Reklama

Rozpoczął się XVIII Jaćwieski Festyn Archeologiczny (w nowej lokalizacji)

Data:

- Reklama -

Wrzesień to tradycyjnie czas, gdy miłośnicy historii i archeologii mają swoje święto. W tym roku odbywa się ono w drugi wrześniowy weekend, w Krzywólce, w okolicach zalewu „Żwirek”. W piątek (09 września) pogoda nie rozpieszczała, jednak nie odstraszyło to pasjonatów ciekawych imprez.

Na porannym otwarciu pojawiło się dużo młodzieży szkolnej, prócz pokazów walk wojów tradycyjnie już można było zobaczyć prezentacje warsztatowe, liczne stoiska przybliżające wiedzę o dawnych rzemiosłach, życiu codziennym Jaćwingów.

Późnym popołudniem odbyła się pierwsza z trzech inscenizacji zaplanowanych na tę edycję festynu. Ich wspólny tytuł to „Śmierć i pogrzeb wodza jaćwieskiego”, piątkowa, pierwsza część – bitwa, była pokazem dzielności, przebiegłości i taktyki wojów.

Walczono z sąsiadami, czyli Litwinami, którzy pragnęli zająć te ziemie. Kulisy sporu przybliżył widzom Mariusz Wendołowicz z białostockiego Bractwa Historycznego Winland, komentujący przebieg inscenizacji:

09 IX 2022; Suwałki – XVIII Jaćwieski Festyn Archeologiczny – Mariusz Wendołowicz
© 2022 Wojciech Otłowski

Starcia grup wojów, walki indywidualne, krąg honoru i sprytu – rozmaite pokazy składały się na tę pierwszą część inscenizacji. Choć walka to rzecz poważna, wcielający się w role uczestników starcia potrafili także wywołać uśmiech na twarzach widzów, bo taka nietuzinkowa i zaskakująca była koncepcja tych zmagań.

09 IX 2022; Suwałki – XVIII Jaćwieski Festyn Archeologiczny
© 2022 Wojciech Otłowski

Jutro drugi dzień Festynu Archeologicznego, Impreza rozpocznie się o godzinie 11.00 i potrwa do 18.00. W planach pokazy, turniej łuczniczy, dwie kolejne odsłony inscenizacji. Dojechać można samochodem (plusem nowej lokalizacji jest duży teren do parkowania) lub komunikacją miejską (Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Suwałkach uruchomiło specjalną bezpłatną linię autobusową).

Fotografie – w postaci pokazu slajdów – Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Archiwum prawie bez tajemnic?

Chyba każdy wie, że patronką roku 2023 (i nie...

XIX Jaćwieski Festyn Archeologiczny ze wsparciem GovTech. Wystąpi „Percival”

Nad zalewem "Żwirek" na początku lipca (1-2 lipca) odbędzie...

Noc Muzeów pełna atrakcji. Jedną z nich prezentacja obrazu autorstwa Olgi Boznańskiej

Noc Muzeów to nie lada gratka dla miłośników kultury....

Kolejny obraz w zbiorach muzealnych

Muzeum Okręgowe w Suwałkach pozyskało pieniądze - 400 tys....