Województwo Podlaskie zwraca się do Komisji Europejskiej z apelem o utworzenie specjalnego instrumentu wsparcia dla regionów przygranicznych. Podczas konferencji w Białymstoku marszałek województwa Łukasz Prokorym, europoseł Jacek Protas oraz przedstawiciele samorządów i parlamentarzyści podkreślili konieczność podjęcia działań na rzecz wsparcia gmin i powiatów graniczących z Rosją i Białorusią.
Zdj. główne: Ursula von der Leyen, fot. Eric VIDAL, źródło: oficjalna strona PE
List intencyjny, który trafi do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, podpiszą nie tylko polskie samorządy, ale również litewskie, łotewskie, estońskie i fińskie. Dokument podkreśla, że cały wschodni pas graniczny UE zmaga się z wieloma wyzwaniami wynikającymi z obecnej sytuacji geopolitycznej.
Potrzebne dodatkowe finansowanie
Marszałek województwa podlaskiego, Łukasz Prokorym zwrócił uwagę, że trudne sąsiedztwo z Rosją i Białorusią wymaga szczególnych działań i wsparcia finansowego:
– „Województwo Podlaskie znajduje się w specyficznej sytuacji geopolitycznej. Niezależnie od przyszłości wojny w Ukrainie nasze sąsiedztwo z Rosją i Białorusią zawsze będzie wymagające. Ta sytuacja wpływa na naszych przedsiębiorców, branżę turystyczną oraz politykę mieszkaniową. Potrzebujemy instrumentu wsparcia, który pozwoli na dodatkowe finansowanie – czy to w formie zwiększonej puli środków, czy korzystniejszej punktacji w unijnych programach.”
Autor listu, europoseł Jacek Protas, zaznaczył, że podjęta w Białymstoku inicjatywa to początek szerokiej kampanii obejmującej dziewięć krajów Unii Europejskiej – od Finlandii po Bułgarię.
– „Wiemy, jak wiele trudności mają regiony na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Jak cierpią na tym przedsiębiorcy, samorządy i branża turystyczna. Zdajemy sobie również sprawę, że te trudności prowadzą do procesów migracyjnych – młodzi ludzie opuszczają nasze województwa, szukając lepszego życia w innych częściach Polski i Europy. Te procesy trzeba zatrzymać, a do tego niezbędne jest wsparcie finansowe” – podkreślił europoseł.
Decyzje dotyczące nowego instrumentu wsparcia zapadną w drugiej połowie roku i będą miały kluczowe znaczenie po 2027 roku.
Regiony graniczne potrzebują wsparcia
Poseł Krzysztof Truskolaski zwrócił uwagę, że położenie przy granicy, które kiedyś było atutem, dziś stanowi ogromne wyzwanie dla samorządów i przedsiębiorców.
– „Granice z Białorusią i Rosją to obecnie wrogie sąsiedztwo, a ta sytuacja wymaga szczególnych działań” – powiedział Truskolaski.
Natomiast wiceprezydent Białegostoku Tomasz Klim podkreślił, że skuteczna polityka lokalna wymaga ścisłej współpracy z Unią Europejską.
– „Aby pomóc naszym przedsiębiorcom i społecznościom, konieczna jest współpraca samorządów, rządu i Komisji Europejskiej. Popieramy tę inicjatywę i liczymy na utworzenie instrumentu finansowego, który pomoże naszym regionom skutecznie się rozwijać mimo trudnego sąsiedztwa.”
Podlaskie w Europie – wspólna strategia dla przyszłości
Podczas piątkowego spotkania w Operze i Filharmonii Podlaskiej (28.02) samorządowcy województwa podlaskiego debatowali na temat przyszłych możliwości rozwoju regionu w ramach Unii Europejskiej. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. członkowie zarządu województwa Jacek Piorunek i Marek Malinowski, radny wojewódzki Jerzy Leszczyński, wojewoda Jacek Brzozowski oraz prezydenci największych miast regionu: Czesław Renkiewicz z Suwałk i Mariusz Chrzanowski z Łomży. Obecnych było również około 80 innych samorządowców, którzy podpisali się pod apelem do przewodniczącej Komisji Europejskiej.
Fragment listu do Ursuli von der Leyen:
„My, niżej podpisani, zwracamy Państwa uwagę na niszczycielski wpływ trwającej agresji Rosji – zarówno militarnej, jak i hybrydowej – na regiony Unii Europejskiej sąsiadujące z Rosją, Białorusią i Ukrainą. […]
Wyjątkowe wyzwania wymagają wyjątkowych działań. Dlatego wzywamy Komisję Europejską do stworzenia specjalnych instrumentów finansowych ukierunkowujących politykę spójności UE w sposób, który umożliwi skuteczną odbudowę gospodarczą, zatrzymanie odpływu ludności i wzmocnienie społeczności wschodnich regionów granicznych.”
Fot.: Mateusz Duchnowski, Krzysztof Duszyński – Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego