Reklama

Każdy nosi w sobie opowieść. Biblioteczna Pracownia Historii Mówionej zbiera takie skarby (audio)

Data:

- Reklama -

W przyszły wtorek, 19 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Suwałkach zostanie otwarta wystawa poświęcona suwalskim Żydom. Materiały, które ją tworzą, to prawdziwa gratka dla wielbicieli historii i dziejów Suwalszczyzny. W Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej, z której archiwalia pochodzą, można znaleźć o wiele więcej.

Pracownia działa w suwalskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej od kilku lat. Prowadzona w niej praca jest nieustanna – wciąż pojawiają się nowe materiały i dokumenty do zarchiwizowania, a kolejka rozmówców czekających na wysłuchanie – jest bardzo długa. Każdy chce podzielić się swoją historią, a że są to ludzie w podeszłym wieku, czas nie pozostaje bez znaczenia.

Piotr Kuczek, który zajmuje się Pracownią Digitalizacji i Historii Mówionej, podobnie jak Anna Kaszuba i Karolina Wądołowska-Lamorska, podkreśla, że każdy ze „świadek historii” jest dla tej niezwykłej działalności bardzo ważny. Rozmowy, jakie przeprowadzają pracownicy biblioteki z seniorami z Suwalszczyzny, to skarb dla przyszłych pokoleń.

– W Pracowni zajmujemy się digitalizacją archiwaliów i to są różne lokalne czasopisma albo zdjęcia i ciekawe materiały pozyskiwane od naszych świadków historii, czyli mieszkańców Suwałk. To są często unikatowe dokumenty albo zdjęcia miasta, nawet przedwojenne. Druga odnoga naszej działalności to właśnie historia mówiona, czyli nagrania. Nagrywamy nie tylko osoby publiczne, które pełniły w przeszłości jakieś ważne dla miasta funkcje. Doceniamy, że każdy z naszych „świadków historii” co innego zapamiętał – podkreśla Piotr Kuczek.

O działalności Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej opowiada Piotr Kuczek:

A ludzie pamiętają rzeczy niezwykłe. Niektórzy przeżyli wiele i tymi wspomnieniami dzielą się właśnie w Pracowni.

– Nikogo nie wyróżniam, ale szczególnie bliski stał mi się Zygmunt Poczobut. Rozumiał, po co to wszystko robimy. Był też Tadeusz Szargiej – kowal i mechanik, który przez lata wykonywania pracy miał przeróżnych klientów, a wśród nich np. Knuta Olofa Falka z ekspedycji jaćwieskiej – wymienia Piotr Kuczek, dodając również do listy Stefana Tutaka, harcmistrza, który przekazał bibliotece „dzieło swojego życia” – wydaną w jednym egzemplarzu monografię dotyczącą harcerstwa na Suwalszczyźnie (na zdj. poniżej).

Zbiory Pracowni Digitalizacji cały czas powiększają się. Efekty pracy raz po raz można oglądać albo na wystawach, albo w sieci – w formie pocztówek z dźwiękiem, obrazem i informacjami historycznymi.

W połowie czerwca zobaczymy kolejny wymierny efekt działań pracowników biblioteki. Piotr Kuczek przygotowuje publikację związaną z jubileuszem 50-lecia II LO w Suwałkach. Poza książką, praca związana jest ze zbieraniem nagrań – wspomnień emerytowanych nauczycieli szkoły, archiwizacją kronik szkolnych – z tego materiału powstanie film okolicznościowy.

Zbiory Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej dostępne są w Bibliotece Publicznej w Suwałkach – każdy może się z nimi zapoznać, mogą skorzystać z nich pasjonaci historii, studenci, badacze przeszłości, ale i szkoły. Z myślą o uczniach prowadzone są lekcje z wykorzystaniem multimediów.

Linki do kilku multimedialnych pocztówek:

Nie tylko kino – spacer sentymentalny

Na suwalskim rynku…

Od łaźni do galerii…

Płaszcz dla Piłsudskiego

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Zabierz dziecko do biblioteki, odbierz wyprawkę małego czytelnika

Zabierz dziecko do biblioteki i odbierz książkę w prezencie....

Free jazz, film, rozmowa…

Ponownie zaglądamy do naszego kalendarza, by sprawdzić, co się...

Spotkanie z mistrzem grozy. Wieczór autorski Artura Urbanowicza w Bibliotece Publicznej

Wrzesień obfituje w wydarzenia kulturalne, których wspólnym mianownikiem są...

Suwalskie czytanie Mickiewicza i animacje dla milusińskich – biblioteczny „Piknik na Klonowej”

Tradycyjnie początek września to czas, gdy przy ulicy Klonowej...
%d bloggers like this: