Reklama

Świętowanie XXX-lecia Raz, Dwa, Trzy – także w Suwalskim Ośrodku Kultury

Data:

- Reklama -

Opisując piątkowy (25 listopada) koncert w SOK-u, posłużyć się można wieloma różnymi liczbami: poczynając od nazwy zespoły – „Raz, Dwa, Trzy”, poprzez koncertową okazję, a mianowicie jubileusz trzydziestolecia (choć tak naprawdę już nieco więcej czasu minęło od powstania grupy).

Kolejna ciekawa liczba, a właściwe data, to… 31 lutego 1990 roku. Wtedy to zespół miał powstać, a kulisy zaistnienie tej nietuzinkowej daty przedstawił lider – Adam Nowak. To niejedyna historia przez niego przywołana, zatem prócz lubianych, poruszających utworów, przybyli na koncert usłyszeli wiele opowieści o współpracy z rozmaitymi twórcami, o koncertowych doświadczeniach, twórczych refleksjach. I wiele z nich kończyło kultowe już: „Dziękuję za wypowiedź”.

25 XI 2022, Suwałki – Sala im. Andrzeja Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury; Raz, Dwa, Trzy – 30 lat jak jeden koncert; Adam Nowak
© 2022 Wojciech Otłowski

No i wreszcie ostatnia liczba – niemała, bo chodzi o ogrom emocji i wzruszeń publiczności. A ta szczelnie wypełniła Salę im. Andrzeja Wajdy, reagowała żywo i gorąco oklaskiwała zaprezentowane utwory z bogatego dorobku zespołu.

Raz, Dwa, Trzy działa od ponad trzech dekad. Zaczynali w zielonogórskim „zagłębiu” kabaretowym, ale płynnie przeszli na scenę muzyczną. Brzmienie zespołu ewoluowało, a skrystalizowało się za sprawą podjęcia się produkcji płyt grupy z materiałem autorskim przez muzyków Voo Voo, czyli Wojciecha Waglewskiego (najpierw) i Mateusza Pospieszalskiego (nieco później).

Część słuchaczy paradoksalnie odkryła granie Raz, Dwa, Trzy dopiero za sprawą płyt z tekstami Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego – na szczęście, bo dzięki temu i autorskie dokonania zyskały szerszy odbiór i oddźwięk.

W tym miejscu pozwólmy sobie na suwalską paralelę. Patrząc na wypełnioną do ostatniego miejsca Salę im. Andrzeja Wajdy trudno uwierzyć, że podczas pierwszego koncertu zespołu w grodzie nad Czarną Hańczą, który odbył się dawno temu, bo w ubiegłym wieku, nie udało się zespołowy zapełnić więcej niż jednej trzeciej miejsc w sali przy ówczesnym Urzędzie Wojewódzkim (obecnie aula PUZ-u).

Co prawda zespół od dawna niczego premierowego nie nagrał, ale zawsze warto posłuchać muzyków takiej klasy jak gitarzysta, Jarosław Treliński.

25 XI 2022, Suwałki – Sala im. Andrzeja Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury; Raz, Dwa, Trzy – 30 lat jak jeden koncert; Jarosław Treliński
© 2022 Wojciech Otłowski

Podczas piątkowego koncertu zabrzmiały utwory z różnych okresów twórczości, nie zabrakło piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej („Wielka woda”, „Piosenka o okularnikach” i „Nim wstanie dzień” – zapowiedziany w poruszający sposób, nawiązujący do wydarzeń za naszą wschodnią granicą) oraz Wojciecha Młynarskiego – „Jesteśmy na wczasach” i „Jeszcze w zielone gramy”. Aby zachować symetrię – jak powiedział Adam Nowak – na bis zespół wykonał trzeci utwór z repertuaru mistrza – „Balladę o dwóch koniach”. Drugi zaprezentowany na bis utwór do „Amulet” z płyty „Niecud”.

Fotografie –  w postaci pokazu slajdów  – Wojciech Otłowski

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Ostatnie „Słowo” Andrzeja Strumiłły

Artysta związany z Suwalszczyzną, którą pokochał i pozostał z...

Ekologicznie, elektronicznie, kobieco – koncert Panilas w SOK-u

Takie muzyczne propozycje suwalczanie bardzo cenią – koncerty „stojące”,...

Stacja Pogodne Suwałki w przyszły weekend!

W ostatni weekend stycznia (28-29 stycznia) Ośrodek Sportu i...
%d bloggers like this: