Reklama

O sekretach detektywa Pozytywki i Grzegorza Kasdepke – spotkanie w ramach festiwalu „Patrząc na Wschód” w Bibliotece Publicznej

Data:

- Reklama -

Spotkania z autorami to sposobność do poznania dorobku pisarza, zadania nurtujących odbiorców pytań – zatem takie wydarzenia skupiają pewne grono wielbicieli literatury. Tak liczna publiczności, jaka w środowe popołudnie zgromadziła się na placyku za Biblioteką Publiczną, jest dowodem olbrzymiego uznania dla twórczości gościa. W ramach festiwalu „Patrząc na Wschód” zaplanowano spotkania także w Suwałkach, a zainaugurował ten cykl ulubiony autor rzeszy najmłodszych – Grzegorz Kasdepke.

10 VIII 2022; Suwałki – Biblioteka Publiczna – Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke
© 2022 Wojciech Otłowski

Zapytany o to, ile książek napisał, autor powiedział, że około siedemdziesięciu, zatem młodzi czytelnicy mają wśród tych tytułów wiele ulubionych lektur: są opowieści o detektywie Pozytywce, zabawne przygody energicznego rodzeństwa – Kuby i Buby, perypetie przedszkolaków z grupy pani Miłki zgłębiających sekrety uczuć, są pomysłowi Bodzio i Pulpet czy mająca nietuzinkowe plany na przyszłość Marysia („A ja nie chcę być księżniczką”)… I jeszcze wiele, wiele innych powieści, opowiadań! A jak to się zaczęło? Także na to pytanie przybyli poznali odpowiedź.

Pierwszą książką była „Kacperiada”. Uwiecznił w niej Grzegorz Kasdepke przygody, pomysły, przemyślenia swego małego synka, Kacpra. Dlatego też ta pozycja jest na pierwszym miejscu wśród stworzony przez autora książek. Nieco inne odczucia ma w związku z nią sam sportretowany Kacper, o czym opowiedział jego tata:

10 VIII 2022; Suwałki – Biblioteka Publiczna – Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke
© 2022 Wojciech Otłowski

Patrząc na tytuły podsuwanych po spotkaniu do podpisania ulubionych lektur można dojść do wniosku, że najpopularniejszym bohaterem stworzonym przez Grzegorza Kasdepke jest genialny, skuteczny, piekielnie inteligentny detektyw Pozytywka. Skąd pomysł na taką nietuzinkową postać? Autor podzielił się i tą opowieścią:

Młodzi i starsi fani talentu autora mogli wysłuchać jednego z opowiadań z książki „Kacperiada”, fragmentu horroru dla dzieci, czyli przygód przedszkolaków z grupy pani Miłki („Horror! czyli skąd się biorą dzieci”), ale gros spotkania poświęcone zostało zaspokojeniu dziecięcej ciekawości. A pytania najmłodszych były rozmaite: indagowano o kraj, który chciałby pisarz odwiedzić (okazało się, że to Czechy), o tematy kulinarne, ulubioną porę roku… No i rzecz jasna o książki! Jak się okazało, w dzieciństwie Grzegorz Kasdepke nie był najzagorzalszym czytelnikiem, ale w pewnym momencie ten stan się zmienił:

10 VIII 2022; Suwałki – Biblioteka Publiczna – Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke
© 2022 Wojciech Otłowski

Dziś czytanie, ale też muzyka klasyczna i kulinarne eksperymenty to największe pasje pisarza. Wyznał, że bardziej lubi czytać niż pisać, bo czytanie to przyjemność, a tworzenie – praca. Choć z drugiej strony to także daje mu wielką radość:

10 VIII 2022; Suwałki – Biblioteka Publiczna – Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke
© 2022 Wojciech Otłowski

Spotkanie dobiegało końca, a las rąk osób chcących zadać pytanie ulubionemu autorowi nie malał. Jednak trzeba było zarezerwować czas na autografy (a chętnych na ich zdobycie było bardzo wielu). Na szczęście na okazję, by zadać pytania nie trzeba będzie czekać długo. Ci, którzy czują niedosyt po środowym popołudniu zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną lub którzy nie mogli na nie przybyć, mają jeszcze szansę spotkać autora kultowych lektur w weekend, w Budzie Ruskiej. W ramach festiwalu „Patrząc na Wschód” w niedzielę o godzinie 15.30 najmłodsi mogą porozmawiać o ulubionych książkach Grzegorza Kasdepke, a dzień wcześniej, o 14.15 odbędzie się spotkanie dla dorosłych czytelników poświęcone napisanej wspólnie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim książce „Królik po islandzku”.

10 VIII 2022; Suwałki – Biblioteka Publiczna – Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke
© 2022 Wojciech Otłowski

Tekst: Katarzyna Otłowska (Kobietnik – Inna Bajka)

Foto – w postaci pokazu slajdów – Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące budowy Mediateki w Suwałkach

W środę, 12 czerwca, w Aquaparku odbyło się pierwsze...

Magia, marzenia, niespodzianki – suwalska Noc Bibliotek 2024

Niezwykłe chwile mogli spędzić suwalczanie, którzy w sobotnie (8...

Dwie osoby ubiegają się o stanowisko dyrektora Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

W konkursie na stanowisko dyrektora Biblioteki Publicznej im. Marii...

Dużo wydarzeń w tym tygodniu

Koncerty - również młodzieżowe i gospel, spotkania, gra miejska,...