Reklama

Seweryn, Muskała, Zamachowski, Zanussi. Gwiazdy i twórcy polskiego kina na 4. edycji Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo w Suwałkach

Data:

- Reklama -

W dniach 16-18 sierpnia w Suwałkach po raz czwarty odbędzie się Festiwal Filmowy Wajda na Nowo. Tegoroczny program jest szczególnie interesujący. Swój udział potwierdzili: Andrzej Seweryn, Gabriela Muskała, Anna Nehrebecka, Zbigniew Zamachowski i Krzysztof Zanussi.

Festiwal Filmowy Wajda na Nowo to inicjatywa promująca twórczość Andrzeja Wajdy, a także osiągnięcia polskiej kinematografii. Suwałki, rodzinne miasto reżysera, stały się naturalną lokacją dla tego wydarzenia. Obchody festiwalowe są również preludium do setnej rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy, która przypada za dwa lata.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest znany grafik i plakacista Andrzej Pągowski, za program odpowiada Łukasz Maciejewski, filmoznawca i krytyk filmowy, a organizacją zajmuje się kulturoznawczyni Joanna Sztelmer-Stabińska z Suwalskiego Ośrodka Kultury. W programie tegorocznej edycji znajdą się pokazy filmów mistrzów polskiego kina, konkurs filmów krótkometrażowych z pulą nagród 15 000 zł, wystawa plakatów filmowych, kino plenerowe oraz prezentacje dokonań Szkoły Wajdy.

Jednym z głównych punktów programu będą spotkania z gwiazdami polskiego kina. Andrzej Seweryn, Gabriela Muskała, Zbigniew Zamachowski i Krzysztof Zanussi już potwierdzili swój udział w festiwalu, a uczestnicy będą mieli okazję nie tylko obejrzeć ich filmy, ale także spotkać ich osobiście.

Warto zaznaczyć, że festiwal to nie tylko pokazy filmowe, ale także warsztaty, które angażują lokalną społeczność. Na bazie wydarzenie powstała nawet Suwalska Grupa Filmowa. Również i w tym roku Krzysztof Szubzda z Fundacji „Bardzo Dziki Wschód” poprowadzi zajęcia z młodymi twórcami – amatorami, które odbędą się za trzy tygodnie w Kuklach. Finałem będzie przegląd kina niezależnego Europy Wschodniej. Ten segment festiwalu skierowany jest do amatorów filmowych od 15 roku życia z Polski Wschodniej i Litwy, którzy będą mogli zaprezentować wówczas swoje prace.

Pierwszego dnia festiwalu, 16 sierpnia, odbędzie się m.in. wernisaż wystawy Andrzeja Pągowskiego „Morgenstern na nowo”, recital Zbigniewa Zamachowskiego z okazji 40-lecia jego pracy artystycznej oraz pokaz filmu „Dyrygent” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Drugi dzień przyniesie kolejne atrakcje, w tym pokaz filmów konkursowych oraz spotkanie z Gabrielą Muskałą i Zbigniewem Zamachowskim. Wieczorem uczestnicy będą mogli obejrzeć film „Pan Tadeusz” w plenerze, który zostanie zapowiedziany przez Andrzeja Seweryna.

Trzeci dzień festiwalu zakończy się galą finałową, wręczeniem nagród oraz pokazem nagrodzonego filmu. W programie znalazło się także spotkanie z Krzysztofem Zanussim oraz Andrzejem Sewerynem, którzy będą omawiać film „Liczba doskonała”.

Fot. Niebywałe Suwałki

Na zdj. Magdalena Tumialis, zastępca dyrektora SOK i Joanna Sztelmer-Stabińska.

Szczegóły w naszym kalendarzu:

4. Festiwal Filmowy Wajda na Nowo w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Suwalska Grupa Filmowa szuka aktorów do krótkometrażowego filmu

Suwalska Grupa Filmowa (SGF) szuka aktorów do debiutanckiego filmu...

Znamy kulturalny rozkład jazdy na 2024 rok: Mazowsze, Turnau, Kortez, Smolasty, Sochacka

Oto zestawienie najważniejszych wydarzeń kulturalnych oraz koncertów zaplanowanych na...

Uczniowie nagrodzeni za krótkie filmy o segregacji odpadów

W świecie kina i sztuki filmowej nie brakuje tematów,...