Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od ponad siedmiu miesięcy prowadzą na polsko – białoruskiej granicy operację pk. „Silne Wsparcie”. Bardzo ważnym i efektywnym narzędziem tej operacji są bezzałogowce rozpoznawcze FlyEye, które od początku operacji spędziły w powietrzu ponad 1000 godzin, wykonując blisko 500 operacji powietrznych, z czego ponad 70% w nocy. Bezzałogowce pomogły udaremnić wiele prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy.

Wsparcie Straży Granicznej na granicy z Białorusią to okres najintensywniejszej eksploatacji bezzałogowców rozpoznawczych WOT. W ramach tego zadania Grupy Rozpoznania Obrazowego prowadzą dozorowanie obszarów wzdłuż wschodniej granicy państwa oraz poszukiwanie lub wykrywanie osób przygotowujących się do nielegalnego przekroczenia granicy oraz obiektów będących miejscami tymczasowego gromadzenia się migrantów.

W tym czasie udaremniono ponad 1000 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Ponadto dozorowanie terenu pozwoliło kilkakrotnie uratować ludzkie życie. Jedna z grup migrantów utknęła na bagnach. Do wykrytych przez operatorów BSP poszkodowanych natychmiast wysłano grupę ratunkową.

Wojska Obrony Terytorialnej dysponują bezzałogowymi platformami rozpoznawczymi od 2019 roku. W strukturze brygad OT znajdują się Grupy Rozpoznania Obrazowego, których zasadniczym wyposażeniem są mini BSP FlyEye 3.0, obecnie na wyposażeniu WOT znajduje się 48 statków powietrznych tego typu.

Jednostki WOT dotychczas brały udział w licznych przedsięwzięciach związanych z działaniami kryzysowymi oraz monitorowaniu zagrożenia powodziowego w całym kraju oraz pożarowego rejonów Biebrzańskiego, Narwiańskiego i Białowieskiego Parku Narodowego.

Wojska Obrony Terytorialnej stosunkowo niedawno – bo w drugiej połowie 2019 roku rozpoczęły praktyczną eksploatację zestawów Fly Eye 3.0. Już dwanaście brygad OT osiągnęło zdolności operacyjne do samodzielnej realizacji zadań lotniczych i prowadzenia działań rozpoznawczych w dzień i w nocy. Potencjał jakim dysponują obecnie w tym obszarze Wojska Obrony Terytorialnej pozwala nam sprawnie realizować stawiane przed nami skomplikowane i trudne zadania z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa lotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj