Reklama

Jerzy Stuhr gościem drugiego dnia 2. FF Wajda na Nowo

Data:

- Reklama -

Niekwestionowaną gwiazdą drugiego dnia 2. FF Wajda na Nowo był Jerzy Stuhr. Rozmowa z nim oraz reżyserem, Feliksem Falkiem, poprzedzająca projekcję „Wodzireja” była dowodem na to, jak barwnym i ciekawym jest aktorem, jak sympatyczną i bezpośrednią osobą.

19 VIII 2022, Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury – 2. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo” – Łukasz Maciejewski, Feliks Falk, Jerzy Sturh
© 2022 Wojciech Otłowski

Pierwsze pytanie prowadzącego rozmowę Łukasza Maciejewskiego, dyrektora programowego, skierowane do Jerzego Stuhra dotyczyło jego wspomnień, kontaktów, relacji z Andrzejem Wajdą. Tych spotkań było wiele, choć dwa wyjątkowe – i te właśnie przywołał zapytany:

19 VIII 2022, Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury – 2. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo” – Jerzy Sturh i Feliks Falk
© 2022 Wojciech Otłowski

Jerzy Stuhr to jeden z aktorów, którego udział w filmie gwarantuje wielkie zainteresowanie publiczności. Ale przecież nie zawsze tak było. Studia aktorskie podjął po ukończeniu polonistyki. Założył już wtedy rodzinę, więc konieczne było zdobycie funduszy na utrzymanie rodziny. Aktor zwierzył się, że dorabiał pracując w szczególnym miejscu:

19 VIII 2022, Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury – 2. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo” – Jerzy Sturh
© 2022 Wojciech Otłowski

Zatem można by stwierdzić, że był idealnym kandydatem do tytułowej roli w „Wodzireju”. O dziwo, Andrzej Wajda, z którym jako mentorem reżyser Feliks Falk konsultował różne kwestie, miał na ten temat odmienne zdanie:

19 VIII 2022, Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury – 2. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo” – Jerzy Sturh i Feliks Falk
© 2022 Wojciech Otłowski

„Wodzirej” podobał się widzom, Jerzy Stuhr wspominał, iż po projekcji miał mnóstwo propozycji prowadzenia rozmaitych zabaw, mimo nieco negatywnego obrazu głównego bohatera. Wprawdzie nagród w kraju nie otrzymał ani reżyser, ani odtwórca tytułowej roli, ale wynikało to z faktu, iż werdykt był z góry ustalony. Film doceniono poza granicami kraju (na festiwalu w Chicago), a najważniejszy aspektem był odbiór widzów. Nad kreacją bohatera, jej wymową pracowano długo, reżyser Feliks Falk opowiadał, jak „ocieplano” jego wizerunek:

19 VIII 2022, Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury – 2. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo” – Feliks Falk
© 2022 Wojciech Otłowski

Podczas rozmowy poruszono wiele tematów: Łukasz Maciejewski pytał Jerzego Stuhra o jego role we włoskich filmach, wspominane były rozmaite projekty filmowe i teatralne z udziałem Andrzeja Wajdy. W programie wieczoru były jeszcze filmy (także kino plenerowe), zatem długimi brawami zakończony został ten szczególny punkt drugiego dnia festiwalu.

19 VIII 2022, Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury – 2. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo”
© 2022 Wojciech Otłowski

Jutro ostatni dzień imprezy, a jego zwieńczeniem będzie Gala Finałowa. Złożą się na nią: wręczenie nagród i projekcje filmów laureatów, koncert Marysi Sadowskiej oraz seans filmu: „Piosenki o miłości”, w reżyserii Tomasza Habowskiego. Początek o godzinie 17.

Fotografie – w postaci pokazu slajdów – Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Wigraszek” oficjalnie wystartował! Relacja z czwartkowego uroczystego otwarcia festiwalu

Po roku przerwy powrócił, co cieszy i uczestników, i...

Tribute to Clarence „Mr. Gospel” Eggleton – ocean emocji podczas finałowego koncertu VII Soulwałki Gospel Workshop

Siódma edycja Soulwałki Gospel Workshop przeszła do historii, ale...

Militia rozgrzała publiczność. Piątkowy koncert w SOK-u

Piątkowy (24 maja) wczesny wieczór to idealna pora na...

Jest praca dla instruktora teatru w SOK

Suwalski Ośrodek Kultury (SOK) w Suwałkach poszukuje pasjonata teatru,...