Reklama

Potrzebne mieszkania i miejsca pracy (audio)

Data:

- Reklama -

Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz apeluje o pomoc mieszkańców miasta w rozkwaterowaniu uchodźców z Ukrainy. Potrzebne są mieszkania dla 100 osób i praca dla 200 kobiet.

Uchodźcy z Ukrainy przebywają w mieście w kilku miejscach zbiorowego zakwaterowania – w hostelu, domu studenta, hotelach. W hali Ośrodka Sportu i Rekreacji znajdują się łóżka polowe dla 200 osób, ale ten hub to rozwiązanie dla osób, które zatrzymują się w mieście na krótko. Z wyjazdem również mają problem, dlatego miasto uruchomiło transport Ukraińców do litewskiej Olity. Do tej pory zrealizowano 11 kursów. Ci, którzy chcą zostać, nie mogą cały czas mieszkać w hotelach – przedsiębiorcy, którzy udostępnili pokoje, przygotowują się do rozpoczęcia sezonu turystycznego. Obecnie w miejscach zbiorowego zakwaterowania przebywa ponad 230 osób. Uchodźcy, oprócz miejsca do życia, potrzebują również pracy. Kilka suwalskich firm zgłosiło zapotrzebowanie na pracowników, ale problem stanowi bariera językowa. Jak zapowiedział Czesław Renkiewicz – miasto planuje uruchomienie nauki języka polskiego.

Mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk:

Opieka nad dziećmi i młodzieżą to kolejne wyzwanie stojące przed miastem. Roman Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk zapewnia, że samorząd sobie z nim poradzi – w szkołach i przedszkolach są wolne miejsca, a dodatkowo Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało się na zwiększenie limitu dzieci i młodzieży w placówkach. W tej chwili do szkół i przedszkoli uczęszcza 36 Ukraińców. Nasi sąsiedzi mogą liczyć na dodatkowe godziny nauki j. polskiego.

– W trzech placówkach tworzymy oddziały przygotowawcze – zaznacza Roman Rynkowski, dodając, że są to Szkoły Podstawowe nr 4, 6  i 7, gdzie oprócz nauczyciela, będzie można zatrudnić pomoc – osobę bez polskich kwalifikacji nauczycielskich, ale ze znajomością polskiego w mowie i piśmie na poziomie komunikatywnym.

O sytuacji w szkołach i przedszkolach wiceprezydent Roman Rynkowski:

Ukraińcy mogą liczyć również na pomoc materialną – tę kwestię koordynuje w Suwałkach Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. 

Fot. Niebywałe Suwałki

Na zdj. od lewej: sekretarz Mariusz Klimczyk, prezydent Czesław Renkiewicz oraz jego zastępca – Roman Rynkowski

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Ukraińcy w Krasnogrudzie: Tu łapią oddech, zaczynają tworzyć na nowo

Miejsce oddalone od dużych ośrodków, położone tuż przy granicy...

Szukasz pracy w Suwałkach? Poznaj nowe oferty

Masz wrażenie, że stoisz w miejscu, a Twoja praca...

W maju ruszą wypłaty 500 plus dla Ukraińców

Ponad 6 tys. wniosków o 500 plus na blisko...

Ponad 800 Ukraińców z numerami PESEL. To tendencja… spadkowa

- 815 nadanych numerów PESEL i przyznanie dodatku w...