Reklama
- Reklama -

Leśna kraina wyobraźni w Teatrze Dramatycznym!

Teatr Dramatyczny w Białymstoku, w ramach projektu „Lab of senses” realizowanego wspólnie z Teatrem Miejskim w Olicie, przygotował wyjątkowy spektakl „Kto pierwszy w las”. Przedstawienie, stworzone z myślą o dzieciach w wieku od 6 miesięcy do 3 lat, to zaproszenie do magicznej, leśnej krainy wyobraźni. 

Fot. Katarzyna Perek, Teatr Dramatyczny

Dawno nie było w naszym teatrze przedstawienia skierowanego do najmłodszych widzów. Podczas pracy nad spektaklem „Kto pierwszy w las” cofamy się do naszego dzieciństwa i dla całego zespołu jest to świetna zabawa. Prapremiera z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru odbędzie się 27 marca. Premiera zaplanowana jest w weekend w ramach obchodów Dnia Dziecka – mówi Marek Tyszkiewicz, Zastępca Dyrektora Teatru ds. technicznych. 

„Kto pierwszy w las” – sensoryczna podróż dla najmłodszych

Spektakl „Kto pierwszy w las” to niezwykłe, interaktywne spotkanie, podczas którego dzieci wraz z aktorami odbędą podróż, odkrywając sekrety natury. Dowiedzą się, jak z małego ziarenka wyrasta ogromne drzewo, sprawdzą, czy woda naprawdę jest mokra i po co małe świetliki chcą być podobne do słońca. Odkryją, że mały pajączek może być przyjacielem, a piękne kwiatki – małymi rozrabiakami. Kiedy zamkną oczy, wsłuchają się w piękny koncert leśnych instrumentów. Spektakl jest uniwersalny, dzięki czemu jest też przystosowany do potrzeb dzieci ze szczególnymi potrzebami.

Spektakl skierowany jest do najmłodszych widzów, z czego się bardzo cieszę, bo takie spektakle są ważne i potrzebne w Białymstoku i województwie podlaskim, gdzie oferta tego typu wydarzeń nie jest duża. Chciałabym, żeby spektakl zachęcił maluchy do regularnych wizyt w teatrze w przyszłości. Kształtowanie wrażliwości teatralnej dzieci od najmłodszych lat, poprzez rozbudzanie wyobraźni, to wspaniała zabawa – wyjaśnia Magdalena Ołdziejewska, reżyserka spektaklu.  

Obsada i realizatorzy spektaklu „Kto pierwszy w las”

Za reżyserię odpowiada Magdalena Ołdziejewska, a autorem scenariusza i kompozytorem muzyki jest Patryk Ołdziejewski. 

Oczywiście, nie zabraknie dźwięków puszczy. Pojawiające się piosenki to proste, ale różnorodne wariacje muzyczne. Zależy mi na tym, aby po wyjściu ze spektaklu te melodie na długo zapadły dzieciom w pamięć i towarzyszyły im przez cały tydzień – podsumowuje Patryk Ołdziejewski. 

Scenografię i kostiumy zaprojektowała Agata Stasiulewicz, która inspiracje czerpała z własnego dzieciństwa:

Kiedy byłam mała, często odwiedzałam teatr lalek. To właśnie scenografie wywierały na mnie największe wrażenie i do dziś pamiętam ich magię. Chciałabym, aby najmłodsi widzowie również poczuli się oczarowani, by wkroczyli z nami do tego magicznego świata i mogli go w pełni doświadczyć.

W spektaklu wystąpią: Beata Chyczewska, Paula Gogol, Katarzyna Mikiewicz, Urszula Szmidt i Monika Zaborska. 

Liczymy na spontaniczność u dzieci, które mogą odbierać spektakl wszystkimi zmysłami. To fascynujące, jak różnorodnie dzieci interpretują to przedstawienie. Wierzymy, że dzięki przepięknej scenografii i muzyce, każde dziecko poczuje się tu swobodnie i komfortowo. Włożyliśmy w to całe serce – dodaje Urszula Szmidt, aktorka.  

„Lab of senses” – projekt integracyjny

Projekt „Lab of senses” to unikalne przedsięwzięcie, które łączy w sobie elementy teatru, arteterapii oraz edukacji. Jego celem jest integracja społeczna dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodzin, zapobieganie wykluczeniu społeczno-kulturowemu oraz wzbogacenie oferty kulturalnej.

Warsztaty i „Baby Camp”

Pracę nad spektaklem poprzedziły warsztaty dla zespołu teatru, prowadzone przez Birutė Banevičiūtė – choreografkę i reżyserkę z ponad 20-letnim doświadczeniem w tworzeniu spektakli dla najmłodszych. Zarówno Teatr Dramatyczny, jak i Teatr Miejski w Olicie zorganizują również „Baby Camp” – kilkudniowe warsztaty dla rodzin z dziećmi ze szczególnymi potrzebami.

Często dorosłym wydaje się, że spektakl teatralny dla dzieci musi być pełen dynamicznej akcji, aby utrzymać ich uwagę. Okazuje się jednak, że im spokojniejsze i bardziej subtelne przedstawienie, tym lepiej odbierane przez najmłodszych. Z jednej strony to intuicyjne, z drugiej, warsztaty na Litwie utwierdziły nas w przekonaniu, że kluczem nie jest natłok zmian i atrakcji. Stawiamy na prostotę i wszystko dzieje się w naturalnym rytmie, dzięki czemu dzieciom łatwiej wejść w ten świat – zauważa Beata Chyczewska, aktorka. 

Spektakl jest częścią projektu „Lab of senses”. Inicjatywa odbywa się w ramach programu Interreg VI-A Litwa-Polska 2021-2027, finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Najnowsze artykuły

Z regionu: Wydruk 3D zamiast żywego modela na zajęcia z rysunku

Wydruk 3D nagiego człowieka zamiast modela to już teraźniejszość,...

Gdy rozwój przestaje rozwijać – jak rozpoznać moment, w którym ciągła praca nad sobą już nie działa?

Czasami wszystko dzieje się zbyt szybko. Bywa, że poranek...

Suwalscy sportowcy z nagrodami i stypendiami – ponad 312 tys. zł wsparcia

Suwalski Ośrodek Kultury był dziś (16 kwietnia) miejscem uroczystego...

Fatalne dane ze sklepów. Polacy przed świętami odczują nawet ponad 8-proc. podwyżkę cen

Wzrost cen w marcu mocno przyspieszył, tj. do 6,7%...

Wesołego Alleluja!

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Wam spokoju, nadziei...
Reklama

Pozostałe artykuły

„Sanatorium pod klepsydrą według Braci Quay” w Kinie konesera (bilety)

Cinema Lumiere w Suwałkach zaprasza na wyjątkowy seans w cyklu Kino Konesera. We wtorek, 29 kwietnia, widzowie będą mieli okazję zobaczyć niezwykłą adaptację prozy...

Kwietniowa Rozgrzewka przed Suwałki Blues Festivalem 2025: Shakin’ Dudi na scenie SOK

Już 24 kwietnia 2025 roku o godzinie 19.00 w Sali im. Andrzeja Wajdy w Suwałkach odbędzie się koncert zespołu Shakin’ Dudi, który otworzy tegoroczny...

Jazz z najwyższej półki. Koncert zespołu Wojciecha Pilichowskiego w Ełckim Centrum Kultury

Wojciech Pilichowski to muzyk ceniony i doceniany, artysta klasy światowej. Wymieniając najlepszych polskich basistów w pierwszym rzędzie przywołujemy - obok chociażby Krzysztofa Ścierańskiego i...