Reklama

„Brigitte Bardot cudowna” kolejną propozycją w Kinie konesera

Data:

- Reklama -

Film „Brigitte Bardot cudowna” miał swoją premierę na 47. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. W Cinema Lumiere w Suwałkach najnowsza produkcja w reżyserii Lecha Majewskiego (również autora scenariusza) – twórcy takich obrazów jak „Dolina Bogów” czy „Młyn i krzyż”, zostanie zaprezentowana we wtorek, 25 października, w cyklu „Kino konesera”.

Film warto zobaczyć choćby dlatego, że wśród krytyków filmowych wywołuje skrajne emocje. Nie wszyscy rozumieją koncept Lecha Majewskiego, polegający na nie do końca przemyślanym – ich zdaniem – przenikaniu się świata realnego i fantastycznego, w dość chaotycznym dyskursie. Inni – wręcz przeciwnie, doceniają oniryczny charakter produkcji.

Jest połowa XX wieku w Polsce Ludowej. Główny bohater, Adam, mieszka z matką, którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama bronił Albionu jako pilot II Wojny Światowej i słuch o nim zaginął. Nie wiadomo czy pozostał w Anglii, czy wrócił do kraju i ukrywa się, by uniknąć prześladowań. Przychodzą od niego paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy nie widział swojego ojca, podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny. W szkole bezustannie marzy, że któregoś dnia ojciec wyląduje na zakurzonym boisku w swoim Spitfajerze i wznieci tuman pyłu, z którego wyłoni się żywy, bohaterski i wspaniały. Obok rzeczywistości PRL-u mamy Joannę Opozdę w roli tytułowej Brigitte, Weronikę Rosati grającą Elizabeth Taylor – w kostiumie z filmu „Kleopatra”, mamy też rzeki, kanały, Syberię, czy bibliotekę, w której można przeczytać własne myśli.

Lech Majewski to reżyser filmowy i teatralny, twórca videoartów, scenarzysta, poeta, prozaik i malarz. Studiował malarstwo w w katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od roku 1981 żyje i tworzy za granicą, po roku 1989 ponownie także w Polsce. Autor wystaw fotograficznych, malarskich i rzeźbiarskich oraz cykli videoartów (m.in. „KrewPoety” i „Bruegel Suite”) prezentowanych w wielu muzeach i galeriach, m.in. Tel Aviv Museum of Art, National Gallery w Londynie, Prado w Madrycie, Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w Luwrze, a także na Festiwalu Filmowym w Berlinie (2007) i Biennale w Wenecji (2007). W 2006 roku nowojorskie Museum of Modern Art uhonorowało jego twórczość organizacją indywidualnej retrospektywy. Swoje wiersze i prozę publikował m.in. w „Twórczości”, „Literaturze” i „Poezji”. Autor tomików poezji: „Baśnie z tysiąca nocy i jednego miasta” (1977), „Poszukiwanie raju” (1978), „Mieszkanie” (1981), „Muzeum mojej nędzy” (1997), „Święty Sebastian” (1998); powieści: „Kasztanaja” (1981), „Szczury Manhattanu” (1993), „Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot Cudownej” (1996), „Metafizyka” (2002), „Hipnotyzer” (2003), „Manhattan Babilon” (2015) oraz eseje „Asa Nisi Masa – Magia w 8 i 1/2 Felliniego” (1994) i „Oficjalne Centrum Świata” (1998). Członek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS), (Gildii Reżyserów Amerykańskich (DGA) i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

W naszym konkursie 2 osoby mogą wygrać pojedyncze bilety na pokaz najnowszego filmu w reż. Lecha Majewskiego. Aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy do 17 października do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl prawidłową odpowiedź na pytanie: W jakich zamkach i pałacach realizowane były zdjęcia do filmu „Brigitte Bardot cudowna”?

Bilety wygrywają: Andrzej Orłowski i Małgorzata Wasilewska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W „Kinie konesera” film „Onirica – Psie Pole” Lecha Majewskiego

Po "Ogrodzie rozkoszy ziemskich" oraz "Młynie i Krzyżu" -...