Reklama

Najlepsi młodzi parkourowcy rywalizowali w Suwałkach

Data:

- Reklama -

Zakończył się finał Ogólnopolskiej Ligi Parkour. Zawody, organizowane przez Polską Federację Parkour i Freerun, przy współpracy z Movement Areną Suwałki, odbyły się nad Zalewem Arkadia.

Źródło: Organizatorzy

Kilkudziesięciu uczestników m. in. z Gdańska, Gdyni, Łodzi, Płocka, czy Suwałk rywalizowało w niezwykle efektownych konkurencjach: Speed – trasa z przeszkodami na czas; Tic tac – odbicie od ściany na odległość; Kong – przeskok przez przeszkodę na odległość; Wbitka – przeskoczenie ścianki jak najwięcej razy w ciągu minuty.

Zawody, pod patronatem Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich, odbyły się z pomocą organizacyjną Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach oraz medyczną – Państwowej Uczelni Zawodowej.

W poszczególnych kategoriach wiekowych najlepsi okazali się zawodnicy z Płocka, Wejherowa, Gdyni i Gdańska. Wśród suwalczan najlepsi okazali się: Katarzyna Symonowicz i Bartłomiej Stefanowicz (do 15 lat), Szymon Wiliński (do 9 lat), Oliwier Kozielski (do 12 lat), którzy na co dzień trenują parkour na Movement Arenie w Suwałkach.

Czym jest parkour?

To forma aktywności psychofizycznej polegająca na bezpiecznym, efektywnym i szybkim przemieszczaniu się w każdym terenie. W parkour ważne jest także kształtowanie charakteru oraz przełamywanie barier psychicznych. Za twórcę parkour uważa się francuza Davida Belle’a, który pod koniec lat 80 XX wieku na przedmieściach Paryża (Lisses) wraz z kolegami w różny sposób zaczęli pokonywać miejskie przeszkody, a następnie nadając temu nazwę.

Sam David Belle mówi o tym: „Pasja, droga życia i dziś sport – Parkour, była to przede wszystkim naturalna metoda na rozwijanie wszystkich cech, będących pierwotnymi umiejętnościami ludzkiego ciała. Zwiększanie sity, zwinności, szybkości i mocy było pierwszym krokiem w tym poszukiwaniu”.

Osoba, która uprawia parkour to, w rodzaju męskim, traceur (czytaj: traser), zaś w rodzaju żeńskim – traceuse (czytaj: trasyz). Nazwa „parkour” to neologizm stworzony w 1998 roku przez przyjaciela Davida Belle’a – Huberta Kounde. Pochodzi od francuskiego stówa parcours – trasa, droga, przebieg. To z kolei wywodzi się z łacińskiego percursus.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Parkour i paintball – konkurowały szkoły

Movement Arena Suwałki, czy największa strefa sportu i zabaw...

Mikołajkowy Turniej Squasha w Movement Arena Suwałki za nami

W turnieju wzięło udział 19 zawodników i zawodniczek. Turniej...

Movement Arena Suwałki już otwarta (foto)

Oficjalne otwarcie nowego miejsca, w którym każdy, kto lubi...