Reklama

Sesja Rady Miejskiej: droższy pochówek, karta mieszkańca dla Ukraińców i inne tematy

Data:

- Reklama -

W dniu 30 marca odbyła się sesja Rady Miejskiej w Suwałkach, poświęcona migracji uchodźców wojennych z Ukrainy, wykonaniu Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego za 2021 rok, podniesieniu wysokości wynagrodzenia dla rodzin zastępczych czy przyjęciu Programu Osłonowego „Korpus Wsparcia Seniorów w Mieście Suwałki” na rok 2022.

Radni skupili się również na możliwości wydania Suwalskiej Karty Mieszkańca Ukraińcom przebywającym i pracującym w mieście, którzy uciekli przed wojenną zawieruchą. Karta będzie wydawana na okres 18 miesięcy, od dnia 24 lutego 2022 r. Samorząd zakłada, że około 1 tys. obywateli Ukrainy może otrzymać SKM, co wpłynie na koszt funkcjonowania programu –  wzrośnie on rocznie szacunkowo o 45 tys. zł.

Jeden z tematów dotyczył wzrostu wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych, których zarządcą jest Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach. Przyjęte uchwałą stawki opłat spowodują zwiększenie wpływów do budżetu miasta o około 30%.

Drożej zapłacimy też za pochówek na cmentarzu komunalnym. Opłata za grób murowany głębinowy o wymiarach 1,70 x 2,70 m — piętrowy (2 osobowy) na okres 99 lat wzrośnie do 6 tys. zł; zaś za grób murowany —1 osobowy z 3 tys. zł do 4,5 tys. zł. Udostępnienie niszy urnowej w kolumbarium B na okres 40 lat będzie kosztować 3 tys. zł. Podwyżki związane są z inwestycją – budową kolumbarium B, która może pochłonąć 360 tys. zł.

Radni zdecydowali o nadaniu nazwy ulicy Szybowcowej drodze sąsiadującej z lotniskiem. Podjęli uchwałę w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych lub ich części, które zostały zajęte przez uchodźców z Ukrainy w celu zakwaterowania. Rozwiązanie to ma zachęcić mieszkańców Suwałk do przyjmowania pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Ma również stanowić symboliczną formę wsparcia mieszkańców Suwałk, którzy zdecydują się na tak szlachetny gest. Szacuje się, że ze zwolnienia może skorzystać ponad 250 podatników, a łączna kwota zwolnienia od podatku za okres od 1 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. może wynieść około 30 tys. zł.

Sprawdź, o czym jeszcze dyskutowali radni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Suwalska Karta Mieszkańca ma być elektroniczna

O ile miastu uda się znaleźć wykonawcę elektronicznego systemu,...

Zmiany w Suwalskiej Karcie Mieszkańca

Suwalscy radni jednogłośnie przyjęli zmiany w programie „Suwalska Karta...

Skorzystaj ze zniżek – wypełnij wniosek o Suwalską Kartę Mieszkańca

Suwalska Karta Mieszkańca to nowy program szeroko konsultowany wśród...

Uczniowie i studenci pojadą autobusem za darmo?

To jeden z pomysłów na Suwalską Kartę Mieszkańca. Czesław...