Reklama

Muzyka łagodzi obyczaje. W tym roku po raz pierwszy „Cantareum”

Data:

- Reklama -

I Międzynarodowy Festiwal „Cantareum” 2022 – Muzyczne Skarby Europy to jedenaście koncertów i dwa wydarzenia edukacyjno-artystyczne, które odbywać się będą od kwietnia do grudnia w Białymstoku, Suwałkach, Sejnach, Kownie, Wilnie i Warszawie.

Wielokrotnie słyszeliśmy, że pandemia, obostrzenia, lockdown negatywnie wpływają na aktywność społeczną, kreatywność, budowanie więzi międzyludzkich czy tak po prostu – na frekwencję podczas różnych wydarzeń czy to sportowych, czy tych z dziedziny kultury. Inicjatorka „Cantareum”, pomysłodawczyni i organizatorka w jednej osobie – Marlena Borowska, znana w Suwałkach artystka i pedagog postanowiła powołać do życia w tym roku Interdyscyplinarną Formację Artystyczną właśnie po to, aby dzięki muzyce i innym dziedzinom twórczym pomóc odbiorcom „w załapaniu oddechu”.

– Trwający od 2020 r. czas pandemii COVID-19 jest niezwykle trudny dla całego społeczeństwa. W tym roku proponujemy wydarzenia muzyczne – koncerty, ale w przyszłych latach chciałabym włączyć do programu również interdyscyplinarne propozycje, imprezy plenerowe, polegające na łączeniu gatunków muzycznych, wszystkie z udziałem artystów o uznanym dorobku – podkreśla Marlena Borowska.

Muzyka stale towarzyszy człowiekowi i jest istotnym czynnikiem kształtującym jego funkcjonowanie. Coraz częściej podkreśla się jej siłę oddziaływania zarówno na funkcjonowanie poznawcze, jak i społeczne jednostki. Pełni znaczące funkcje stymulujące i regulujące emocje począwszy już od okresu prenatalnego do późnej starości. Dane z literatury potwierdzają, że słuchanie muzyki wywołuje zmiany w parametrach biochemicznych organizmu. Rytm i tempo muzyki wpływa na fizjologiczne przejawy emocji, tj. aktywację autonomicznego układu nerwowego (AUN), ponadto słuchanie muzyki determinuje również aktywność centralnego układu nerwowego (CUN). Wskazuje się, że neurobiologicznymi przejawami emocji są zmiany neuroprzekaźnictwa mózgowego oraz aktywność bioelektryczna. Reakcja emocjonalna na muzykę jest konsekwencją współdziałania wielu obszarów mózgowych, między innymi ośrodków zainteresowania, emocji, nagrody i motywacji, przy czym należy podkreślić, że wzorzec tych aktywności ma charakter interindywidualny (Magdalena Chęć, Ernest Tyburski, Agnieszka Samochowiec, Preferencje muzyczne a zaburzenia funkcjonowania młodzieży w okresie adolescencji).

Festiwal zostanie zainaugurowany w dniu 21 kwietnia. Będzie to jedna z wielu planowanych imprez edukacyjnych, poświęconych rozwojowi młodych talentów, takich jak: specjalistyczne seminaria, kursy (prowadzone przez znakomitych pedagogów). W tym roku I Kurs Wokalno-Aktorski poprowadzą: prof. dr hab. Cezary Szyfman z UMFC oraz dr hab. Paweł Chomczyk. Kolejna, majowa propozycja, to I Międzynarodowe Mistrzowskie Seminarium Sztuki Wokalnej prowadzone przez Wiesława Ochmana.

W obchodzonym Roku Marii Konopnickiej, ustanowionym w 180. rocznicę urodzin poetki, a także w 150. rocznicę In Memoriam Stanisława Moniuszki, tematem przewodnim I Międzynarodowego Festiwalu „Cantareum” będzie prezentacja twórczości wokalno-instrumentalnej kompozytora oraz poezji urodzonej w Suwałkach M. Konopnickiej.

Pierwszy z zaplanowanych koncertów odbędzie się 22 kwietnia 2022 (piątek) o godz. 17.00 – w PSM I i II st. w Suwałkach i będzie to koncert młodych talentów – artystów, którzy wezmą udział w kursie wokalno-aktorskim. Kolejne to m.in.: czerwcowy koncert w 140. rocznicę urodzin Zoltána Kodálya – węgierskiego kompozytora, w Polsce bardzo rzadko wykonywanego; a także koncerty z okazji Dnia Papieskiego z kompozycjami z okresu baroku (prezentacja twórczości Samuela Scheidta). Kolejne miesiące to: Koncerty Moniuszkowskie, czy grudniowe Adeste Fideles, arie wirtuozowskie, które zostaną wykonane przez Dariusza S. Wójcika (bas) i Jacka Szymańskiego (tenor).

O szczegółach programu więcej niebawem. I Międzynarodowy Festiwal „Cantareum” 2022 – Muzyczne Skarby Europy objęty jest patronatem Dziennika Internetowego „Niebywałe Suwałki”.

1 KOMENTARZ

  1. […] Jedni widzą w nim „dziadka Krystiana” (zwyciężył w The Voice of Poland, a niedawno wziął udział w „Eurowizji”), inni – znakomitego śpiewaka operowego, o olbrzymim autorytecie i dorobku artystycznym. Maestro Wiesław Ochman poprowadzi za kilka dni w Suwałkach I Międzynarodowe Mistrzowskie Seminarium Sztuki Wokalnej, będące jednym z elementów Festiwalu „Cantareum”. […]

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Adepci wokalistyki pracowali ze słynnym tenorem, Wiesławem Ochmanem. Seminarium zakończył koncert (audio)

Maestro Wiesław Ochman odwiedził Suwałki nieprzypadkowo. Poprowadził tu I Międzynarodowe...

Wiesław Ochman przyjedzie do Suwałk

Jedni widzą w nim "dziadka Krystiana" (zwyciężył w The...

Powracają „emisariusze niebywałego piękna”. Ars Musica niebawem (audio)

IX Międzynarodowy Festiwal Ars Musica 2021 powróci już 8...

Rozpoczął się Festiwal Ars Musica. W programie warsztaty i koncerty

To już VI edycja Międzynarodowego Festiwalu Ars Musica w...
%d bloggers like this: