Reklama
- Reklama -

Facebook rezygnuje z fact-checkerów na rzecz not społecznościowych – nowa strategia Marka Zuckerberga

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka i prezes Meta, ogłosił rezygnację z systemu fact-checkingu na Facebooku, zastępując go funkcją Community Notes (Noty Społecznościowe). Nowe rozwiązanie, które początkowo zostanie wdrożone w Stanach Zjednoczonych, pozwala użytkownikom dodawać własne notatki do postów, podobnie jak system, który Elon Musk wprowadził na platformie X (dawniej Twitter).

W swoim oświadczeniu Zuckerberg stwierdził:
„Zrezygnujemy z fact-checkerów i zastąpimy ich notami społecznościowymi. Fact-checkerzy okazali się zbyt stronniczy politycznie i bardziej niszczyli zaufanie, niż je budowali, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.”

Powody zmiany

Facebook pierwotnie wprowadził system fact-checkingu, aby przeciwdziałać dezinformacji i zagranicznym wpływom na amerykańskie wybory polityczne. Teraz jednak Meta odchodzi od tego modelu, argumentując, że stronniczość polityczna osób zaangażowanych w weryfikację faktów osłabiła zaufanie do platformy.

Community Notes mają działać na zasadzie crowdsourcingu – użytkownicy będą mogli dodawać kontekst i wyjaśnienia do postów, opierając się na własnych źródłach i wiedzy. Jednak krytycy zwracają uwagę, że taki system może być równie podatny na manipulacje i dezinformację, ponieważ opiera się wyłącznie na użytkownikach, bez profesjonalnej weryfikacji.

Polityczne tło decyzji

Niektórzy komentatorzy wskazują, że decyzja Meta może być próbą zyskania przychylności prezydenta Donalda Trumpa i jego zwolenników. Facebook był wcześniej krytykowany przez konserwatystów za rzekomą cenzurę treści o prawicowym charakterze. Rezygnacja z fact-checkingu może być odebrana jako krok w kierunku złagodzenia napięć politycznych i odzyskania użytkowników o prawicowych poglądach.

Zmiana budzi wiele pytań o to, czy społecznościowe podejście do weryfikacji treści będzie skuteczne. Choć system Community Notes może zwiększyć zaangażowanie użytkowników, istnieje ryzyko, że platforma stanie się areną konfliktów między różnymi grupami społecznymi, a dezinformacja może się szerzyć jeszcze szybciej.

Decyzja Meta jest kolejnym krokiem w dążeniu firmy do odbudowy wizerunku, który został nadszarpnięty przez wcześniejsze skandale związane z dezinformacją i prywatnością danych. Czas pokaże, czy nowa strategia przyniesie zamierzony efekt, czy też stanie się początkiem kolejnych kontrowersji wokół jednej z największych platform społecznościowych na świecie.

Najnowsze artykuły

Tor przeszkód AquaGlide w suwalskim Aquaparku – atrakcja dla całych rodzin

W czasie ferii - od 29 stycznia do 5...

Polacy w sklepach muszą głębiej sięgać do portfeli. Najbardziej widać to po chemii gospodarczej

W grudniu 2024 r. chemia gospodarcza była droższa o...

Kaplica cmentarna w Suwałkach wpisana do rejestru zabytków

Decyzją Adama Musiuka, Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, kaplica cmentarna...

Co sądzimy o współczesnych seniorach? Wyniki badania

Starzenie się jest trudnym procesem pełnym lęku i poczucia...

Punkt i niedosyt po niedzielnym spotkaniu. Ślepsk Malow Suwałki – Bogdanka LUK Lublin 2:3

Bogdanka LUK Lublin to zespół lokujący się w tej...
Reklama

Pozostałe artykuły

Kaplica cmentarna w Suwałkach wpisana do rejestru zabytków

Decyzją Adama Musiuka, Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, kaplica cmentarna na cmentarzu ewangelickim przy ul. Zarzecze w Suwałkach została wpisana do rejestru zabytków województwa podlaskiego....

Co sądzimy o współczesnych seniorach? Wyniki badania

Starzenie się jest trudnym procesem pełnym lęku i poczucia osamotnienia. Potrzeba wsparcia emocjonalnego i bliskich relacji międzyludzkich są kluczowe na tym etapie życia. Współcześnie...

Punkt i niedosyt po niedzielnym spotkaniu. Ślepsk Malow Suwałki – Bogdanka LUK Lublin 2:3

Bogdanka LUK Lublin to zespół lokujący się w tej chwili tuż za podium w tabeli PlusLigi, zatem przed niedzielnym meczem zdobycie punktu uważane byłoby...