcie zabiegu może wystąpić konieczność wyrównania ciśnienia w uszach, jak podczas nurkowania.

We współpracy z Salonem Kosmetyki Estetycznej MANTRA w Suwałkach, oferujemy naszym Czytelnikom zniżkę na pierwszy zabieg (czas trwania – 45 minut) – na hasło: NIEBYWAŁE SUWAŁKI. Koszt zabiegu wyniesie wówczas 99 zł (nie 145 zł).

Warto skorzystać!

Komora hiperbaryczna, Salon Kosmetyki Estetycznej Mantra w Suwałkach
Komora hiperbaryczna, Salon Kosmetyki Estetycznej Mantra w Suwałkach

Leave a Reply