Reklama

Wystawa plakatów promujących filmy adeptów Wajda School w ramach 2. FF Wajda na Nowo

Data:

- Reklama -

Szkoła filmowa założona przez Andrzeja Wajdę świętuje w tym roku dwudziestolecie działalności, zatem rozpoczynający się dziś (18 sierpnia) 2. Festiwal Filmowy Wajda na Nowo stał się okazją, by opowiedzieć o tym nietuzinkowym przedsięwzięciu edukacyjnym, a także wspomnieć o dokonaniach osób kształcących się w tej uczelni. A pomysł na przedstawienie Szkoły Wajdy jest oryginalny, bo za pośrednictwem plakatów filmowych.

Prezentowane w patio Suwalskiego Ośrodka Kultury plakaty to rzecz jasna pewien wybór – promowały one filmy powstałe w Wajda School, przywołują nazwiska twórców, są świadectwem bogactwa tematów i konwencji, a uczestnikom festiwalu pozwalają skonfrontować się z filmami, które także w ramach wydarzenia obejrzeć można. Poranki drugiej edycji festiwalu to sposobność do obejrzenia kilku owoców twórczych dokonań adeptów tej uczelni. We czwartek były to: „Bukolika”, „Kometa” i „Blisko ziemi”, w piątek widzowie zobaczą „Między nami” oraz „Szklane negatywy”, a w sobotni poranek w kawiarni artystycznej przy ul. Noniewicza zaprezentowana zostanie „Symfonia Fabryki Ursus”.

O historii uczelni opowiadali współtworzący ją – Filip Marczewski i Agnieszka Marczewska. Pomysł, by zaistniała, narodził się tuż po uhonorowaniu Andrzeja Wajdy Oscarem. Chętnie dzielący się swoją wiedzą i wspierający młodych filmowców reżyser

Siedem rocznych kursów, inspirujący pomysł na zachęcenie, by ten czas był efektywnie wykorzystany, „zarażanie” edukacyjnym bakcylem – to niewątpliwie wielkie atuty Wajda School. Wielu absolwentów – jak zdradziła Agnieszka Marczewska – w tej chwili prowadzi zajęcia z nowymi adeptami, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami:

18 VIII 2022, Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury – 2. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo” – Agnieszka Marczewska
© 2022 Wojciech Otłowski

O nowym projekcie opowiedział Filip Marczewski. W ubiegłym roku był on skierowany do filmowców z Białorusi, w tym roku odbiorcami Film Bridge będą twórcy z Ukrainy. To ważne i cenne przedsięwzięcie pozwalające ludziom filmów z tych krajów kształcić i doskonalić swoje umiejętności, nadać kształt swoim artystycznym wizjom:

18 VIII 2022, Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury – 2. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo” – Filip Marczewski
© 2022 Wojciech Otłowski

Odwiedzając SOK podczas Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo czy też później warto zajrzeć do Galerii Patio i zobaczyć jubileuszową wystawę plakatów do filmów wyprodukowanych w Wajda School and Studio.

Na wernisażu nie mogło zabraknąć (u)znanych postaci polskiego kina jak: Emilia Krakowska, Urszula Grabowska, Feliks Falk, Olgierd Łukasiewicz. A także związanych z festiwalem od początku jego istnienia: plastyka Andrzeja Pągowskiego oraz krytyka Łukasza Maciejewskiego.

18 VIII 2022, Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury – 2. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo” – Emilia Krakowska
© 2022 Wojciech Otłowski
18 VIII 2022, Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury – 2. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo” – Joanna Jakubanis i Urszula Grabowska
© 2022 Wojciech Otłowski
18 VIII 2022, Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury – 2. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo” – Feliks Falk
© 2022 Wojciech Otłowski
18 VIII 2022, Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury – 2. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo” – Joanna Sztelmer-Stabińska i Olgierd Łukasiewicz
© 2022 Wojciech Otłowski
18 VIII 2022, Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury – 2. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo” – Andrzej Pągowski
© 2022 Wojciech Otłowski
18 VIII 2022, Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury – 2. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo” – Łukasz Maciejewski
© 2022 Wojciech Otłowski

Fotografie – w postaci pokazu slajdów – Wojciech Otłowski

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Lubię wracać tam, gdzie byłem. Wygraj zaproszenie na koncert piosenek Zbigniewa Wodeckiego

Koncert Zbigniewa Wodeckiego w Suwałkach to już historia. Koncert...

Codzienność w malarskiej formie – wernisaż prac Jacka Świgulskiego w Starej Łaźni

Oddać codzienność – w jej bogactwie, różnorodności, wszelkie doświadczenia,...

Nowa naczelnik Wydziału Kultury i Sportu wybrana

W konkursie na stanowisko naczelnika w Wydziale Kultury i...

Żurkowski, Swiernalis, Ørganek – suwalski koncert w Suwalskim Ośrodku Kultury

Taki koncert wydarzyć się mógł tylko w Suwałkach! W...
%d bloggers like this: