Reklama

Poruszający „Kadisz dla niepotrzebnych śmierci” – wernisaż wystawy Wiesława Szumińskiego w Muzeum Okręgowym

Data:

- Reklama -

Czwartkowy (02 marca) wernisaż wystawy autorstwa Wiesława Szumińskiego skupił niemałe grona miłośników sztuki. To nie tylko projekt artystyczny, ale też ważny komentarz do wydarzeń za wschodnią granicą Polski.

„Kadisz dla niepotrzebnych śmierci” to wystawa poruszająca, zapadająca w pamięć. Jej plany, zaczątki opierały się na innym zamyśle, ale niespodziewanie nabrała ona smutnego wymiaru komentarza do aktualnych wydarzeń. Pomyślana jako hołd oddany zamordowanych w czasie II wojny światowej Żydom stała się także sposobem na upamiętnienie ofiar wojny toczącej się w Ukrainie.

Na ekspozycję składają się dwa cykle prac: „Kadisz dla dziewczynki w białej sukience” oraz grafiki-ilustracje do utworów poetek ukraińskich czasu wojny.

O inspiracjach do powstania prezentowanych prac opowiedział ich autor, Wiesław Szumiński. Jak wyznał, słowa rozpoczynające Ewangelię według św. Jana stały się niejako impulsem do tworzenia: „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo”.

To wiersze poetek były bodźcem do wizualnego ukazania tragizmu mieszkańców Ukrainy, których domy legły w gruzach, których bliscy ucierpieli czy stracili życie. Ważny tekst, korespondujący z wymową tej wystawy, to wiersz „Łza klauna” Krzysztofa Czyżewskiego. Obrazy olejne powstały po pobycie na Białorusi, gdzie Wiesław Szumiński mieszkał u Franciszka Borysewicza, świadka tragicznych losów Żydów rozstrzelanych w czasie wojny. Opowieść starszego pana, który przekazał to dramatyczne świadectwo, była impulsem do wizualnego zobrazowania historii żydowskiej dziewczynki w białej sukience:

02 III 2023; Suwałki – Muzeum Okręgowe; Wernisaż wystawy Wiesława Szumińskiego – „Kadisz dla niepotrzebnych śmierci”
© 2023 Wojciech Otłowski

Gościem spotkania była Agata Szkopińska z wydawnictwa Pogranicze, która przedstawiła ostatnie publikacje: zbiory wierszy poetek ukraińskich oraz album „Łza klauna”, zawierający prócz artystycznych ilustracji tytułowy utwór w siedemnastu wersjach językowych.

02 III 2023; Suwałki – Muzeum Okręgowe; Wernisaż wystawy Wiesława Szumińskiego – „Kadisz dla niepotrzebnych śmierci” – Agata Szkopińska
© 2023 Wojciech Otłowski

Podczas wernisażu nieoczekiwaną niespodzianką był muzyczny akcent w postaci występu Pawła Jaczewskiego, młodego muzyka, członka Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.

02 III 2023; Suwałki – Muzeum Okręgowe; Wernisaż wystawy Wiesława Szumińskiego – „Kadisz dla niepotrzebnych śmierci” – Paweł Jaczewski
© 2023 Wojciech Otłowski

Wystawa pokazywana w suwalskim Muzeum Okręgowym wcześniej prezentowana była w Tykocinie i Białymstoku. W Suwałkach oglądać ją można do końca kwietnia 2023 roku.

Fotografie w postaci pokazu slajdów – Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Konie nad Zalewem Arkadia. Rozpoczął się XXIII Piknik Kawaleryjski

Połowa czerwca to tradycyjnie czas, gdy wielbiciele tradycji ułańskiej...

W tym tygodniu… „Wigraszek”, Piknik Kawaleryjski i inne wydarzenia

W tym tygodniu spotkamy się wokół teatru i muzyki...

Muzealnicy z Suwałk wyróżnieni

W poniedziałek, 27 maja w Muzeum Okręgowym w Suwałkach...

Kolejny długi weekend przed nami

Zbliża się długi weekend połączony ze świętem Bożego Ciała....