Reklama

Działki Mazury. Na co uważać, szukając działki na sprzedaż w warmińsko-mazurskim?

Data:

- Reklama -

Wyjeżdżasz na urlop. Gdzieś, gdzie jest jezioro. Całe dnie spędzasz nad wodą. Kąpiesz się, opalasz, spacerujesz. Jeździsz na rowerze po okolicznych lasach, uprawiasz sporty wodne, pływasz łódką. Oglądasz zachody słońca. Czasem nawet wschody, jeśli akurat masz ochotę wstać wcześniej. A potem dopada Cię smutna rzeczywistość.

Materiał partnera.

Ile razy pod koniec wakacji zdarzyło Ci się nie mieć najmniejszej ochoty na powrót? A gdyby tak… nie wracać? Żyć na co dzień w województwie warmińsko-mazurskim? Tutaj nawet nazwy miast i wsi brzmią swojsko i przyjemnie. Co wybierzesz? Ełk, Jonkowo, Stawigudę? Zobacz, co sprawdzić, kupując działki na Mazurach.

Atrakcyjne działki nad jeziorem z linią brzegową. Czy rzeczywiście?

Na ten chwyt reklamowy łapie się wielu inwestorów. Tymczasem wody powierzchniowe w Polsce należą do państwa. Jeśli zatem marzy Ci się prywatna plaża, prawdopodobnie trafisz na pewien problem. Ogrodzenie możesz postawić 1,5 m od rzeczywistej linii brzegowej. Właśnie po to, by osoby spacerujące nad jeziorem mogły przechodzić tędy swobodnie.

Inna sprawa, gdy chcesz mieć po prostu zaciszne miejsce na ziemi. Działek położonych na odludziu nie brakuje w żadnej mazurskiej gminie.

Działki Mazury. Badania geologiczne to absolutna podstawa

Przede wszystkim badania, na ile stabilny jest grunt, na którym zamierzasz zbudować dom. W górach stabilność może być obniżona choćby ze względu na duże nachylenie terenu. Nad jeziorem ważny jest z kolei poziom wód gruntowych. Prócz tego warto sprawdzić na stronach rządowych mapy zagrożenia powodziowego. Zwykle nie jest to realne zagrożenie. Inwestycja w ziemię nie należy jednak do małych, więc lepiej zdobyć wszelkie możliwe informacje zawczasu.

Cennym źródłem informacji mogą się również okazać przyszli sąsiedzi. Oni wiedzą najlepiej, czy podczas wiosennych roztopów zalewa im piwnice. A to może wpłynąć na Twoją decyzję o tym, czy budować dom z podpiwniczeniem.

Upewnij się, czy to działka budowlana, rolna czy rekreacyjna

Od rodzaju działki zależy typ dopuszczalnej zabudowy. Na działce rolnej możesz wybudować jedynie tak zwany dom letniskowy bez pozwolenia. O tym, czy zmiana przeznaczenia działki z rolnej w budowlaną będzie prosta, decyduje klasa gruntu. Jeśli są to gleby niskiej jakości, poniżej klasy III, wówczas zazwyczaj nie ma z tym większego problemu. Dotyczy to jednak wyłącznie działek o pow. poniżej 0,5 ha (5000 m²).

Na działce rekreacyjnej również możesz wybudować jedynie dom letniskowy. Działka budowlana daje Ci możliwość postawienia obiektu mieszkalnego.

Czy w ogłoszeniu nieruchomości widzisz ważne dokumenty?

Prócz tego sprawdź koniecznie księgę wieczystą nieruchomości. Dowiesz się z niej, czy działka ma obciążoną hipotekę oraz kto jest realnie jej właścicielem. Warto zainteresować się też Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli nie obejmuje on działki na Mazurach, powinny być dla niej wyznaczone warunki zabudowy.

Do niedawna mało który sprzedający oferował dostęp do tych dokumentów przez internet. Zazwyczaj wyglądało to tak, że każdą osobę trzeba było o to prosić. A często i tak dokumenty były pokazywane dopiero przy oględzinach działki. Teraz istnieje pewna przełomowa platforma z ogłoszeniami nieruchomości. Nie dość, że od razu znajdziesz na niej dokumentację, to jeszcze zobaczysz zdjęcia z lotu ptaka i dokładny opis atrakcji znajdujących się w pobliżu.

Mało tego – na platformie tej znajdziesz wyłącznie ogłoszenia działek nad jeziorem, w górach i nad morzem. A to oznacza, że masz najbardziej atrakcyjne ogłoszenia skupione w jednym miejscu. Odwiedź teraz buylando.pl i zobacz, czy jest tam działka, o jakiej marzysz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane