Niedzielne (13 listopada) przedstawienie „Kobiety z Wydm” zakończyło tegoroczne prezentacje w ramach Teatru Polska w Suwalskim Ośrodku Kultury. Tytuł spektaklu zdradza inspirację – a była nią powieść Kōbō Abe.
W literackim pierwowzorze główny bohater jest nauczycielem, a jego pasja to entomologia. Jak się okazało podczas spotkania z reżyserem tuż po spektaklu, to właśnie temat owadów pojawiający się w utworze był powodem wybrania tego właśnie tekstu. Niebagatelną rolę w przedstawieniu odgrywają nietuzinkowe rzeźby profesora Piotra Bożyka, które reżyserowi, Adamowi Walnemu, skojarzyły się właśnie z owadami.
Nie sposób jednak nie dostrzec, że historia mężczyzny chcącego poszczycić się odkryciem w dziedzinie entomologii, łączy się z opowieścią o artyście tworzącym niezapomniane dzieło sztuki. Wspólne dla nich jest pragnienie bycia zapamiętanymi, przekonanie o swej wyjątkowości, chęć zaznaczenia swej obecności. Nie jest to łatwe, pojawia się zwątpienie, niepewność…

© 2022 Wojciech Otłowski
To tylko jedna z interpretacji, gdyż spektakl jest wielowymiarowy, a jego sens głęboki, poddający się rozmaitym odczytaniom. Sam reżyser podkreślił w pewnym sensie „zabawowy” charakter tego przedsięwzięcia, chęć pokazania kinetycznych rzeźb profesora Bożyka szerszej grupie odbiorców:

© 2022 Wojciech Otłowski
Podczas spotkania reżyser wspominał wcześniejsze wizyty w grodzie nas Czarną Hańczą. Między innymi o Hamlecie podwodnym zaprezentowanym w ramach Teatr-Akcji 2012.
Adam Walny przybliżył także odbiorcom specyfikę Instytutu Teatru Przedmiotu:

© 2022 Wojciech Otłowski
Oryginalne przedstawienie i spotkanie z jego twórcą cieszyły się zainteresowaniem suwalczan, zatem uznać należy, że obecność Teatru Polska w Suwałkach, dzięki czemu widzowie mogli obejrzeć trzy ciekawe spektakle, to cenny element życia kulturalnego w grodzie nad Czarną Hańczą.
Fotografie – w postaci pokazu slajdów – Wojciech Otłowski































