Lada chwila ze wszystkich stron usłyszymy informację o pięknej rocznicy – jubileusz 130. urodzin Juliana Tuwima to okazja, by sięgnąć po jego twórczość, przypomnieć ulubione utwory, może też odkryć nowe, bo spuścizna poety jest naprawdę bogata. Bez wahania stwierdzić można, że tego autora możemy cytować z pamięci. Gdy usłyszymy pierwsze słowa, kończymy od razu: „Stoi na stacji…” – wiadomo – „lokomotywa”! „Płacze pani Słowikowa…” – „w gniazdku na akacji”! Pamiętamy doskonale perypetie pechowego pana Hilarego poszukującego okularów, historię rozbrykanego abecadła („Abecadło”) czy ptasich radiowców z brzozowego gaju („Ptasie radio”). Zabawne wiersze zapadają w pamięć, a choć realia się zmieniają, to te utwory nie tracą uroku i wciąż należą do kanonu literatury dla najmłodszych.
Utwory Juliana Tuwima to żelazny repertuar przedszkolnych akademii, bo łatwo wpadają w ucho, a prosty język i humor w nich zawarty ułatwiają zapamiętywanie tekstu. Niewątpliwie w piątek – 13 września, w rocznice urodzin autora, zabrzmią w wielu miejscach, odczytywane, recytowane, inscenizowane. My proponujemy jeszcze jeden sposób upamiętnienia lubianego poety, oryginalny i emocjonujący, a mianowicie… grę!
Ten sympatyczny patent na uhonorowanie Juliana Tuwima zawdzięczamy Wydawnictwu Nasza Księgarnia. Trzymający rękę na pulsie nowych publikacji dla najmłodszych wiedzą doskonale, że Nasza Księgarnia to nie tylko książki, ale i gry oraz puzzle. A „Rzepka” niewątpliwie zauroczy wszystkich!
Gra zachwyca od pierwszego spojrzenia na nią. To zasługa Macieja Szymanowicza. Autor zilustrował wiele książek dla młodych odbiorców, mnóstwo gier. Charakterystyczną kreskę łatwo rozpoznać i są osoby, które nabywają dane wydanie właśnie ze względu na stronę wizualną jego autorstwa. Jako że nazwa jest deminutywem, zatem niejako w nawiązaniu pudełko ma kompaktowe, poręczne rozmiary. A jednak ile radości w sobie kryje!
W pudełku znajdziemy talię kart, cztery żetony motyli, instrukcję, wiersz Juliana Tuwima i naklejkę do podpisania swego egzemplarza gry. Środek jest ozdobiony zabawną scenką z bohaterami wiersza, a sam utwór umieszczono na rozkładanych w ciekawy sposób – jak harmonijka – stronach. Odczytanie go to miły wstęp do rozgrywki, bo naszym celem jest odtworzenie kolejności pomocników starających się wyrwać rzepkę.
Na początek losujemy spośród czterech kart swoją rzepkę (zatem to gra dla maksymalnie czworga graczy) i spośród pozostałych kart wybieramy następnych pomocników wspierających dziadka. Żeby ułatwić to zadanie w dolnym rogu karty znajduje się obrazkowa podpowiedź – na karcie rzepki jest w kółeczku portret dziadka, na jego karcie – babci, a na jej – wnuczka. Wizerunków jest sporo, do tego karty są dwustronne, więc najmłodszych nie będzie frustrować to szukanie członków drużyny wyciągających rzepkę. Dodatkowo maluchy mogą patrzeć na ilustrację do wiersza, która będzie świetnym wsparciem w grze.
„Rzepka” bawi, ale też pozwala kształcić pamięć, koordynację oko – ręka, precyzję, skupienie. Sympatyczne ilustracje zachęcają do zabawy, a do tego gra jest bardzo rozwojowa i gdy już pociechy nabiorą biegłości w układaniu szeregu dziesięciorga smakoszy rzepki, można wprowadzić dodatkowe elementy. Na odwrocie karty z rzepką jest wizerunek motyla i za takie motyle na naszych kartach dostaniemy dodatkowe punkty. Można też pokusić się o ułożenie ciągu z tylko jednym słońcem, a jest to małe wyzwanie, bo słoneczek jest sporo, na wielu kartach się pojawiają. Dodatkowe punkty możemy też otrzymać za najdłuższy płotek na naszych kartach. Są i żetony motyli do jeszcze trudniejszej wersji – opcji modyfikacji rozgrywki jest mnóstwo, możemy sobie zrobić turniej i punktować rozmaite rzeczy w kolejnych grach. Tyle pomysłów przygotował dla nas autor gry – Przemek Wojtkowiak.
Zachęcamy do zapoznania z grą – a dla naszych czytelników mamy dzięki Wydawnictwu Nasza Księgarnia egzemplarz „Rzepki”. Jako że dziś jest premiera gry, a okazją jest 130. rocznica urodzin Juliana Tuwima, którą świętować będziemy 13 września, zatem ogłaszamy konkurs związanych z twórczością poety.
Gra przeznaczona jest dla najmłodszych i to ich prosimy o wykonanie ilustracji do ulubionego wiersza Tuwima. Prace (zdjęcia lub skany) proszę przesłać na adres redakcji: redakcja@niebywalesuwalki.pl. Termin do 20 września, do godziny 20.00. Format pracy jak i technika wykonania są dowolne. W mailu prosimy podać imię i wiek dziecka.
Nagrodą w konkursie jest egzemplarz gry „Rzepka” ufundowany przez Naszą Księgarnię. Gra zostanie dostarczona przez wydawnictwo w październiku (niezbędne będzie podanie swoich danych teleadresowaych).
Autor: Przemek Wojtkowiak
Ilustrator: Maciej Szymanowicz
Wiek graczy: 4-104
Liczba graczy: 2-4
Czas trwania rozgrywki: 15 minut