Reklama

Z regionu: Politechnika Białostocka nawiązuje współpracę z Lafarge. W planach projekty z Siecią Badawczą Łukasiewicz

Data:

- Reklama -

W środę, 19 stycznia naukowcy z Politechniki Białostockiej, liderzy i eksperci z Sieci Badawczej Łukasiewicz i dyrektorzy z firmy Lafarge Polska spotykali się, by ustalić wspólne projekty realizowane przez badaczy wraz z światowym koncernem i Siecią Badawczą Łukasiewicz. Taka współpraca to idealny przykład działalności w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania zasobów do tworzenia nowych zastosowań w gospodarce.

Spotkanie, jakie zainicjował w grudniu ubiegłego roku Minister Wojciech Murdzek w Ministerstwie Edukacji i Nauki miało na celu nawiązanie realnej współpracy nauki polskiej, podmiotów reprezentujących Skarb Państwa oraz środowisk biznesu. Przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz reprezentują osiem tysięcy pracowników, 28 instytutów badawczych zlokalizowanych w 12 polskich miastach. To trzecia co do wielkości sieć badawcza w Europie.

Sieć Badawcza Łukasiewicz, prowadząc wiodący program badawczy budownictwa modułowego, integruje pięć bloków tematycznych: innowacyjne, nowoczesne, odpowiadające między innymi za głęboką termomodernizację materiały budowlane, to automatyzacja i robotyzacja w przemyśle, recykling, przetwórstwo, a także energooszczędność i inteligentne budynki. Budownictwo prefabrykowane i modułowe od lat jest przedmiotem badań Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Naukowcy z Politechniki konsultują już prace nad drewnianym budynkiem modułowym o ośmiu kondygnacjach.

Projektowanie oraz wykonawstwo inwestycji infrastrukturalnych oraz drogowych stanowią podstawę działalności LH Engineering, spółki zależnej firmy Lafarge Polska. Nowoczesna infrastruktura wymaga nowoczesnych materiałów, spoiw, kruszyw, które wytworzymy czy pozyskamy z poszanowaniem  środowiska naturalnego. Nad unikalnymi rozwiązaniami czuwa Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Sieć Badawcza Łukasiewicz.

Prace badawcze nad rozwojem nowoczesnych materiałów budowlanych, które Łukasiewicz mógłby prowadzić wspólnie z Politechniką Białostocką, powinny być ukierunkowane na: niskoemisyjność w procesie produkcji materiałów; wykorzystanie surowców odpadowych lub ubocznych produktów poprodukcyjnych z innych branż przemysłowych, zdekarbonizowanych – zastępując lub ograniczając stosowanie surowców naturalnych; ulepszanie właściwości mechanicznych i trwałości opracowywanych materiałów oraz na energooszczędność w ich użytkowaniu przy zachowaniu konkurencyjności ekonomicznej.

Firma Lafarge deklaruje, że niedługo zaprzestanie produkcji najbardziej energochłonnego cementu czystego na rzecz cementów wieloskładnikowych.

Politechnika Białostocka szczyci się patentem na recykling gruzu betonowego, ale zakres badań prowadzonych przez naukowców z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku jest o wiele większy. Od wspomnianego recyklingu, wykorzystania popiołów lotnych, poprzez zastosowania cementów wieloskładnikowych, innowacyjne betonowe nawierzchnie drogowe po poszukiwanie spoiw alternatywnych.

Efektem spotkania roboczego na Politechnice Białostockiej może być zawiązanie konsorcjum, które zajmie się opracowaniem konkretnych działań mających przyczynić się do wdrażania w praktyce kolejnych innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych o niskim śladzie węglowym, które pozwalają na szybszy i efektywniejszy proces budowy przy wykorzystaniu cyfrowych rozwiązań w sposób przyjazny dla ludzi i planety.

Na zdj. Hala INNO-EKO-TECH, gdzie przeprowadzane są najnowocześniejsze badania konstrukcji budowlanych otoczona rozlicznymi specjalistycznymi laboratoriami. To w niej przeprowadzane są między innymi badania wytrzymałościowe elementów betonowych i żelbetowych wykorzystujące najnowsze techniki i narzędzia pomiarowe. Fot. Gabriela Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: konkurs o indeks na Politechnikę Białostocką i 5 000 zł

„Niesamowita maszyna” to konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych, w...

Z regionu: Politechniczna Sieć Via Carpatia uruchamia konkurs „Wschodzący Innowatorzy”dla uczniów szkół ponadpodstawowych

„Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”...

Z regionu: To przełom! Substancje z grzybów leczą najgroźniejszą zakaźną chorobę pszczół na świecie

Politechnika Białostocka uzyskała patent na kompozycję oraz sposób jej...

Z regionu: Międzynarodowa szkoła dla mykologów w Politechnice Białostockiej

Od poniedziałku, 5 grudnia, Instytut Nauk Leśnych na Wydziale...