Hubert i Miłosz Stojanowscy, Katarzyna Pilic oraz Tomasz Trojanowski to tegoroczni stypendyści Miasta Suwałki, zajmujący się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury. Nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz opieki nad zabytkami odebrało 9 osób i zespołów. Po raz kolejny wręczono również stypendia młodym suwalskim artystom.

Stypendystami zostali: Hubert i Miłosz Stojanowscy, którzy zrealizują projekt pn. „Czarna Hańcza. Rzeczne wynurzenia” – cykl filmów dokumentalnych. Katarzyna Pilic, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła planuje organizację wystawy i wydanie książeczki z ilustracjami (projekt „Piesem przez Suwałki – miasto okiem rysowniczki”). Tomasz Trojanowski zamierza skomponować muzykę do wierszy ze zbioru „Śpiewnik dla dzieci” Marii Konopnickiej.

Nagrody Miasta Suwałki w dziedzinie kultury za rok 2021 otrzymali: Zespół tańca i śpiewu „Wyszywanka” (doroczna nagroda zespołowa), który działa przy Stowarzyszeniu „Związek Ukraińców w Suwałkach”; Urszula Kalinowska (doroczna nagroda indywidualna) za wieloletnie praktykowanie śpiewu tradycyjnego oraz wytrwałość w popularyzowaniu kultury ludowej w naszym mieście i regionie; Filip Shramko (doroczna nagroda indywidualna) – za osiągnięcia w dziedzinie tańca i akrobatyki oraz promocję Suwałk na imprezach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej; Zespół Śpiewu Tradycyjnego „Ancyjas” (jubileuszowa nagroda zespołowa); Zespół Tańca „Radość” (jubileuszowa nagroda zespołowa) – z okazji 5-lecia istnienia; Iryna Popova (jubileuszowa nagroda indywidualna) za dotychczasową działalność; Anna Augustynowicz (jubileuszowa nagroda indywidualna) – za 40 lat krzewienia kultury i organizację imprez kultywujących rodzimą tradycję, np. Kaziuka Suwalskiego, Suwalskiego Jarmarku Folkloru; Henryk Milewski (jubileuszowa nagroda indywidualna) – założyciel Klubu Tańca Towarzyskiego „Henryś”; Halina Mackiewicz (jubileuszowa nagroda indywidualna) – z okazji 35-lecia pracy w obszarze kultury.

Stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Suwałk dzieci i młodzieży w tym roku otrzymali: Patrycja Wojsznis – uczennica VI klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej, która udziela się w Suwalskim Chórze Kameralnym „Viva Musica” i Orkiestrze Kameralnej „La Notte”; Maja Osewska – uczennica klasy I instrumentalistyki II stopnia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach; Kamila Tokaj – tancerka Zespołu Tańca Nowoczesnego „Dotyk” działającego w SOK; Michał Snarski – uczeń IV klasy cyklu sześcioletniego PSM I i II stopnia w Suwałkach; Maja Kałęka – na co dzień doskonali swoje umiejętności w Suwalskim Studio Piosenki „Beciaki”;  Jakub Walendykiewicz – wokalista w Suwalskim Studio Piosenki „Beciaki”; Julia Bigielis – również na co dzień doskonali swoje umiejętności w Suwalskim Studio Piosenki „Beciaki”; Julia Markowska – uczennica klasy siódmej szkoły podstawowej. Julka w ciągu ostatniego roku wzięła udział w pięćdziesięciu czterech festiwalach piosenki i konkursach wokalnych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, zostając laureatką  pięćdziesięciu z nich. Zdobywała na nich głównie Grand Prix i pierwsze miejsca; Sebastian Walento – kolejny wokalista Suwalskiego Studia „Beciaki” oraz Oleksandra Prykhodechenko z zespołu Studio Tańca „Dotyk”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj