Jeszcze do 9 maja można oddać głos na kandydata z podlaskiego! Dzięki wsparciu UE w województwie podlaskim powstało nowoczesne centrum konserwacji zabytków. Teraz obiekt bierze udział w ogólnopolskim konkursie i walczy o tytuł „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”
Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaadaptowało stary magazyn w Choroszczy, przekształcając zniszczony przez czas obiekt w nowoczesne Regionalne Centrum Badań i Konserwacji Zabytków. Budynek został wyposażony w pracownie: fotograficzno-komputerową, konserwacji papieru, tkanin i skóry, konserwacji drewna, ceramiki, metalu oraz pozłotniczą. Do wszystkich został zakupiony specjalistyczny sprzęt, m. in. komora do fumigacji, w której odbywa się dezynfekcja i dezynsekcja przedmiotów i zbiorów muzealnych oraz liofilizator.
Muzeum kupiło także specjalny samochód do przewozu zabytków. Dzięki stworzeniu pracowni, wyposażeniu ich w wysokiej klasy sprzęt, Muzeum może przeprowadzać na miejscu konserwacje tych zabytków, które wcześniej trzeba było zlecać na zewnątrz. Ponadto Centrum może prowadzić badania, przeprowadzać szkolenia i prowadzić doradztwo w zakresie ochrony i konserwacji zabytków. Dzięki projektowi utworzono także wspólną, ogólnodostępną bazę danych, w której zostały zaprezentowane efekty prac konserwatorskich. Mogą z niej korzystać mieszkańcy regionu, turyści, naukowcy, studenci itp.
Obecnie Regionalne Centrum Badań i Konserwacji Zabytków w Choroszczy zostało nominowane do Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” Swój głos można do 9 maja do godz. 12:00 na stronie: Regionalne Centrum Badań i Konserwacji Zabytków w Choroszczy – Modernizacja Roku.
Modernizacja została zrealizowana w ramach projektu „Stworzenie regionalnych centrów badań i konserwacji zabytków” współfinansowanego z unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska–(Białoruś)–Ukraina 2014–2020.
Dofinansowanie z UE: blisko 1,3 mln euro (p 90% wartości całego przedsięwzięcia)
Lider projektu: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są pod adresem: https://pbu2020.eu/pl/projects2020/224
Program Współpracy Transgranicznej Polska-(Białoruś)1-Ukraina 2014-2020
Działający od 20 lat Program wspiera projekty oparte na współpracy, wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy instytucjami zlokalizowanymi wzdłuż zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Wszystkie projekty są współfinansowane przez UE, mają charakter niekomercyjny i przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców pogranicza. Program na lata 2014-2020 skoncentrował się wokół czterech obszarów tematycznych: Dziedzictwo, Dostępność, Bezpieczeństwo oraz Granice i wsparł prawie 160 projektów o wartości ponad 160 mln euro, realizowanych przy zaangażowaniu ok. 400 beneficjentów (instytucji i organizacji) po obu stronach granicy.
1 Zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej, ze względu na działania Białorusi skierowane przeciwko Ukrainie, udział strony białoruskiej w Programie został zawieszony. W efekcie tej decyzji Program kontynuował swoją działalność w formacie PL-UA, przy czym nazwa edycji 2014-2020 pozostała niezmieniona. Program na lata 2021-2027 jest już realizowany jako dwustronny: Polska-Ukraina.