Nasze miasto przygotowane jest na przyjęcie około 550 obywateli Ukrainy (liczba miejsc uległa zmniejszeniu zgodnie z wytycznymi wojewody podlaskiego). Kilku uchodźców już do Suwałk dotarło, znajdują się w Hostelu „Wigry”. To pewne, że przybędą kolejni. Apel o pomoc humanitarną wystosowało nasze miasto partnerskie – Tarnopol. Potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Transport wyruszy we wtorek, 1 marca.

Pomoc Ukrainie: Sprawdź, gdzie w Suwałkach prowadzone są zbiórki

Podczas poniedziałkowej (28 lutego) konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Suwałkach prezydent miasta, Czesław Renkiewicz poinformował dziennikarzy o ustaleniach Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Miejsca, które przyjmą obywateli Ukrainy, to: Hostel „Wigry”, stadion LA, hotele: „Akvilon”, „Logos”, „Szyszko” oraz dom noclegowy studenta przy ul. Szkolnej 2.

Mówi prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz:

– Transport uchodźców ma być zorganizowany przez rząd i wojewodów. Wiem, że Ukraińcy są już w Białymstoku, są też organizowane transporty indywidualne przez samych Ukraińców, którzy pojechali po swoje rodziny – powiedział podczas spotkania Czesław Renkiewicz. Prezydent Suwałk zapowiedział, że miasto zadbać musi o zorganizowanie zaopatrzenia i wyżywienia oraz o pomoc medyczną. Matki z dziećmi, które przyjadą do Suwałk, będą mogły liczyć na wsparcie psychologiczne, dzieciom i młodzieży zostaną zapewnione zajęcia. W pomoc zaangażowane są wydziały Ratusza i jednostki miejskie, m.in: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach.

Dary i żywność będą gromadzone przez powiatowe i miejskie magazyny. Następnie wszystkie rzeczy mają zostać przewiezione do magazynów wojewódzkich, a dalej – na granicę polsko-ukraińską.

Nasze miasto partnerskie – Tarnopol potrzebuje specjalistycznego sprzętu, w obecnej chwili nie do kupienia na terenie Suwałk są m.in. generatory. Kto posiada sprzęt lub medykamenty wymienione w apelu humanitarnym, rzeczy może przekazać do koordynatorów zbiórki w hali Suwałki Arena przy ul. Zarzecze 26 (w godz. 8.00-16.00). Treść apelu poniżej:

APEL HUMANITARNY

Rada Miasta Tarnopol apeluje o pomoc humanitarną do wszystkich cywilizowanych ludzi i organizacji.

Miasto Tarnopol jest zmobilizowane w stanie wojennym, aby zapewnić podstawowe systemy wsparcia wspólnoty i ochronę ludności cywilnej. Dlatego Rada Miasta Tarnopol prosi o udzielenie pomocy humanitarnej w zakresie niezbędnych urządzeń i wyposażenia, a mianowicie: generatory diesla 45 kW 3 fazy 0,4 kV, generatory diesla 100 kW 3 fazy 0,4 kV, generatory wysokoprężne 120 kW 3 fazy 0,4 kV, generatory wysokoprężne 160 kW 3 faza 0,4 kV, prądnice o mocy 5 kW, stacja olejowa z rękawem 40 m, samochody pokładowe, samochody z manipulatorami, samochody do przewozu osób, węże ciśnieniowe z średnicą I 10 mm, długość 40 m, węże wysokociśnieniowe do hydrauliki o średnicy 12 mm, długość l0 m, cysterny na wodę o pojemności 7-7,5 m3, plastikowy mobilny zbiornik na wodę o objętości 3-5 m3, generatory diesla, autonomiczne środki grzewcze, środki do oczyszczania wody, środki do magazynowania wody w konstrukcjach ochronnych, zmechanizowane narzędzia do demontażu blokady, środki oświetlenia, karimaty, łóżka polowe, śpiwory, namioty o dużej pojemności, środki higieny, żywność dla niemowląt, ubranka dla dzieci, łóżeczka i kojce.

Lista niezbędnego sprzętu medycznego i leków obejmuje: antybiotyki, roztwory infuzyjne, środki przeciwbólowe, gąbki hemostatyczne, tachocomb, leki hemostatyczne (kwas traneksamowy),opatrunki, opatrunki hemostatyczne, koloidalne i adsorbcyjne, antyseptyki na rany, gips, bandaże, kołowroty, nosze, wózki inwalidzkie, opony do tymczasowego unieruchamiania, opony Behler, systemy trakcji szkieletowej, chirurgiczne zestawy (narzędzia) neurochirurgiczne urazowe, stoły operacyjne, obsługa bezcieniowych lamp stacjonarnych i mobilnych, przyssawek elektrycznych, koagulatorów, poduszka elektroniczna do fiksacji, obroża Chance, EOP (arch), elektro lub pneumotrepatator, mikroskop neurochirurgiczny, system elektrycznego spawania naczyń LigaSure, artro i statyw laparoskopowy, fibrogastroskop, EKG – aparaty, stoły operacyjne, koagulatory, pneumatyczne wózki inwalidzkie, leżanki metalowe do osteosyntezy, narzędzia chirurgiczne, sterylizatory termiczne, łóżka medyczne sterowane elektrycznie, stoliki przyłóżkowe medyczne, pościel, bandaże medyczne, gazy medyczne, systemy prasowania, strzykawki medyczne, tonometry, opaski uciskowe medyczne, jednorazowe fartuchy medyczne, rękawiczki medyczne, aparaty anestezjologiczne, wentylatory, urządzenia do reinfuzji krwi, pompy strzykawkowe, pompy wolumetryczne, monitory do codziennego monitorowania, przenośne, resuscytacja, wirówki, defibrylatory, pulsoksymetry.

Liczymy na Państwa szybkie wsparcie w tych trudnych czasach, gdy Ukraina chroni swoją integralność terytorialną i suwerenność i szczerze to doceniamy.

Z poważaniem,

Przewodniczący Rady Miasta Tarnopol

Leave a Reply