Reklama

Poruszająca lekcja historii. Rekonstrukcja walk o Wilno w 1939 r.

Data:

- Reklama -

Historyczne wydarzenia z 18 i 19 września 1939 roku mające miejsce w Wilnie poznać mogli ci, którzy przybyli w sobotę (24 września) na ul. Gałaja w Suwałkach. To tu zaprezentowana została rekonstrukcja walk z Sowietami, których trzy brygady pancerne i dwie dywizje kawalerii zaatakowały miasto.

Zabytkowe kamieniczki przy ul. Gałaja zyskały na tę okazję specjalne szyldy, a na chodnikach pojawiły się osoby w strojach przypominający te z końca lat trzydziestych ubiegłego wieku. W spokojny nastrój tej sceny wdarła się wojna.

Obrońcy Wilna odznaczyli się odwagą i dzielnością, czego obraz zobaczyć można było podczas rekonstrukcji. Doskonale spisali się członkowie grup rekonstrukcyjnych z Suwałk (Garnizon Suwałki), Grajewa (9 Pułk Strzelców Konnych) i Osowca (Centralna Szkoła Podoficerów KOP), grupa Policja Państwowa 1939 z Białegostoku, Ostpreussen, a także Litwini (Garnizon Nowa Wilejka i Klubas Grenadierius). „Zagrał” także sprzęt – po polskiej stronie pojazd, który miał przypominać Polskiego Fiata 508 Łazik, a po sowieckiej samochód pancerny – FAI. Wykorzystano też armatę przeciwpancerną.

Organizatorem inscenizacji była Fundacja Lelewela, współpracy podjęło się Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Rekonstrukcję wyreżyserował Janusz Petelski.

Foto – w postaci pokazu slajdów – Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Konie nad Zalewem Arkadia. Rozpoczął się XXIII Piknik Kawaleryjski

Połowa czerwca to tradycyjnie czas, gdy wielbiciele tradycji ułańskiej...

Rozpoczynają się ferie w muzeum

Ferie zimowe to czas zabawa na śniegu, ale także...