Szkoła filmowa założona przez Andrzeja Wajdę świętuje w tym roku dwudziestolecie działalności, zatem rozpoczynający się dziś (18 sierpnia) 2. Festiwal Filmowy Wajda na Nowo stał się okazją, by opowiedzieć o tym nietuzinkowym przedsięwzięciu edukacyjnym, a także wspomnieć o dokonaniach osób kształcących się w tej uczelni. A pomysł na przedstawienie Szkoły Wajdy jest oryginalny, bo za pośrednictwem plakatów filmowych.
Prezentowane w patio Suwalskiego Ośrodka Kultury plakaty to rzecz jasna pewien wybór – promowały one filmy powstałe w Wajda School, przywołują nazwiska twórców, są świadectwem bogactwa tematów i konwencji, a uczestnikom festiwalu pozwalają skonfrontować się z filmami, które także w ramach wydarzenia obejrzeć można. Poranki drugiej edycji festiwalu to sposobność do obejrzenia kilku owoców twórczych dokonań adeptów tej uczelni. We czwartek były to: „Bukolika”, „Kometa” i „Blisko ziemi”, w piątek widzowie zobaczą „Między nami” oraz „Szklane negatywy”, a w sobotni poranek w kawiarni artystycznej przy ul. Noniewicza zaprezentowana zostanie „Symfonia Fabryki Ursus”.
O historii uczelni opowiadali współtworzący ją – Filip Marczewski i Agnieszka Marczewska. Pomysł, by zaistniała, narodził się tuż po uhonorowaniu Andrzeja Wajdy Oscarem. Chętnie dzielący się swoją wiedzą i wspierający młodych filmowców reżyser
Siedem rocznych kursów, inspirujący pomysł na zachęcenie, by ten czas był efektywnie wykorzystany, „zarażanie” edukacyjnym bakcylem – to niewątpliwie wielkie atuty Wajda School. Wielu absolwentów – jak zdradziła Agnieszka Marczewska – w tej chwili prowadzi zajęcia z nowymi adeptami, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami:
O nowym projekcie opowiedział Filip Marczewski. W ubiegłym roku był on skierowany do filmowców z Białorusi, w tym roku odbiorcami Film Bridge będą twórcy z Ukrainy. To ważne i cenne przedsięwzięcie pozwalające ludziom filmów z tych krajów kształcić i doskonalić swoje umiejętności, nadać kształt swoim artystycznym wizjom:
Odwiedzając SOK podczas Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo czy też później warto zajrzeć do Galerii Patio i zobaczyć jubileuszową wystawę plakatów do filmów wyprodukowanych w Wajda School and Studio.
Na wernisażu nie mogło zabraknąć (u)znanych postaci polskiego kina jak: Emilia Krakowska, Urszula Grabowska, Feliks Falk, Olgierd Łukasiewicz. A także związanych z festiwalem od początku jego istnienia: plastyka Andrzeja Pągowskiego oraz krytyka Łukasza Maciejewskiego.
Fotografie – w postaci pokazu slajdów – Wojciech Otłowski