Reklama

Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania to choroby, które coraz częściej dolegają Polakom

Data:

- Reklama -

Rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. W 2023 roku do ZUS-u wpłynęło o 8,7 procent więcej takich zwolnień niż w 2022 roku.

– Tylko w ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co przełożyło się na 26 mln dni absencji chorobowej. Dla porównania rok wcześniej wystawiono 1,3 mln takich zwolnień na 23,8 mln dni absencji chorobowej. Do tej grupy chorobowej zaliczana się między innymi depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości, reakcje na ciężki stres i wiele innych – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W województwie podlaskim także w 2023 roku było więcej zwolnień lekarskich i dni chorobowych związanych z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania niż w roku 2022. – Do placówek ZUS w regionie wpłynęło w 2023 roku ponad 25,1 tys. takich zaświadczeń lekarskich. To o 1,9 tys. e-ZLA więcej w porównaniu do 2022 roku, gdy takich zwolnień było 23,2 tys., zatem wzrost nastąpił o 8,2 procent. W ostatnim roku, w naszym regionie liczba dni absencji chorobowej z tytułu schorzeń z tej grupy chorobowej sięgnęła 455,3 tys. dni, gdy w 2022 roku było to niemal 416,4 tys. dni – dodaje rzeczniczka.

Wśród jednostek chorobowych będących główną przyczyną wystawiania zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w naszym regionie były reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, epizody depresyjne oraz inne zaburzenia lękowe. W 2023 roku z powodu reakcji na ciężki stres wystawiono 8 tys. zwolnień lekarskich (145,9 tys. dni absencji chorobowej), z powodu epizodu depresyjnego – 4,6 tys. (95,1 tys. dni absencji chorobowej), a z powodu zaburzeń lękowych blisko 4,2 tys. (79,3 tys. dni absencji chorobowej).

W woj. podlaskim najwięcej e-ZLA w 2023 roku z powodu chorób składających się na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania lekarze wystawili w październiku, listopadzie i marcu. Odpowiednio było to 2,4 tys. (na 44,4 tys. dni), 2,24 tys. (na 40,4 tys. dni) i 2,22tys. (na 39 tys. dni) zwolnień. Najmniej tego rodzaju zwolnień było w lutym 1,9 tys. (na 33,5 tys. dni).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Coraz więcej osób skarży się na zaburzenia psychiczne

W poprzednim roku wzrosła liczba zaświadczeń lekarskich z powodu...