Reklama

Kosić czy nie kosić? Miasto opracuje standardy opieki nad zielenią?

Data:

- Reklama -

Temat powracający wraz z nadejściem wiosny – pielęgnacja zieleni w Suwałkach – teraz ma szansę na „uregulowanie”. Radna z klub „Łączą nas Suwałki”, Anna Ruszewska w swojej interpelacji pyta o „opracowanie standardów dotyczących opieki nad zielenią w mieście, w tym dotyczących koszenia i pielęgnacji traw oraz wycinki starodrzewu”. Okazuje się, że miasto już pracuje nad tym zagadnieniem.

Radna w swoim piśmie skierowanym do prezydenta Suwałk zwraca uwagę na „potrzebę zwiększania kształtowania świadomości społecznej dla zachowania dziedzictwa przyrodniczego” oraz ochronę terenów zieleni (terenów leśnych, parków, zieleńców, zieleni tymczasowej i nieurządzonej czy pasów drogowych). Anna Ruszewska sugeruje, aby stworzyć jednolite standardy dla jednostek miejskich, którymi te miałyby kierować się podczas koszenia i pielęgnacji traw oraz wycinki starodrzewu. – Tego typu dyrektywy są już wdrożone w wielu miastach europejskich, jak i w Polsce, np. w Krakowie, Wrocławiu, Kielcach, Łodzi czy Poznaniu – argumentuje radna. Standardy miałyby też pomóc radnym w projektowaniu budżetu i zabezpieczeniu środków na przygotowywanie terenów zielonych, również na specjalistyczną pielęgnację drzewostanu czy zabezpieczanie i odtwarzanie terenów zdegradowanych np. przez parkujące samochody.

Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk w odpowiedzi na interpelację radnej informuje, że miasto współpracuje już w tym zakresie z Fundacją Sendzimira z Warszawy. – Przedmiotem porozumienia jest współpraca partnerska stron przy realizacji Projektu „Uniwersalne standardy utrzymania terenów zieleni w miastach”. Projekt zapewnia możliwość udziału w serii warsztatów realizowanych z udziałem ekspertów i konsultacji wypracowanych standardów. Po analizie propozycji poszczególnych standardów wypracowanych w ramach projektu uczestnicy będą mogli z nich korzystać i wdrażać je w swoich miastach – dodaje w piśmie Ł. Kurzyna.

Postanowiliśmy skontaktować się Fundacją Sendzimira, aby zapytać o szczegóły projektu, który może zmienić wiele w naszym mieście – w zakresie opieki nad zielenią i drzewami. Karolina Maliszewska potwierdza, że Suwałki w działaniu uczestniczą i są wśród 36 miast, które podpisały porozumienie z Fundacją Sendzimira. – Co do założenia dokument ma mieć charakter uniwersalny, tak, by mógł być przyjęty jako obowiązujący we wszystkich miastach w Polsce. Standardy to bardzo rozbudowany dokument, składający się z kilku zeszytów, więc trudno mówić o głównych wnioskach (omawiamy tam wiele czynności dot. utrzymania zieleni). Jak tylko zostaną opublikowane, a powinno mieć to miejsce we wrześniu, będą powszechnie dostępne – tłumaczy przedstawicielka Fundacji. Projekt Standardów realizowany jest z udziałem miast i wielu ekspertów.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wolontariusze nagrodzeni

Życzliwość, szlachetna wrażliwość i empatia oraz chęć niesienia pomocy...

Co dalej z połączeniami dalekobieżnymi?

Temat wykluczenia komunikacyjnego Suwalszczyzny powraca. Tym razem o przywrócenie...

Podziękuj wolontariuszowi i doceń koordynatora wolontariatu

Na pewno znasz w swoim otoczeniu kogoś wspaniałego, kogo...

Radna pyta o parking

Chodzi o parking przy ul. Grunwaldzkiej, który miał służyć...
%d bloggers like this: