W hali Suwałki Arena w godz. 8.00 – 18.00 prowadzona jest zbiórka darów. Działa infolinia w języku ukraińskim, niebawem zostaną wydrukowane ulotki informacyjne, które pomogą uchodźcom w odnalezieniu się w nowej sytuacji. W mieście przebywa obecnie około 100 osób, które w ostatnich dniach schroniły się w naszym mieście przed działaniami wojennymi.

W czwartek, 3 marca przed halą Arena odbyła się konferencja prasowa poświęcona działaniom samorządu i Związku Ukraińców w Suwałkach. Dziś pod granicę wyruszy transport z pomocą humanitarną dla Tarnopola, naszego miasta partnerskiego. To 11 palet zebranych darów, do których dodane zostaną jeszcze dwa agregaty, które miasto kupiło w Mielcu za 120 tys. złotych z rezerwy środków przeznaczonych na zarządzanie kryzysowe.

– Pierwsi uchodźcy dotarli do nas w poniedziałek. Tworzymy bazę mieszkań i miejsc pracy. W hostelu „Wigry” przebywa obecnie około 30 osób, w tym sporo dzieci – wymieniał dziś działania prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz.

Posłuchaj:

Anna Samoilenko ze Związku Ukraińców w Suwałkach dziękowała za dotychczasowe wsparcie. Dodała też, że do Suwałk przybyło ponad 100 osób z Ukrainy, ale nie wszyscy przebywają w hostelu, niektórzy znaleźli bezpieczną przystań w prywatnych mieszkaniach.

Mówi Anna Samoilenko:

Waldemar Borysewicz i Grzegorz Krysa z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach apelowali o dostarczenie rzeczy dla dzieci w różnym wieku. Grzegorz Krysa zachęcał do zaangażowania w wolontariat i podsumował zakres udzielonej do tej pory pomocy – 11 palet jedzie do Tarnopola, kolejnych 25 – zostanie przekazanych do magazynów wojewódzkich.

Mówi Waldemar Borysewicz:

Grzegorz Krysa:

Fot. Niebywałe Suwałki

2 KOMENTARZE

    • To kobiety i dzieci, więc przede wszystkim potrzebne są rzeczy dla dzieci. Proszę kontaktować się z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Suwałkach – oni wiedzą najlepiej – prowadzą zbiórkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj