Reklama

Powstaje tymczasowa zapora na granicy z obwodem kaliningradzkim

Data:

- Reklama -

„Zdecydowałem o podjęciu działań, które wzmocnią bezpieczeństwo na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim, poprzez uszczelnienie tej granicy. W związku z tym już dziś, rozpoczną się prace podjęte przez saperów, przez żołnierzy Wojska Polskiego dotyczące zbudowania tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim. (…) Wykorzystujemy doświadczenia nabyte w ubiegłym roku. Nie ulega wątpliwości, że tymczasowa zapora spowodowała ochronę granicy polsko – białoruskiej. Uniemożliwiła atak hybrydowy z terytorium białoruskiego, czy też znacząco ten atak spowolniła” – poinformował Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej podczas konferencji prasowej.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej

Wicepremier M. Błaszczak poinformował, że na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim powstanie zapora, która wzmocni ochronę granicy państwa. W jej budowę są zaangażowani żołnierze jednostek inżynieryjno-saperskich. Zapora będzie zbudowana w oparciu o doświadczenia związane z budową ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej.

– Omawialiśmy tę sprawę podczas posiedzenia Komitetu ds. Bezpieczeństwa i Spraw Obronnych. Chodzi o koordynację pracy poszczególnych ministerstw odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej. Efektem tych prac jest właśnie decyzja, która stanowi o rozpoczęciu prac budowy tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim.  Zapora będzie składała się z trzech szeregów drutu ostrzowego, który jest wykorzystywany przez wojsko na całym świecie, a więc trzy warstwy, które pozwolą na zbudowanie tymczasowej zapory – takiej jaka była na granicy polsko – białoruskiej. To zapora o wysokości dwóch i pół metra, szerokości trzech metrów od polskiej strony. Zależy nam na tym, aby granica była szczelna – poinformował minister Błaszczak.

Wicepremier zaznaczył, że powstająca zapora zostanie wyposażona w systemy perymetryczne. – Zapora będzie się składała z trzech rzędów drutu ostrzowego o szerokości 3 m i wysokości 2,5 m. Równolegle prowadzone będą prace związane z założeniem perymetrii, czyli urządzeń, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy z obwodem kaliningradzkim – powiedział.

Wiceprezes Rady Ministrów zaapelował o niewykorzystywanie decyzji o budowie zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim dla celów politycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

MON potwierdza – na granicy z Białorusią doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej

Po przedstawieniu  przez dowódców i szefów służb  wniosków z...

W Dowspudzie powstanie strzelnica

Młodzi ludzie nauczą się obsługi broni, poznają zasady obronności....

Wojsko otrzyma niszczyciele czołgów. Pierwsze trafią do jednostek ulokowanych w przesmyku suwalskim

- Zatwierdziłem umowę ramową w sprawie produkcji wyposażenia Wojska...

Bulwary i budynek SOK przy Noniewicza wyremontujemy z Rosjanami?

O wspólnym udziale w Programie Współpracy Transgranicznej Polska -...