Ci, którzy mieszkają na Suwalszczyźnie, z pewnością nie mogli przegapić wiadomości o jubileuszu Wigierskiego Parku Narodowego. Piękne filmy promocyjne prezentowane były przed projekcjami kinowymi, a na Placu Marii Konopnickiej oglądać można było wystawę plenerową. 35-lecie WPN postanowiono także uczcić wydawnictwem. To już czwarta tego typu publikacja, a jak powiedział redaktor przedsięwzięcia, dr Maciej Ambrosiewicz, trzecia, którą on prowadził, zatem pojawiła się chęć znalezienia nowej formuły, stąd pomysł na eseje.

© 2024 Wojciech Otłowski
Piątkowe spotkanie w Muzeum Wigier w Starym Folwarku było zwieńczeniem jubileuszowych działań, okazją do prezentacji wydawnictwa i do spotkania autorów. Przybyło ich spore grono, nawet z dość odległych zakątków Polski, jak choćby Paweł Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile, hydrobiolog, limnolog i fykolog. Wiele osób to pracownicy WPN: Joanna Adamczewska, Barbara Perkowska, Jacek Łoziński, Zdzisław Zaborowski, Piotr Pieczyński, Wojciech Misiukiewicz, Jarosław Borejszo i sam redaktor naczelny – Maciej Ambrosiewicz, ale też osoby, które z rozmaitych powodów po prostu interesują się losami WPN – tu przywołajmy dwa nazwiska – Andrzeja Matusiewicza czy Huberta Stojanowskiego.

© 2024 Wojciech Otłowski
Maciej Ambrosiewicz zdradził, że prace nad publikacją nie były łatwe, rozmowy zespołu autorów były burzliwe, pojawiały się obawy w kwestii podołania narzuconej formie eseju. Nowa formuła w rozmaity sposób została przez autorów zrealizowana, o czym wspomniała korektorka, Anna Ambrosiewicz, która – jako znająca całość tej pozycji, gorąco polecała to wydawnictwo. A zachętą do lektury była także rozmowa z autorami. Redaktor Maciej Ambrosiewicz niejako wywołał na środek wszystkich twórców, którzy zostali przez niego „przepytani” o „oś tekstu”, zatem mieli okazję opowiedzieć o swoich pasjach, ustaleniach, spostrzeżeniach, związkach z Wigierskim Parkiem Narodowym. Była okazja do zadania pytań, a także do podziękowań – między innymi dla obecnej na spotkaniu przedstawicielki PGE, gdyż właśnie to przedsiębiorstwo udzieliło wsparcia, by wydawnictwo ukazało się drukiem. Maciej Ambrosiewicz wspomniał też o autorce hasła patronującego publikacji i obchodom jubileuszu – „Sercem zawsze nad Wigrami” to sformułowanie wymyślone przez Joannę Górecką, podobnie jak sympatyczny symbol obchodów trzydziestopięciolecia. To hasło spotkało się z tak ciepłym przyjęciem, iż apelowano u dyrektora WPN, Tomasza Huszczy, o przyjęcie go jako oficjalnego sloganu propagującego działalność parku.
Warto było przybyć na piątkowe spotkanie, bo wszyscy obecni otrzymali jubileuszowe wydawnictwo, a dodatkowo prowadzona przez redaktora naczelnego rozmowa obfitowała w ciekawe spostrzeżenia, zabawne uwagi i oczywiście sporą porcję cennych informacji.
Foto w postaci pokazu slajdów: Wojciech Otłowski