Reklama
- Reklama -

Festiwal Wigrosfera: Muzyka i natura w harmonii (posłuchaj)

W grudniowy wieczór Muzeum Wigier w Starym Folwarku zamieniło się w miejsce, w którym spotkały się dźwięki natury oraz współczesnej muzyki inspirowanej klasyką i fizyką kwantową. Zimowa edycja Festiwalu Wigrosfera, która odbyła się 14 grudnia 2024 roku, przyciągnęła miłośników sztuki, poszukujących niezapomnianych wrażeń artystycznych i intelektualnych.

Część koncertową otworzył duet Roshko Brothers. Adam i Jan Roszkowscy wprowadzili słuchaczy w melancholijny klimat Suwalszczyzny, wykonując utwory z nadchodzącej płyty River of Time. Ich niezwykłe połączenie elektroniki z czarem wiolonczeli, skrzypiec i altówki stworzyło filmowe pejzaże dźwiękowe, ilustrujące nie tylko inspiracje muzyczne kompozycjami Haendla, muzyką tradycyjną, ale i doświadczeniami pobytów na Suwalszczyźnie – choćby oglądaniem spadających gwiazd nad Wigrami.

Muzyczny wieczór zamknął NeoQuartet – jeden z czołowych zespołów współczesnej muzyki klasycznej. Artyści zaprezentowali cykl Muzyka Kwantowa autorstwa Marzeny Majcher, przenosząc publiczność w świat fizyki kwantowej za pomocą dźwięków, którym towarzyszyły wizualizacje Andrzeja Wojciechowskiego.

Festiwal ten to jednak nie tylko muzyka. Organizatorzy – bracia Roszkowscy i Paweł Kapica zdążyli publiczność do tego przyzwyczaić. W przerwie – w części edukacyjnej Wojciech Misiukiewicz z Wigierskiego Parku Narodowego poprowadził wykład Tajemnice świata zwierząt – Zwierzęta Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej. Uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej o faunie tych wyjątkowych terenów oraz wyzwaniach, jakie niesie za sobą wpływ człowieka na lokalny ekosystem, ale też posłuchać odgłosów zwierząt i ptactwa.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w Muzeum Wigier nie wszyscy zainteresowani mogli uczestniczyć w wydarzeniu na żywo. Organizatorzy zadbali jednak o to, aby każdy mógł poczuć magię festiwalu – nagrania koncertów są dostępne online, w wysokiej jakości dźwięku, dla wszystkich chętnych.

Fot. Aneta Stabińska

Najnowsze artykuły

Z regionu: Wydruk 3D zamiast żywego modela na zajęcia z rysunku

Wydruk 3D nagiego człowieka zamiast modela to już teraźniejszość,...

Gdy rozwój przestaje rozwijać – jak rozpoznać moment, w którym ciągła praca nad sobą już nie działa?

Czasami wszystko dzieje się zbyt szybko. Bywa, że poranek...

Suwalscy sportowcy z nagrodami i stypendiami – ponad 312 tys. zł wsparcia

Suwalski Ośrodek Kultury był dziś (16 kwietnia) miejscem uroczystego...

Fatalne dane ze sklepów. Polacy przed świętami odczują nawet ponad 8-proc. podwyżkę cen

Wzrost cen w marcu mocno przyspieszył, tj. do 6,7%...

Wesołego Alleluja!

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Wam spokoju, nadziei...
Reklama

Pozostałe artykuły

Z regionu: Wydruk 3D zamiast żywego modela na zajęcia z rysunku

Wydruk 3D nagiego człowieka zamiast modela to już teraźniejszość, jaką prezentuje Wydział Architektury Politechniki Białostockiej. Dr inż. arch. Bartosz Śliwecki w Laboratorium Rzeczywistości Rozszerzonej...

Prezydent Suwałk kieruje list otwarty do Caritas Diecezji Ełckiej. Pyta, co dalej z Centrum Integracji Cudzoziemców

W związku z brakiem odpowiedzi na pismo wysłane w marcu, dotyczące planowanego utworzenia Centrum Integracji Cudzoziemców (CIC) w Suwałkach, prezydent Czesław Renkiewicz wystosował list...

Wesołego Alleluja!

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Wam spokoju, nadziei i dobrych myśli – nie tylko od święta. Niech ten czas przyniesie chwilę wytchnienia, bliskość...