Reklama

Pod naszym patronatem: „Makbet” – premiera spektaklu Teatru Dramatycznego

Data:

- Reklama -

W sobotę, 14 maja odbędzie się pierwszy pokaz „Makbeta” w reżyserii Grzegorza Suskiego. Będzie to ostatnia premiera Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w sezonie artystycznym 2021/2022.

„Makbet” Shakespeare’a w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka to klasyczne dzieło poruszające uniwersalne tematy oraz poszukujące mechanizmów, które determinują władzę, wiedzę i życie człowieka. W białostockiej inscenizacji dramatu wielkiego Stradforczyka ważną rolę odgrywają barwne, interesujące – niekiedy wręcz okrutne – postaci kobiet.

– Wiedźmy są istotne nie tylko w tym spektaklu, ale też w naszym codziennym życiu. To wszystkie pokusy, które na nas czyhają – mówi Bernard Bania, który zagra w spektaklu tytułową rolę.

Za reżyserię, choreografię, muzykę i scenografię odpowiada Grzegorz Suski. – Chcemy uchwycić wszystkie sensy Shakespeare’a. Oczywiście interpretujemy je po swojemu, ale tradycją jest słowo (i praca nad nim) oraz zawartość intelektualna, emocjonalna. Natomiast nowoczesność to inscenizacja. Muzyka, scenografia i kostiumy nie są archaiczne, ale na pewno nawiązują do klasyki – wyjaśnia Grzegorz Suski.

Realizator jest dobrze znany białostockiej publiczności jako twórca „Hobbita”. – Grzegorz Suski stworzył przy „Hobbicie” wielkie widowisko i w związku z tym widzowie mają duże oczekiwania. Liczę na to, że „Makbet” również będzie wspaniałym przedstawieniem z piękną scenografią i wyjątkowymi kostiumami. Mam także nadzieję, że nasza najnowsza produkcja okaże się sukcesem – zauważa Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Kostiumy zaprojektowała Anna Czyż, która dała się poznać białostockiej publiczności jako projektantka strojów do scenicznej wersji książki Tolkiena. – Zależało nam na tym, aby pokazać coś, co jest ładne, ale też zaznaczyć, że pod spodem czai się zło. Skupiliśmy się na warstwie zewnętrznej, modowej, żeby troszeczkę omamić widza i pokazać nieistotne rzeczy, pod którymi znajdują się te najistotniejsze i wszystko, co jest we wnętrzu człowieka – wyjaśnia Anna Czyż, kostiumograf.

Oprócz Bernarda Bani na scenie zobaczymy też: Beatę Chyczewską, Arletę Godziszewską, Krystynę Kacprowicz-Sokołowską, Katarzynę Mikiewicz, Agnieszkę Możejko-Szekowską, Katarzynę Siergiej, Kamilę Wróbel-Malec, Monikę Zaborską, Krzysztofa Ławniczaka, Dawida Malca, Patryka Ołdziejewskiego, Sławomira Popławskiego, Grzegorza Suskiego, Piotra Szekowskiego i Marka Tyszkiewicza. Rolę Lady Makbet kreuje Justyna Godlewska-Kruczkowska.

– Mam nadzieję, że moja postać będzie inna od wszystkich dotychczasowych Lady Makbet, ponieważ dałam jej swoją wrażliwość, wyobraźnię, głos. Niewątpliwie jest to postać zła. Korzystamy z tłumaczenia Barańczaka, ale podchodzimy z dużym szacunkiem do słowa, wiersza – mówi Justyna Godlewska-Kruczkowska.

Z okazji premiery instytucja przygotowała dla widzów niespodziankę. – Premierowy wieczór uświetni pokaz w wykonaniu Podlaskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Trzaskawica”. O godz. 18:00 przed Kinem TON białostoczanie będą mogli zobaczyć niepowtarzalne widowisko w wykonaniu białostockiej grupy rekonstrukcyjnej, podczas którego nie zabraknie walk na miecze – dodaje Piotr Półtorak.

Premiera spektaklu odbędzie się 14 maja, o godz. 19:00. Przedstawienie będzie można obejrzeć również 15, 20 i 21 maja, o godz. 19:00 w Kinie TON. Bilety na sztukę w cenie: 55 zł – normalny, 45 zł – ulgowy, 30 zł – studencki dostępne są w Kasie Teatru (ul. Suraska 1, Białystok) oraz w sprzedaży internetowej.

Natomiast w czerwcu zespół Teatru Dramatycznego zaprezentuje „Makbeta” w Macedonii Północnej podczas International Bitola Shakespeare Festival. Prezentacja spektaklu odbędzie się w ramach projektu „Kierunek Szekspir”, który jest realizowany w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą” finansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerem spektaklu jest LOTTO / Totalizator Sportowy sp. z o.o.

Fot. źródło: Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Pod naszym patronatem: Rozpoczyna się festiwal Kierunek Wschód

W środę, 5 października Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki...

Dramatyczny nie zwalnia tempa

Teatr Dramatyczny pracuje pełną parą. Trwający w instytucji remont...

Jesienna promocja w Teatrze Dramatycznym

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku przygotował specjalną...

Pod naszym patronatem: Za nami premiera „Chłopców” na rozpoczęcie sezonu w Teatrze Dramatycznym

Premiera „Chłopców” w reżyserii Adama Biernackiego zainaugurowała sezon artystyczny...
%d bloggers like this: