Reklama

Giewont jak malowany. Nowa wystawa w Muzeum Okręgowym (audio)

Data:

- Reklama -

Wystawa malarstwa polskiego z kolekcji Elżbiety i Andrzeja Kubasiewiczów została otwarta w poniedziałek, 11 kwietnia w Suwałkach w budynku dawnej Resursy Obywatelskiej. To tylko fragment „kolekcji niezwyczajnej”, której tworzenie miało swój początek 25 lat temu.

Jak podczas wernisażu podkreślił Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, gdy usłyszał o pomyśle zaprezentowania tej wystawy w naszym mieście, nie wahał się – z wielu względów – również sentymentalnych.

Ta wystawa to namiastka Tatr, dostępna dla każdego, kto postanowi odwiedzić suwalskie muzeum – wystawa będzie tam prezentowana do 12 czerwca.

Góry to częsty motyw w poezji, muzyce i malarstwie. Giewont i Tatry ukochał Stanisław Witkiewicz, ale to nie on jest bohaterem tej opowieści. To przede wszystkim artyści, których czas aktywności twórczej przypadał na ostatnie dekady XIX wieku oraz wiek XX – ich fascynacja Podhalem, kulturą i sztuką ludową. Prace, które można oglądać w Suwałkach, to fragment całej kolekcji, obecnie liczącej około 140 obrazów. Andrzej Kubasiewicz wraz z małżonką poświęcili jej tworzeniu ponad dwie dekady swojego życia.

Wśród autorów wizerunków Giewontu są twórcy powszechnie znani, jak m.in.: Wojciech Weiss, Kazimierz Stabrowski, Stanisław Kamocki, Marceli Harasimowicz, Zefiryn Ćwikliński czy Gustaw Pillati i Wincenty Wodzinowski. Młodsza generacja artystów to:  Teodor Grott, Michał Stańko, Stanisław Gałek, Alfred Terlecki, Władysław Jarocki  i Henryk Szczygliński i wielu innych. Szczególne miejsce przypada nielicznym w tym gronie kobietom. Są to przede wszystkim Bronisława Rychter-Janowska, Michalina Krzyżanowska.

O wystawie i kolekcji opowiada Andrzej Kubasiewicz:

Kustosz Muzeum Okręgowego, Eliza Ptaszyńska o wystawie, jej charakterze i wyjątkowości:

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Padł europejski rekord aukcyjny Alfreda Wierusza-Kowalskiego

W domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie obraz "Powrót do...

Niedosłownie, inspirująco. Wystawa „Dom Obrazów” Janiny Wierusz-Kowalskiej otwarta (audio)

Natura inspiruje ludzi od wieków. Sztuka i architektura bez...

Malarstwo Janiny Wierusz-Kowalskiej w dawnej Resursie

W sobotę, 2 lipca o godz. 19.00 w Muzeum...

Trzy kolory kokardek przy obrazach w muzeum. W jakim celu?

Na wystawie sztuki i przy stałej ekspozycji dzieł Alfreda...
%d bloggers like this: