SKB Litpol-Malow Suwałki po raz 19. Mistrzem Polski

Finał Lotto Ekstraligi Badmintona w sezonie 2021/2022 za nami. W 49. Drużynowych Mistrzostwach Polski badmintoniści SKB Litpol-Malow pokonali ABRM Warszawa. Zwycięstwo suwalska ekipa w Józefosławiu osiągnęła po bardzo zaciętej rywalizacji.

Źródło, fot.: Bogdan Pieklik

Jako pierwsi w finałowej rywalizacji na kort wyszli debliści: Robert CYBULSKI/ Przemysław SZYDŁOWSKI oraz Miłosz BOCHAT/Wiktor TRECKI (ABRM Warszawa). Nasi debliści wyprowadzili zespół suwalski na prowadzenie, pokonując Bochata i Treckiego 2:0 (15:12 i 15:9). Do wyrównania stanu meczu na 1:1 doprowadziła para deblowa pań Kirsty GILMOUR/Magdalena ŚWIERCZYŃSKA – warszawianki pokonały suwalskie badmintonistki Aleksandra GOSZCZYŃSKA/Karolina SZUBERT 2:0 (15:9 i 15:10). Na ponowne prowadzenie w finałowej rywalizacji suwalską drużynę wyprowadził Danylo Bosniuk, dosyć łatwo pokonał 2:0 (15:7, 15:9) Bartosza Krajewskiego.

Kolejny mecz przyniósł następne wyrównanie 2:2. Kirsty Gilmour (aktualna wicemistrzyni Europy) w dwóch setach pokonała Kamilę Augustyn. Trochę szczęścia, a Kamila drugiego seta mogła wygrać, jednak końcówka należała do wicemistrzyni Europy, Kamila przegrała 14:15. Emil Holst w kolejnym pojedynku wygrał 2:1 (15:6, 12:15 i 15:9) z Mateuszem Dubowskim. Kolejny rywalizacja to gra pojedyncza i kolejny remis w meczu 3:3. Zuzanna Jankowska (aktualna mistrzyni Polski) w bardzo emocjonującym meczu pokonała w trzech setach (7:15, 15:12 i 15:6)Ulianę Volską.

O tytule Mistrza Polski zdecydowała gra mieszana. Warszawską ekipę reprezentowali Miłosz BOCHAT i Magdalena ŚWIERCZYŃSKA, bardziej ograni reprezentanci Polski, aktualnie wicemistrzowie kraju w grze mieszanej. Na korcie w suwalskiej ekipie pokazała się para, którą znawcy stawiali już na starcie na straconej pozycji. Jednak jak to w sporcie bywa, efekt końcowy był zupełnie inny. Kamila Augustyn oraz Danylo Bosniuk nigdy ze sobą nie trenowali, to jednak oni wygrali to starcie. Chociaż pierwszego seta suwalscy badmintoniści przegrali dosyć gładko i szybko, bo już po 12 minutach, to kolejne dwa padły łupem suwalczan (15:11, 15:13).

Mistrzem Polski została drużyna SKB Litpol-Malow, prowadzona przez Jerzego Dołhana. Wicemistrzem zostali badmintoniści ABRM Warszawa, trzecie miejsce zajął zespół UKS Hubal Białystok, czwarte – UKS Unia Bieruń.

W Lotto Ekstraliga Badmintona w sezonie 2021/2022 – mistrzowską drużynę reprezentowali: Kamila Augustyn, Ulyana Volska, Maria Ulitina, Oliwia Niedźwiedzka, Karolina Szubert, Aleksandra Goszczyńska, Anastasiya Khomich, Michał Sobolewski, Michał Łogosz, Łukasz Moreń, Robert Cybulski, Danilo Bośniuk, Emil Holst, Przemysław Szydłowski, Mateusz Świerczyński, Adam Szolc.