Atopowe zapalenie skóry to choroba dermatologiczna, która z reguły ujawnia się już na etapie wieku dziecięcego. Podstawowym elementem leczenia tego zaburzenia jest stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków, które będą skutecznie wspomagały odbudowę bariery ochronnej naskórka. Częstym pytaniem rodziców dzieci cierpiących na AZS jest to, jak powinna wyglądać kąpiel pociechy. Jak często myć dziecko i jakie preparaty stosować do pielęgnacji skóry?

Częstotliwość kąpieli dziecka z AZS

Nie istnieje precyzyjnie określona częstotliwość kąpieli dziecka cierpiącego na atopowe zapalenie skóry. Pociechę należy myć wtedy, kiedy nastąpi taka potrzeba – z reguły po prostu raz dziennie. Warto jednak pamiętać o tym, że moczenie skóry w wodzie może przyczyniać się do naruszania i tak już słabej warstwy ochronnej skóry. Dlatego bardzo istotne jest to, żeby maksymalnie skrócić czas kąpieli.

Jakie są najważniejsze zasady dotyczące kąpieli?

Najważniejszą zasadą jest ograniczenie czasowe. Kąpiel nie może przekraczać 15 minut. Woda powinna być w temperaturze ciała – jeżeli będzie zbyt gorąca, dolegliwości świądowe prawdopodobnie ulegną nasileniu. Nie należy stosować popularnie używanych gąbek do mycia. Są one siedliskiem bakterii i mogą zostać zanieczyszczone również grzybami. Na koniec kąpieli należy uniknąć opłukiwania ciała wodą bez płynu.

Po umyciu dziecka należy je delikatnie osuszyć ręcznikiem, unikając pocierania skóry. Po zakończeniu całego procesu jak najszybciej naskórek powinien zostać nawilżony oraz natłuszczony. Więcej informacji dla rodziców dzieci z AZS przeczytaj na onlinezdrowie.pl.

Kosmetyki dla dziecka z AZS

Podczas kąpieli dziecka z atopowym zapaleniem skóry nie powinno się stosować standardowych kosmetyków. Wszystkie produkty powinny zostać starannie dobrane i przetestowane. Klasyczne mydło i standardowe szampony nie mają racji bytu. Należy zaopatrzyć się w preparaty, których formuły oczyszczają i odświeżają skórę, w tym samym czasie ją nawilżając. Użycie tego typu kosmetyków jest niezbędne w celu regeneracji płaszcza lipidowego skóry. Dodatkowo są bazą, która przygotowuje naskórek do zastosowania substancji leczniczych.

W aptekach można odnaleźć bardzo dużo różnorodnych kosmetyków dla osób cierpiących na AZS. Wiele z nich jest również dedykowana najmłodszym. Większość produktów zawiera parafinę ciekłą. Choć takie kosmetyki są stosunkowo droższe niż tradycyjne, znacząco poprawią kondycję naskórka osoby chorej. Emulsje i płyny dla suchej skóry na Wapteka.pl sprawdzą się w użyciu osób z AZS i można wśród nich odnaleźć propozycje bardzo korzystne cenowo.

Kąpiele dla dziecka z AZS – czy istnieją domowe sposoby?

Specjalistyczne kosmetyki dostępne w drogeriach i aptekach doskonale sprawdzą się w użytku osób cierpiących na AZS. Istnieją jednak domowe sposoby, które również są często polecane i mogą sprawdzić się podczas kąpieli dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Jedną z propozycji jest kąpiel w siemieniu lnianym. Aby ją przygotować, do garnka należy wsypać mniej więcej pół szklanki siemienia lnianego i zalać je letnią wodą. Moczyć przez 30 minut. Następnie można je dodać do wody przygotowanej do kąpieli – nie może ona być zbyt ciepła, gdyż siemię lniane straci swoje korzystnie wpływające na skórę właściwości. Do wody w wannie można także dodać łyżkę mąki ziemniaczanej. Warto jednak pamiętać, że domowe sposoby nie zastąpią profesjonalnych środków leczniczych.

Leave a Reply