Reklama

Rzeźby, owady, sens życia – „Kobieta z Wydm” w ramach Teatru Polska w SOK-u

Data:

- Reklama -

Niedzielne (13 listopada) przedstawienie „Kobiety z Wydm” zakończyło tegoroczne prezentacje w ramach Teatru Polska w Suwalskim Ośrodku Kultury. Tytuł spektaklu zdradza inspirację – a była nią powieść Kōbō Abe.

W literackim pierwowzorze główny bohater jest nauczycielem, a jego pasja to entomologia. Jak się okazało podczas spotkania z reżyserem tuż po spektaklu, to właśnie temat owadów pojawiający się w utworze był powodem wybrania tego właśnie tekstu. Niebagatelną rolę w przedstawieniu odgrywają nietuzinkowe rzeźby profesora Piotra Bożyka, które reżyserowi, Adamowi Walnemu, skojarzyły się właśnie z owadami.

Nie sposób jednak nie dostrzec, że historia mężczyzny chcącego poszczycić się odkryciem w dziedzinie entomologii, łączy się z opowieścią o artyście tworzącym niezapomniane dzieło sztuki. Wspólne dla nich jest pragnienie bycia zapamiętanymi, przekonanie o swej wyjątkowości, chęć zaznaczenia swej obecności. Nie jest to łatwe, pojawia się zwątpienie, niepewność…

13 XI 2022,, Suwałki – Sala im. Andrzeja Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury – z cyklu Teatr Polska spektakl „Kobieta z wydm”
© 2022 Wojciech Otłowski

To tylko jedna z interpretacji, gdyż spektakl jest wielowymiarowy, a jego sens głęboki, poddający się rozmaitym odczytaniom. Sam reżyser podkreślił w pewnym sensie „zabawowy” charakter tego przedsięwzięcia, chęć pokazania kinetycznych rzeźb profesora Bożyka szerszej grupie odbiorców:

13 XI 2022,, Suwałki – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury
© 2022 Wojciech Otłowski

Podczas spotkania reżyser wspominał wcześniejsze wizyty w grodzie nas Czarną Hańczą. Między innymi o Hamlecie podwodnym zaprezentowanym w ramach Teatr-Akcji 2012.

Adam Walny przybliżył także odbiorcom specyfikę Instytutu Teatru Przedmiotu:

13 XI 2022, Suwałk – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury – Adam Walny
© 2022 Wojciech Otłowski

Oryginalne przedstawienie i spotkanie z jego twórcą cieszyły się zainteresowaniem suwalczan, zatem uznać należy, że obecność Teatru Polska w Suwałkach, dzięki czemu widzowie mogli obejrzeć trzy ciekawe spektakle, to cenny element życia kulturalnego w grodzie nad Czarną Hańczą.

Fotografie  – w postaci pokazu slajdów  – Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Wigraszek” oficjalnie wystartował! Relacja z czwartkowego uroczystego otwarcia festiwalu

Po roku przerwy powrócił, co cieszy i uczestników, i...

Tribute to Clarence „Mr. Gospel” Eggleton – ocean emocji podczas finałowego koncertu VII Soulwałki Gospel Workshop

Siódma edycja Soulwałki Gospel Workshop przeszła do historii, ale...

Militia rozgrzała publiczność. Piątkowy koncert w SOK-u

Piątkowy (24 maja) wczesny wieczór to idealna pora na...