W piątek, 20 maja prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz wziął udział w drugiej odsłonie cyklu o formule Q&A. Również i tym razem mieszkańcy pytali o sport, insygnia, koszty opłat, ale i o spalarnię śmieci. Pojawił się też temat przebiegu Via Carpatii śladem drogi S8.

W formule Q&A mieszkańcy miasta zadają pytanie, a prezydent odpowiada. Niestety formuła ma swoje ograniczenia – Czesław Renkiewicz porusza zagadnienia przesłane wcześniej za pomocą kanałów medialnych. Same spotkania odbywają się w ciągu dnia, gdy większość suwalczan jest w pracy. Piątkowe rozpoczęło się o godz. 13.00.

Jednym z tematów były wydatki z budżetu miasta na sport zawodowy. Mieszkaniec miasta miał wątpliwości, czy Suwałki stać na ponoszenie takich kosztów. Pojawił się też temat rewitalizacji Kaczego Dołka, regularnie podnoszony podczas różnych dyskusji. Również i tym razem prezydent odpowiedział, że teren należy do Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i to ta komórka organizacyjna powinna planować działania związane z ewentualną rewitalizacją obszaru.

Mieszkańcy pytali także o rosnące koszty ogrzewania i potrzebę budowy spalarni śmieci, jak również prognozę oddziaływania inwestycji. Prezydent przypomniał, że ITPO ma być rozwiązaniem problemu z zagospodarowaniem wysokoenergetycznej frakcji odpadów i rosnących kosztów z tym związanych. Dodał, że realizacja inwestycji będzie możliwa tylko przy pozyskaniu zewnętrznych środków. – Mamy szansę na dotację i preferencyjną pożyczkę – zaznaczył, mówiąc, że „władze województwa widzą, że jest potrzeba wybudowania takiego zakładu”. Zdaniem prezydenta ciepło uzyskane „ze spalania frakcji będzie ciepłem tańszym niż ze spalania importowanego węgla” np. z Ameryki Południowej.

Inne zagadnienie dotyczyło polityki inwestycyjnej samorządu i opłacalności dużych inwestycji sportowych. Prezydent ocenił, że obiekty, takie jak aquapark czy Arena Suwałki, choć generują koszty, to podnoszą atrakcyjność miasta.

Ponownie pojawił się temat insygniów, ale też wyłączania oświetlenie na ulicach – w celu oszczędności. Prezydent podkreślił, że w wyniku podwyższenia cen przez państwową spółkę PGE suwalska grupa zakupowa zapłaci więcej o 5 mln zł za energię. Jak ocenił prezydent, porównanie tych wydatków z kosztami insygniów (40 tys. zł) jest niewspółmierne. – Nie jesteśmy rozrzutnym samorządem. Jeżeli mamy oświetlenie na obrzeżach miasta, a w godzinach nocnych nikogo tam nie ma, dlaczego mamy płacić za energię – dodał Cz. Renkiewicz, zaznaczając, że działanie to nie pogarsza bezpieczeństwa.

Pojawiło się też pytanie o wartości nieruchomości w oświadczeniu prezydenta, na co ten odpowiedział, że „co ma, to pokazuje”. Czesław Renkiewicz odniósł się też do pytania o aptekę całodobową, udział środków z Polskiego Ładu w remoncie obiektów sportowych przy i w szkołach. – Polski Ład jest dużą reformą, bardzo mocno ograniczającą nasze dochody. To ubezwłasnowolnienie samorządów w zakresie dochodów własnych. Odbiera się nam dochody, a przekazuje dotacje – komentował prezydent, tłumacząc, że są to dotacje oparte na pozytywnej decyzji centralnej.

Prezydent ogłosił też, że na posiedzeniu GDDKiA, dotyczącym połączenia Via Carpatii i Via Baltiki, przedstawiona została analiza wielokryterialna, wykonana m.in. pod kątem środowiskowym, społecznym i technicznym. Optymalny wariant dotyczy przebiegu trasy po drodze krajowej nr 8 i on jest rekomendowany do dalszych prac, mimo nacisków politycznych, aby trasa przebiegała przez część woj. warmińsko-mazurskiego, co wydłużyłoby przejazd bezpieczną drogą do Białegostoku. Przypomnijmy, że pod uwagę brano połączenie drogą S16 na trasie Ełk – Knyszyn dróg ekspresowych S19 pod Białymstokiem i S61 na węźle Guty. Najbardziej dyskusyjną kwestią było przecięcie drogi z przyrodniczo cenną doliną Biebrzy, otuliną Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz terenami Natura 2000, na co już wielokrotnie zwracali uwagę nie tylko ekolodzy, ale też samorządowcy.

https://www.facebook.com/czeslawrenkiewicz/videos/375600811296148

Poseł Tyszkiewicz wraca do tematu drogi S8 (wideo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj