Reklama

X Muza w obronie przyrody – pokaz filmu „8 Gifts Of The World” w Cinema Lumiere

Data:

- Reklama -

Obawa o środowisko, o nasz świat, wewnętrzna potrzeba – to wszystko motywowało twórców filmu „8 Gifts Of The World”, by powstał film-przestroga, nietuzinkowy obraz, który ma na celu inspirować odbiorców do zmiany postępowania. Wyjątkowa projekcja miała miejsce w niedzielę (30 października), w suwalskim kinie Cinema Lumiere.

Tytułowe osiem darów odzwierciedla osiem części filmu – ich tytuły to bezcenne elementy naszej rzeczywistości, które winny być dostrzeżone, traktowane z szacunkiem. To Aqua, Aer, Terra, Silva, Universus, Animalia, Homo, Cibus. Łacińskie nazwy w ozdobny sposób zapisane pojawiają się w bezcennej księdze, którą z pietyzmem tworzy, przegląda i chroni Mędrzec (a tej roli Kazimierz Gomułka), strażnik przyrody przemierzający drogi, pola, łąki, lasy. W swej peregrynacji napotyka mrocznego przeciwnika… Ta poetycka, magiczna opowieść przeplatana jest wypowiedziami osób, dla których los naszej planety nie jest obojętny. To naukowcy, pasjonaci przyrody, osoby, które na łonie natury czują się najlepiej, zatem w jej obronie występują.

W obrazowy i przystępny sposób przedstawione zostały zagrożenia spowodowane ludzką działalnością, nieprzemyślanymi decyzjami, które cechuje krótkowzroczne spojrzenie na świat. Ale nie tylko taki czarny obraz ukazany został w wypowiedziach specjalistów. Niezwykle ważne i cenne jest przesłanie uświadamiające, iż każdy z nas może dokonać wielkiej i potrzebnej zmiany w swoich przyzwyczajeniach, zachowaniach, w myśleniu o przyrodzie, o przyszłości naszej planety. „Każdy z nas jest kroplą” – mówił po projekcji reżyser Jacek Chodkiewcz, ale połączenie naszych działań – każdego z nas – daje wymierny efekt i znaczyć może wiele.

Po obejrzeniu filmu reżyser przedstawił jego twórców:

30 IX 2022; Suwałki – Cinema Lumiere – „8 Gifts Of The World” – pierwszy z prawej Jacek Chodkiewicz
© 2022 Wojciech Otłowski

Swoimi wspomnieniami z pracy na planie filmowym podzielił się Kazimierz Gomułka. Podziękował też za możliwość udziału w projekcie, który określił jako ciekawą przygodę.

30 IX 2022; Suwałki – Cinema Lumiere – „8 Gifts Of The World” – Kazimierz Gomułka
© 2022 Wojciech Otłowski

W podobnym tonie wypowiadali się także pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku. Rzecznik prasowa uczelni, mgr Katarzyna Dziedzik, wyraziła uznanie dla ciekawej formuły obrazu, w której udało się przekazać wiele informacji i inspiracji. „Film z pewnością świetnie spełni swą edukacyjną rolę” – dodała.

Reżyser zapowiedział kontynuację działań. „Jestem sam ciekaw, co jeszcze wydarzy się z tym projektem” – podsumował.

Z pewnością warto obejrzeć urokliwy obraz nakręcony na terenie Suwalszczyzny, ukazujący jej piękno i wyjątkowy klimat, jak też przemyśleć ważkie treści przekazane w tym filmie.

Foto – w postaci pokazu slajdów – Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Tydzień z muzyką

W tym tygodniu wśród propozycji kulturalnych dominują wydarzenia muzyczne....

Nieoczekiwane zwroty akcji i emocje: „Monster” w Cinema Lumiere

Cinema Lumiere w Suwałkach zaprasza na kolejny seans w...

W tym tygodniu

Bogata w wydarzenia majówka za nami, a przed nami...

Pokaz filmu „Tyle co nic” w maju w Cinema Lumiere (wygraj bilety)

We wtorek, 7 maja w kinie Cinema Lumiere w...