Reklama

Projekt budżetu Suwałk na 2023 rok: po raz pierwszy kredyt na działalność bieżącą miasta (infografika)

Data:

- Reklama -

Ponad 512 mln zł dochodów i ponad 576 mln zł wydatków. Niemal 64 mln zł deficytu oraz kredyt na działalność bieżącą miasta. Tak źle chyba jeszcze nie było. Mimo trudności, Suwałki planują inwestycje za ponad 90 mln zł.

W środę, 16 listopada w Urzędzie Miejskim w Suwałkach został zaprezentowany projekt budżetu na 2023 rok. Podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz i Wiesław Stelmach, skarbnik podkreślili, że w konsekwencji niepewnej sytuacji w zakresie dochodów i zmian prawnych, trudno o stabilność finansową miasta. Wydatki bieżące po raz kolejny przekroczą dochody bieżące. W tym roku jest to ponad 26 mln zł. Projekt na rok przyszły zakłada, że będzie to blisko 40 mln zł.

– Tę lukę po raz pierwszy w historii Suwałk sfinansujemy kredytem. Jest to sytuacja niespotykana. Niestety obsługa kredytów też kosztuje. Z powodu wysokich stóp procentowych tylko w tym roku do obsługi zadłużenia miasta dołożymy 13 mln zł, a w przyszłym 17 mln zł – powiedział Wiesław Stelmach.

Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz dodał, że miasto mogłoby nie sięgać po kredyt, ale byłoby to równoznaczne z „zatrzymaniem inwestycji, a więc równoznaczne z zatrzymaniem rozwoju miasta”. Zgodnie z zapowiedzią – zrealizowane zostaną tylko inwestycje z dofinansowaniem. 

Mówi prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz:

Kolejny raz przedstawiciele samorządu skarżyli się na niewystarczające ich zdaniem kwoty subwencji oświatowej. Mimo rezerw w budżecie na oświatę w wysokości 12,7 mln złotych, w tym na podwyżki dla nauczycieli w wysokości 8,5 mln złotych, podwyżki „pożre” inflacja. Pomysłem na zdobycie większych środków w dziedzinie edukacji ma być uszczelnienie systemu finansowania pobytu dzieci w przedszkolu. Zdaniem władz miasta dzieci z okolicznych gmin, które uczęszczają do suwalskich przedszkoli publicznych i niepublicznych jest więcej niż wynika z oficjalnych deklaracji. Prezydent Suwałk uważa, że w związku z tym wójtowie powinni płacić więcej. 

W projekcie budżetu Suwałk znalazły się również inwestycje za ponad 90 mln zł. Szczegóły na infografice poniżej.

Fot. Niebywałe Suwałki

1 KOMENTARZ

  1. Może niech radni zrezygnują z pensji bo już miasto nie ma na czym oszczędzać. A nasz prezydent nie będzie spłacał kredyty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane