Reklama

Gala Rozdania Stypendiów i Nagród Miasta Suwałk w Suwalskim Ośrodku Kultury

Data:

- Reklama -

W czwartek (23 lutego) w Sali im. Andrzeja Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury odbyła się Gala Rozdania Stypendiów i Nagród Miasta Suwałk. Prezydent Czesław Renkiewicz, wiceprezydent Roman Rynkowski i przewodniczący rady miejskiej, Zdzisław Przełomiec, wręczyli nagrody i stypendia za ubiegłoroczne dokonania kulturalne. Dwie suwalskie artystki – Marta Łanczkowska i Olga Wielogórska dostały stypendia, dzięki którym zrealizują autorskie projekty wiążące się z Suwałkami czy też dla suwalczan.

STYPENDYŚCI I LAUREACI NAGRÓD W DZIEDZINIE KULTURY
Stypendia Miasta Suwałki w dziedzinie kultury na 2023 rok:

1. Marta Łanczkowska – kwota 22.000 zł
Projekt pn. „Maria Konopnicka, wiersze wybrane – książka obrazkowa”
Marta Łanczkowska zajmuje się ilustracją i grafiką użytkową. Jest autorką muralu „Biblioteka ze smakiem” zdobiącego ścianę suwalskiej biblioteki. Jej ilustracje do wierszy Marii Konopnickiej były prezentowane na placu Marii Konopnickiej w Suwałkach w formie wydruków wielkoformatowych. Stworzyła własną markę tararira, pod którą publikuje ilustracje dziecięce.

2. Olga Wielogórska – kwota 23.634 zł
Projekt pn. „Zaprojektowanie i wykonanie ceramicznej kompozycji na podstawie ilustracji Jana Szancera oraz przeprowadzenie warsztatów ceramicznych pod hasłem Mój krasnoludek„. Olga Wielogórska to wszechstronnie utalentowana artystka, która żyje i tworzy na Suwalszczyźnie. Rzeźbi w kamieniu polnym, tworzy ilustracje do książek, maluje na drewnie, jest autorką rzeźb obecnych w przestrzeni Suwałk, uczestniczy w wystawach zbiorowych i indywidualnych. Na co dzień prowadzi Pracownię Ceramiki
i Grafiki w Suwalskim Ośrodku Kultury.

—————————-

Nagrody Miasta Suwałki w dziedzinie kultury w dziedzinie kultury za rok 2022:

1. Studio Dance Academy (doroczna nagroda zespołowa) – kwota 4.000 zł
Zespół działa w Suwalskim Ośrodku Kultury pod kierownictwem Mihaila Nikolova, tworzą go młodzi tancerze
w wieku od 6 do 18 lat. Młodzi adepci tańca regularnie zajmują wysokie miejsca w konkursach i festiwalach.
W 2022 roku zdobyli m.in. I miejsce na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Dzieci i Młodzieży „La Costa Musical-Balnes Lloret de Mar” w Hiszpanii.
Studio Dance Academy otrzymuje nagrodę za wysokie osiągnięcia artystyczne oraz promocję Suwałk na festiwalach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.

2. Gabriela Dębowska (doroczna nagroda indywidualna) – kwota 1.000 zł
Uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Jej pasją jest szydełkowanie. Za cel stawia sobie nie tylko rozwój i podnoszenie własnych umiejętności, ale też promowanie tej nieco zapomnianej sztuki. W 2022 roku jej praca zdobyła I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych
w Ogólnopolskim Konkursie „Mój świat w szydełku”.
Gabriela Dębowska otrzymuje nagrodę doroczną Miasta Suwałki w dziedzinie kultury za posiadanie wyjątkowej pasji, jaką jest szydełkowanie i odnoszone na tym polu sukcesy.

3. Adam Kozłowski (doroczna nagroda indywidualna) – kwota 2.000 zł
Artysta, wokalista, muzyk samouk, aranżer i autor tekstów piosenek, wykonawca przebojów muzyki popularnej oraz romskich pieśni tradycyjnych. W latach 2019-2022 prowadził warsztaty wokalne, m.in. w ramach cyklu „Na styku kultur” w Suwalskim Ośrodku Kultury, ucząc najstarszych i najpiękniejszych pieśni romskich. Efektem tej współpracy były dwa koncerty.
Adam Kozłowski otrzymuje nagrodę w dziedzinie kultury za pracę na rzecz upowszechniania najstarszych pieśni romskich jako elementu wielokulturowości naszego miasta.

4. Henryk Kudela (doroczna nagroda indywidualna) – kwota 3.000 zł
Inicjator i współzałożyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Nad Czarną Hańczą. Kierowane przez pana Henryka stowarzyszenie integruje i pobudza do aktywnej działalności środowisko artystów, historyków, publicystów i dziennikarzy, a wydawnictwa, które powstają w efekcie tej aktywizacji, przyczyniają się do popularyzacji miasta i regionu. W 2022 roku Stowarzyszenie wydało tekę „Suwałki – historyczny portret miasta”, zawierającą grafiki najważniejszych obiektów architektonicznych miasta i związanych z nimi postaci.
Henryk Kudela otrzymuje nagrodę za promocję Suwałk i regionu poprzez wieloletnią działalność wydawniczą.

5. Maria Jolanta Lauryn (doroczna nagroda indywidualna) – kwota 3.000 zł
Członkini Stowarzyszenia Suwalskie Starszaki, prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku
w Suwałkach, członkini Klubu Ambasadorów Świat tworzą ludzie z pasją, Towarzystwa Inicjatyw Twórczych w Warszawie oraz Zarządu Ogólnopolskiego Porozumienia w Sprawie Rad Seniorów w Krakowie, dziennikarz obywatelski, redaktor cyklicznej audycji w Radiu 5 dla suwalskich seniorów pt. SMS czyli Stan Młodości Stabilnej, animator kultury. Wielokrotnie nagradzana za swoją działalność, w tym m. in. w ubiegłorocznej edycji konkursu „Razem dla seniorów” pod patronatem Małżonki Prezydenta RP.
Maria Jolanta Lauryn otrzymuje nagrodę za wieloletnie zaangażowanie w życie kulturalne Suwałk oraz pracę na rzecz integracji pokoleń na płaszczyźnie działań twórczych.

6. Kamil Maczułajtys (doroczna nagroda indywidualna) – kwota 2.000 zł
Na co dzień dźwiękowiec, operator i twórca multimediów w Suwalskim Ośrodku Kultury.
Prywatnie prowadzi studio nagrań Synesthesia i działa na rzecz kultury niezależnej w Suwałkach, m.in. prowadząc w mediach społecznościowych fanpejdż „Alternatywne Suwałki”, gdzie prezentuje twórczość ponad 70 podmiotów wykonawczych tworzących scenę alternatywną Suwałk na przestrzeni ostatnich 30 lat.
Kamil Maczułajtis otrzymuje nagrodę za wytrwałość i skuteczne działanie na rzecz kultury niezależnej
w Suwałkach.

7. Oleksandra Prykhodchenko (doroczna nagroda indywidualna) – kwota 1.000 zł
Oleksandra jest uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach. Tańczy
w „Cheerleading Academy Ślepsk”, a do ubiegłego roku również w Studio Tańca Dotyk. Jest członkinią Zespołu Pieśni i Tańca „Wyszywanka”. W 2022 roku wyśpiewała m.in. II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu „Magia Italiana” w Rimini we Włoszech.
Oleksandra Prykhodchenko otrzymuje nagrodę w dziedzinie kultury za aktywne uczestnictwo w miejskich wydarzeniach kulturalnych oraz reprezentowanie Suwałk na festiwalach o randze ogólnopolskiej
i międzynarodowej.

8. Krzysztof Skłodowski (doroczna nagroda indywidualna) – kwota 3.000 zł
Kierownik Działu Historii i kustosz dyplomowany w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, pasjonat historii Suwałk.
W 2022 roku pojawiła się na rynku wydawniczym jego książka pt. „Garnizon Suwałki 1921-1939” będąca efektem wieloletnich prac badawczych. Niemal od razu znalazła się na liście bestselerów Instytutu Pamięci Narodowej,
a w październiku zdobyła III nagrodę w kategorii monografie w XXX Ogólnopolskim Konkursie Książki Krajoznawczej i Turystycznej oraz I nagrodę w towarzyszącym mu plebiscycie publiczności.
Pan Krzysztof Skłodowski otrzymuje nagrodę za wytrwałe zgłębianie i upowszechnianie historii Suwałk.

9. Suwałki Gospel Choir (jubileuszowa nagroda zespołowa) – kwota 5.000 zł
Suwałki Gospel Choir działa w Suwalskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Anny Szafranowskiej. Chór tworzy kilkadziesiąt dorosłych osób, które łączy pasja do śpiewu gospel. Działalność chóru przełożyła się na zorganizowanie w Suwałkach festiwalu Soulwałki Gospel Workshop. Odbyło się już pięć edycji tej imprezy. Chórzyści aktywnie włączają się w życie kulturalne Suwałk, swoimi prezentacjami artystycznymi uświetniając miejskie imprezy kulturalne i społeczne.
W 2022 roku Suwałki Gospel Choir obchodził jubileusz 15-lecia działalności.

10. Marlena Borowska (jubileuszowa nagroda indywidualna) – kwota 3.500 zł
Kameralistka, sopranistka, pedagog wokalistyki, organizatorka muzycznych przedsięwzięć, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Założycielka wydziału wokalistyki Państwowej Szkoły Muzycznej
w Suwałkach. Jej najnowszym przedsięwzięciem jest Międzynarodowy Festiwal CANTAREUM. Należy do Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w Warszawie, jest członkinią Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu we Wrocławiu i Prezesem Suwalskiego Towarzystwa Muzycznego im.
E. Młynarskiego. W tym roku Marlena Borowska obchodzi 30-lecie działalności artystycznej oraz 25-lecie pracy pedagogicznej.

11. Magdalena Wołowska-Rusińska – kwota 3.000 zł
Kustosz muzealny i kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, autorka kilkunastu pozycji naukowych i popularnonaukowych, w tym opracowań poświęconych roli kobiet w dziejach regionu i biografii wybitnych suwalczanek. Zrealizowała kilkanaście wystaw muzealnych. Jest współautorką trzech filmów dokumentalnych
o dziejach regionu. Była jedną z inicjatorek powołania Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki”.
Jest autorką scenariuszy widowisk i rekonstrukcji historycznych. Zainicjowała cykl spotkań pn. „Działo się w Suwałkach” oraz warsztaty dla dzieci pn. „Mała Akademia”.
W 2022 roku pani Magdalena Wołowska-Rusińska obchodziła 20-lecie pracy zawodowej.

———————-

Stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Suwałk dla dzieci i młodzieży uzdolnionej
artystycznie na 2023 rok:

1. Natalia Ambrosiewicz – na co dzień doskonali swoje umiejętności w Studiu Piosenki „Beciaki”. Regularnie bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach piosenki i konkursach wokalnych, na których występuje solo i w zespole. Kwota 3.000 zł

2. Miłosz Bobrowski – uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach w klasie perkusji. Miłosz uwielbia tańczyć i śpiewać. Swoje umiejętności doskonali w Studio Tańca RADOŚĆ, Zespole Piosenki i Tańca „Wyszywanka” oraz Studio Piosenki „Świetlik”. Reprezentuje Suwałki w konkursach i festiwalach krajowych i międzynarodowych, zdobywając na nich wysokie miejsca. Kwota 4.000 zł

3. Ada Ceckowska – tancerka Studia Tańca „Radość” działającego w Suwalskim Ośrodku Kultury oraz Zespołu Piosenki i Tańca „Wyszywanka”. Swój talent prezentuje, biorąc udział w wydarzeniach miejskich oraz festiwalach i konkursach krajowych i międzynarodowych. W 2022 roku zdobyła jako solistka m. in. I miejsce
na Międzynarodowym Festiwalu „Magia Italiana” w Rimini, we Włoszech. Kwota 4.000 zł

4. Bianka Olga Grzybczyńska – tancerka Studia Tańca „Radość” działającego w Suwalskim Ośrodku Kultury oraz Zespołu Piosenki i Tańca „Wyszywanka”. Bianka chętnie występuje na wydarzeniach miejskich oraz bierze udział w festiwalach i konkursach w Polsce i zagranicą. W 2022 roku zdobyła jako solistka m. in. II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu „Magia Italiana” w Rimini, we Włoszech. Kwota 4.000 zł

5. Milena Iwanicka – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Milena swój talent malarski doskonali pod okiem Mieczysława Iwaszki w Pracowni Sztuk Pięknych w Suwalskim Ośrodku Kultury. W 2022 roku zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Portret Marii Konopnickiej”. Kwota 4.000 zł

6. Magda Eryka Kozłowska – uczennica III klasy II stopnia szkoły muzycznej w Suwałkach. Grę na fortepianie doskonali pod okiem mgr Anny Borkowskiej.
Regularnie występuje na konkursach i festiwalach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, zajmując na nich wysokie miejsca. Kwota 3.000 zł

7. Julia Markowska – utalentowana wokalistka, uczennica klasy ósmej szkoły podstawowej. Julia w ciągu ostatniego roku wzięła udział w niemal trzydziestu festiwalach piosenki i konkursach wokalnych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, zostając ich laureatką. Zdobywała na nich głównie Grand Prix
i pierwsze miejsca. Kwota 5.000 zł.

8. Marharyta Shramko – tancerka, członkini Studia Tańca „Radość”, solistka widowisk taneczno-muzycznych
w Suwalskim Ośrodku Kultury. Marharyta zdobywa czołowe miejsca na festiwalach i konkursach tanecznych. Chętnie prezentuje swoje umiejętności także na wydarzeniach miejskich o charakterze kulturalnym, sportowym i społecznym. Kwota 3.000 zł

9. Donata Mija Venceviciute – przez sześć lat tańczyła w Studiu Tańca „Dotyk”, działającym w Suwalskim Ośrodku Kultury. Grała rolę Królowej Śniegu w spektaklu pt. „Opowieść ze Śnieżnej Krainy”. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym i kulturalnym miasta Suwałk. W 2022 roku zdobyła jako solistka m. in.
I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu „Magia Italiana” w Rimini, we Włoszech. Kwota 3.000 zł

10. Jakub Walendykiewicz – wokalista w Suwalskim Studio Piosenki „Beciaki”, w którym od wielu lat doskonali swój śpiew. Kuba regularnie bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach piosenkii konkursach wokalnych, na których występuje solo i w zespole. Kwota 4.000 zł

RAZEM:
Stypendia w dziedzinie kultury – 45.634 zł
Nagrody w dziedzinie kultury – 30.500 zł
Stypendia artystyczne (dzieci i młodzież) – 37.000 zł
OGÓŁEM: 113.134 zł

Artystycznym zwieńczeniem gali był koncert Anny Szafranowskiej, stypendystki sprzed dwóch lat – „Ziemio ty śliczna”.

Foto w postaci pokazu slajdów: Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Norris Garner ponownie w Suwałkach. Gospel zabrzmi w czerwcu

W dniach 7-9 czerwca w Suwałkach odbędzie się VII...

Podczas Nocy Muzeów pokaz filmu z 1928 roku. Był kręcony na Suwalszczyźnie

W sobotę, 18 maja odbędzie się kolejna odsłona Europejskiej...

Ten projekt może zatrzymać dewastację najstarszych nagrobków na suwalskim cmentarzu

Projekt "Suwalski cmentarz – księgi zatrzymanego czasu" to inicjatywa...