Reklama

Giewont jak malowany. Nowa wystawa w Muzeum Okręgowym (audio)

Data:

- Reklama -

Wystawa malarstwa polskiego z kolekcji Elżbiety i Andrzeja Kubasiewiczów została otwarta w poniedziałek, 11 kwietnia w Suwałkach w budynku dawnej Resursy Obywatelskiej. To tylko fragment „kolekcji niezwyczajnej”, której tworzenie miało swój początek 25 lat temu.

Jak podczas wernisażu podkreślił Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, gdy usłyszał o pomyśle zaprezentowania tej wystawy w naszym mieście, nie wahał się – z wielu względów – również sentymentalnych.

Ta wystawa to namiastka Tatr, dostępna dla każdego, kto postanowi odwiedzić suwalskie muzeum – wystawa będzie tam prezentowana do 12 czerwca.

Góry to częsty motyw w poezji, muzyce i malarstwie. Giewont i Tatry ukochał Stanisław Witkiewicz, ale to nie on jest bohaterem tej opowieści. To przede wszystkim artyści, których czas aktywności twórczej przypadał na ostatnie dekady XIX wieku oraz wiek XX – ich fascynacja Podhalem, kulturą i sztuką ludową. Prace, które można oglądać w Suwałkach, to fragment całej kolekcji, obecnie liczącej około 140 obrazów. Andrzej Kubasiewicz wraz z małżonką poświęcili jej tworzeniu ponad dwie dekady swojego życia.

Wśród autorów wizerunków Giewontu są twórcy powszechnie znani, jak m.in.: Wojciech Weiss, Kazimierz Stabrowski, Stanisław Kamocki, Marceli Harasimowicz, Zefiryn Ćwikliński czy Gustaw Pillati i Wincenty Wodzinowski. Młodsza generacja artystów to:  Teodor Grott, Michał Stańko, Stanisław Gałek, Alfred Terlecki, Władysław Jarocki  i Henryk Szczygliński i wielu innych. Szczególne miejsce przypada nielicznym w tym gronie kobietom. Są to przede wszystkim Bronisława Rychter-Janowska, Michalina Krzyżanowska.

O wystawie i kolekcji opowiada Andrzej Kubasiewicz:

Kustosz Muzeum Okręgowego, Eliza Ptaszyńska o wystawie, jej charakterze i wyjątkowości:

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kolejny dar trafił do Muzeum Okręgowego w Suwałkach

Muzeum Okręgowe w Suwałkach otrzymało cenny dar związany z...

„Wesoła sanna” Wierusza już w Muzeum Okręgowym

Obraz Alfreda Wierusz-Kowalskiego, "Wesoła sanna", od wtorku, 21 listopada...

Kolejny Wierusz w kolekcji. Tym razem za 290 tys. złotych

Muzeum Okręgowe w Suwałkach cieszy się kolejnym sukcesem polegającym...

Fundacja im. Alfreda Wierusz-Kowalskiego rozwija skrzydła

W Suwałkach, miejscu urodzenia wybitnego malarza z kręgu "monachijczyków",...