Reklama

Podwyżki na cmentarzu. Tu też rosną koszty wynagrodzeń pracowników

Data:

- Reklama -

Podwyżki opłat za wodę to dopiero początek. W czerwcu, na najbliższej sesji, suwalscy radni zajmą się również podwyżkami na cmentarzu. Jak wynika z uzasadnienia projektu uchwały – w tym przypadku wzrost kosztów funkcjonowania cmentarza wynika głównie z rosnących wynagrodzeń pracowników, kosztów podatków oraz amortyzacji środków trwałych.

Wynagrodzenia pracowników stanowią około 48% całości kosztów funkcjonowania cmentarza, rosnąc corocznie w wyniku inflacji i wzrostu cen w gospodarce. Rozbudowa cmentarza wymaga również zwiększenia nakładów robocizny, co prowadzi do wzrostu kosztów podatku od nieruchomości. W 2024 r. koszty związane z wynagrodzeniami i podatkiem od nieruchomości mają wzrosnąć o około 52 tys. zł w porównaniu do roku poprzedniego.

Wyczerpanie się możliwości pochówków na dotychczasowej powierzchni cmentarza wymusiło przygotowanie nowej części. Nowe działki zostały ogrodzone, a układ dróg i alejek cmentarnych jest w trakcie budowy. Inwestycja ta obejmuje także budowę nowej ścianki kolumbarium. Inwestycje też wymagają nakładów finansowych. Dla porównania, koszt budowy pierwszego kolumbarium w 2016 r. wyniósł 227 tys. zł, podczas gdy budowa kolejnego kolumbarium pochłonie około 669 tys. zł, co stanowi wzrost o 295%.

PGK w Suwałkach Sp. z o.o. proponuje zwiększenie opłat za groby murowane oraz nisze w kolumbarium. Podwyżki obejmują zwiększenie opłaty za grób murowany z 6 000 zł na 7 000 zł oraz za niszę w kolumbarium z 3 000 zł na 5 000 zł (docelowo 6 000 zł).

Mimo że wzrost opłat jest znaczący, ma on na celu urealnienie kosztów związanych z utrzymaniem i rozbudową cmentarza. Roczny wzrost przychodów z tytułu wprowadzenia nowych opłat szacowany jest na około 100 tys. zł (50 tys. w 2024 r.), co pozwoli na prowadzenie niezbędnych prac bez znaczącego obciążania finansów spółki.

Porównanie opłat za groby murowane oraz nisze na urny w Suwałkach i okolicznych miastach:

Rodzaj grobu Suwałki Łomża Ełk Białystok
Grób murowany na 2 osoby 6 000 (nowa 7 000) bezterminowo 2 403 jedynie pozwolenie na budowę grobu murowanego bezterminowo 2 484 jedynie pozwolenie na budowę grobu murowanego (plus 480 zł za miejsce oraz koszt wybudowania) na 20 lat 5 750 jedynie miejsce na budowę grobu murowanego bezterminowo
Nisza w kolumbarium 3 000 (nowa 5 000) bezterminowo 8 553 bezterminowo 2 268 na 20 lat 3 500/5 000 na 20 lat

W Suwałkach opłaty obejmują gotowy do użycia grób oraz niszę w kolumbarium na bezterminowe użytkowanie. W innych miastach opłaty dotyczą jedynie miejsca lub pozwolenia na budowę grobu, często z koniecznością odnawiania co 20 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane